کد خبر: ۳۷۳۵۰۲
زمان انتشار: ۱۱:۳۲     ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵
اخبار لحظه به لحظه از انتخابات/
فرآیند برگزاری دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور وزیر کشور آغاز شد. در این انتخابات 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. هر فرد می‌تواند در استانی که دور قبل رای داده است رای خود را به صندوق بیاندازد.
به گزارش پایگاه 598، این انتخابات در 55 حوزه از 21 استان باقی مانده برگزار می شود.

در این انتخابات 17 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند. هر فرد می‌تواند در استانی که دور قبل رای داده است رای خود را به صندوق بیاندازد.

بیش از 154 هزار صندوق برای رای‌گیری در این انتخابات پیش ‌بینی شده است.

136 نفر برای 68 کرسی باقی مانده در مجلس دهم امروز با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

در انتخابات مرحله اول تمامی شعبه ها تایید شدند

 عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در نشست خبری اعلام آغاز رای‌گیری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  رای گیری تا ساعت 19 ادامه می یابد گفت: امیدوارم در پناه خداوند متعال انتخابات را در فضایی امن برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه در انتخابات مرحله اول تمامی شعبه ها تایید شدند اظهار کرد: از مردم عزیز ایران که در مرحله اول انتخابات مصمم در پای صندوق های رای حاضر شدند تشکر کنم.

وزیر کشور در ادامه بیان کرد: مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 55 حوزه انتخاباتی در 121 شهر برگزار می شود.

هیچ مدرکی به غیر از شناسنامه قابل قبول نیست

در اطلاعیه شماره 107 ستاد انتخابات کشور آمده است به اطلاع کلیه هم‌وطنان عزیز و اعضای شعب اخذ رأی می‌رساند که اخذ رأی در کلیه شعب سیار و ثابت فقط با ارائه شناسنامه رأی‌دهنده توسط شخص رأی‌دهنده امکان‌پذیر است و هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نمی‌باشد ضمنا از کلیه رأی‌دهندگان گرامی درخواست می‌شود جهت تسهیل در امر رأی‌گیری کارت یا شماره ملی خود را حتما همراه داشته باشند.

حضور حدود 75 هزار ناظر در شعب اخذ رای در مرحله دوم انتخابات مجلس

سیامک ره‌پیک با تبیین تمهیدات شورای نگهبان برای مرحله دوم انتخابات مجلس گفت: اقداماتی که برای این مرحله صورت گرفته بسیار متنوع است که مانند مرحله نخست انتخابات، بخشی از اقدامات مربوط به قبل از انتخابات است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: با توجه به تعداد شعب اخذ رأی در هر حوزه انتخابیه، ناظرها تعیین شده اند و هماهنگی های لازم با دستگاه های ذی‌ربط انتظامی و امنیتی صورت گرفته است تا هم از تخلفات احتمالی پیشگیری شود و هم گزارش‌های لازم درباره تخلفات تنظیم و ارسال شود تا تصمیم مقتضی در این باره گرفته شود.

ره‌پیک بیان کرد: در استان‌هایی که نیاز به بازرس بوده است با توجه به شرایط و متناسب با حوزه‌های انتخابیه، گروه‌های بازرسی اعزام شده‌اند.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات صدور کارت‌های شناسایی مربوط به نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رأی را از دیگر اقدامات شورای نگهبان برای مرحله دوم انتخابات برشمرد.

ره پیک در پاسخ به این پرسش که آیا نظارت ها در مرحله دوم انتخابات با مرحله نخست تفاوت دارد؟ گفت: تفاوت عمده ای وجود ندارد و احکام نظارت همان احکام مرحله نخست است، فقط برخی تفاوت ها مربوط به انتخاب کنندگان است که شرایط آنان اعلام شده است.

اطلاعیه شماره 103 ستاد انتخابات کشور

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۰۳ این ستاد اعلام کرد: رأی دهندگان در مرحله دوم منحصرا در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول رأی داده‌اند می‌توانند رأی بدهند.

متن اطلاعیه شماره ۱۰۳ ستاد انتخابات کشور به این شرح است:

«به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می‌رساند بر اساس تبصره ۴ ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رأی دهندگان در مرحله دوم منحصرا در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول رأی داده‌اند می‌توانند رأی بدهند و کسانی که در مرحله اول در هیچ یک از حوزه‌های انتخاباتی رأی نداده باشند نیز می‌توانند در انتخابات شرکت کرده و رأی خود را به نامزد مورد نظر بدهند.»
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها