نشانی پایگاه خبری ‌۵۹۸ درفضای مجازی: https://www.instagram.com/www_598_ir/   ایتا: https://eitaa.com/www_598_ir                                       توییتر: Twitter.com/www_598_ir                                       تلگرام: telegram.me/www_598_ir              
آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۲۳۸۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
دیدار ظریف-اوباما بر خلاف دستورالعمل‌های ابلاغ شده به دولت است/ دولت می‌خواست برای این سفر فاقد دستاورد، دستاوردی خلق کند و خود را از فشار بی‌کفایتی در موضوع فاجعه منا برهاند
به گزارش پایگاه 598، ایران هسته ای نوشت:

«ظریف و اوباما در راهروی سازمان ملل دیدار کردند»؛ این عنوان خبری بود که بی بی سی فارسی ساعاتی قبل بر روی خروجی سایت خود گذاشت.

این سایت که نخستین منبع منتشر کننده این خبر بوده، در گزارش خود نوشته است: «بی بی سی فارسی دریافته است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در راهروی سازمان ملل متحد به طور اتفاقی به هم برخورده و برای لحظاتی با هم صحبت کرده اند».

بی بی سی همچنین آورده است: «یک منبع نزدیک به هیات ایرانی گفت که دو مقام صبح روز دوشنبه در سازمان ملل به هم برخوردند و لحظاتی گفت و گو کردند؛ بهمن کلباسی خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل متحد می گوید که یک مقام ارشد کاخ سفید اکنون این خبر را تایید کرده است».

 ساعتی بعد خبرگزاری ایرنا هم این خبر را تایید و تاکید کرد که این دیدار و دست دادن از پیش تعیین شده نبوده است.

ایرنا می نویسد: «محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حال خروج از سالن مجمع عمومی بود که به طور کاملا اتفاقی با باراک اوباما رییس جمهوری و جان کری وزیر خارجه آمریکا روبرو شد، طرف ها سلام و احوالپرسی کردند و دست دادند».

کاخ سفید اما در بیانیه ای متفاوت گفته است دیدار مختصری بین ظریف و اوباما در هنگام نهار رخ داده است.

آنچه مسلم است این است که بر خلاف دستورالعمل های ابلاغ شده به دولت روحانی و تیم سیاست خارجی وی این دیدار رخ داده است.

برخی منابع می گویند ادعای تصاوفی بودن این دیدار مضحک است چرا که در آن سطح هیچ چیز تصادفی رخ نمی دهد.

برخی تحلیلگران در تهران می گویند احتمالا دولت روحانی در پی آن بوده که برای سفر فاقد دستاورد نیویورک دستاوردی خلق کند و همچنین خود را از فشار بی کفایتی در موضوع فاجعه منا برهاند.

منابعی دیگر معتقدند اساسا این مسئله برای دولت روحانی موضوعیت دارد که بگوید برخلاف دستورالعمل ها رفتار می کند.

مقام های دولتی هنوز هیچ موضعگیری رسمی در این باره به عمل نیاورده اند اما این اقدام محمد جواد ظریف در تهران به عنوان بخشی از پروژه برنامه ریزی شده دولت برای تبدیل کردن برجام به زیرساختی برای حل مشکل روابط دوجانبه امریکا و ایران در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه های این رویکرد نیز برای دولت روحانی اجتناب ناپذیر خواهد بود.


برچسب ها: 598 ، ظریف
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
ROMANIA
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
2
2
ظریف باید برکنار شود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
1
1
میشود اتفاقی هواپیمای جان کری بر اثر نقص فنی در تهران بنشیند و چند ساعتی با اقای ظریف گفتگو کند اتفاقی هواپیمای اقایان چند ساعتی در تلاویو توقف کند عجب اتفاقی حتی میشود اتفاقی بعد از سازمان ملل یه چرخی تو آمریکا خورد و اتفاقی به کمپ دیوید رفت ها ها ها ها ها ها ها
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
1
1
اقدام نامتعارف جواد ظریف , بی‌توجهی او به خطوط قرمز نظام، بی توجهی او به فرمایشات رهبری و یک دهن‌کجی بزرگ به ملت و شهدا بود.
و بایستی جبران شود.
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
0
0
آقای ظریف فقط وقتی برگشتی، دستت را به سوی دستان رهبری که با بمب دست ساز همان آمریکایی ها به درجه جانبازی رسیده، دراز نکن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: