کد خبر: ۳۳۹۹۴۹
زمان انتشار: ۱۲:۲۳     ۲۶ شهريور ۱۳۹۴
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی محدودیت منابع مالی را مهمترین دلیل استقبال نکردن بانک ها در اعطای تسهیلات مسکن اعلام کرد.

به گزارش پایگاه 598، عبدالناصر همتی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با تاکید بر قفل بودن منابع بانک ها گفت: به دلیل اینکه بانک ها همچنان تامین کننده اصلی مالی در کشور هستند در عمل پول اضافی برای تامین تسهیلات مسکن ندارند.وی افزود: پرداخت وام مسکن برای یکی دو نفر نیست بلکه اگر بانک ها این تسهیلات را باز و پرداخت کنند با انبوه تقاضا مواجه هستند و نمی توانند به عده ای بدهند و به عده ای ندهند.

 

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: تعیین نرخ تسهیلات مسکن معادل نرخ سود تسهیلات مبادله ای ۲۱ درصدی از دیگر دلایل استقبال نکردن بانک ها از وام مسکن است.همتی افزود: اگر بانک های دولتی را که قیمت تمام شده پول برای آنها ۲۱ درصد است حساب نکنیم ، قیمت تمام شده پول برای بسیاری از بانک ها بالای ۲۳ تا ۲۴ درصد است و طبیعی است که این بانک ها نتوانند وامی را که بازپرداخت آن ۷ تا ۱۰ سال طول می کشد پرداخت نکنند.

 

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی خاطرنشان کرد: شورای پول و اعتبار برای تصویب وام مسکن باید ابزارهای اجرایی مانند نرخ سود، منابع مالی، زمان بازپرداخت و ... پیش بینی کند .همتی با اشاره به اینکه پرداخت وام مسکن باوجود تلاش بانک ها برای آنها صرفه نداشت گفت: هم اکنون حساب بسیاری از بانک ها به دلیل اضافه برداشت از بانک مرکزی قرمز است و نمی توانند وام هایی با نرخ ۲۱ درصد و ۱۰ ساله پرداخت کنند.

 

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی تصریح کرد: اگر شرایط با افزایش نقدینگی و سرمایه بانک ها مناسب شود شاید بانک ها بتوانند تسهیلات مسکن پرداخت کنند.


* رقابت ناسالم در نرخ سود ادامه دارد


همتی در ادامه با بیان اینکه در بازار مالی نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار رعایت نمی شود، گفت: برخی بانک ها و موسسه های مالی نرخ سود بالاتر پرداخت می کنند و اگر بانک ها تسهیلاتی مانند وام مسکن با نرخ ۲۱ درصد بدهند می تواند رانت نزد سایر بانک ها که نرخ بالاتر می دهند ایجاد کنند.رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت:‌ شنیده شده برخی تسهیلات را از بانک های دولتی دریافت می کنند و سپس نزد بانک ها و موسسه های مالی دیگر که ۴ تا ۵ درصد سود بیشتر می دهد می برند که این برای نظام بانکی مضر است.همتی افزود: وقتی شفافیت و هماهنگی نباشد طرح هایی مانند تسهیلات مسکن نمی تواند موفق باشد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها