کد خبر: ۳۷۳۸۶۰
زمان انتشار: ۱۱:۴۷     ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵
رسیدن بهای اونس طلا به اوج 15 ماهه در روز جمعه، آخرین روز کاری از چهارمین ماه سال 2016، بازار داخلی طلا را در روز شنبه تحت تاثیر قرار داد. روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با 17 هزار تومان جهش به قیمت یک میلیون و 50 هزار تومان رسید. این بالاترین بهای سکه از 21 شهریور سال 92 بود. بر خلاف سکه، دلار با 10 تومان افت روی قیمت 3 هزار و 460 تومان ایستاد؛ قیمتی که پایین‌ترین نرخ فروش دلار در سال 95 بود. هر دو بازار سکه و ارز در روز شنبه تحت‌تاثیر روند بازار جهانی طلا بودند.
به گزارش پایگاه 598، در اولین روز هفته، سکه و دلار در جهت مخالف یکدیگر حرکت کردند تا رکوردهایی معکوس با یکدیگر ثبت کنند. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی با 17 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 50 هزار تومان رسید. این بالاترین بهای سکه از 21 شهریور 92 بود. رکودزنی سکه ناشی از رشد بهای اونس تا آستانه هزار و 300 دلار در بازارهای جهانی در روز جمعه بود. برخلاف افزایش سکه، روز شنبه دلار از محدوده 3 هزار و 470 تومان خارج شد و تا قیمت 3 هزار و 455 تومان پایین رفت، هر چند که نهایتا کمی از کف روزانه بالا آمد و روی قیمت 3 هزار و 460 تومان ایستاد. این قیمت پایین‌ترین نرخ فروش دلار در سال 95 بود. به گفته فعالان، کاهش قیمت دلار نیز به افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی مربوط بود. به گفته آنها، افزایش بهای اونس موجب می‌شود که سکه‌بازان برای ایجاد تناسب در بازار خود، اقدام به فروش دلار کنند.

شروع تند سکه

در اولین روز هفته، سکه شروع هیجان‌انگیزی داشت. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 48 هزار تومان آغاز کرد که افزایشی 15 هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. به گفته فعالان، افزایش قیمت ابتدای روز انعکاسی از صعود اونس در بازارهای جهانی روز جمعه و بالا رفتن فلز زرد تا بهای هزار و 292 دلار بود.

در ادامه روز شنبه، سکه به افزایش قیمت خود ادامه داد؛ به‌طوری‌که تا بهای یک میلیون 52 هزار تومان نیز بالا رفت، هر چند که در این سقف قیمتی باقی نماند و نهایتا ساعت 3 بعدازظهر با قیمت یک میلیون و 50 هزار تومان به کار خود پایان داد. رقم نهایی ثبت شده برای سکه 17 هزار تومان بالاتر از روز پنج‌شنبه بود و موجب شد که فلز گرانبهای داخلی به بالاترین قیمت خود در 32 ماه گذشته برسد. آخرین بار سکه در تاریخ 20شهریور 92 در کانال یک میلیون و 50هزار تومان قرار داشت. همچنین خود رشد روز شنبه بیشترین میزان افزایش روزانه سکه از 5اسفند 94 بود. با این حال،‌ به گفته فعالان،‌ رشد رکوردی روز شنبه سکه متناسب با افزایش آن در بازارهای جهانی نبود، عاملی که موجب شد، حباب قیمتی سکه منفی شود. در واقع، سکه در روز شنبه توانایی رشد بیشتری داشت،‌ولی احتیاط معامله‌گران در خرید آن موجب شد که فلز گرانبهای داخلی افزایش بیشتری را تجربه نکند. به گفته فعالان،‌ عدم تناسب رشد سکه با رشد بهای اونس جهانی ناشی از انتظارات برخی معامله‌گران بود. به گفته فعالان، برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند که اونس روز جمعه به سقف قیمتی خود رسیده و احتمال دارد که روز دوشنبه در مسیر کاهشی قرار بگیرد. این موضوع موجب می‌شد که آنها در زمینه خرید سکه احتیاط بیشتری کنند و در انتظار آغاز بازارهای جهانی در روز دوشنبه باشند.

روز شنبه در کنار سکه تمام، نیم سکه، ربع سکه و گرم طلای 18 عیار نیز افزایش قیمت را تجربه کردند.در اولین روز هفته، نیم سکه با 3 هزار تومان رشد به قیمت 544 هزار تومان و ربع سکه با 2 هزار تومان افزایش به قیمت 292 هزار تومان رسید. در اولین روز هفته، هر گرم طلای 18 عیار نیز با هزار و 960 تومان افزایش به قیمت 107 هزار و 80 تومان رسید.

دلار در کف

روز شنبه، دلار دومین کاهش متوالی خود را تجربه کرد و از محدوده 3 هزار و 470 تومان خارج شد. در اولین روز هفته، شاخص ارزی معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 465 تومان آغاز کرد که کاهشی 5 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. در ادامه روز، دلار به سرعت کاهش بیشتری را تجربه کرد و تا پیش از ساعت 12 بعدازظهر وارد محدوده 3 هزارو 450 تومان شد. شاخص ارزی حدود ساعت 11 و 45 دقیقه به قیمت 3 هزار و 455 تومان رسید. پس از رسیدن دلار به این نقطه قیمتی، خریدهای ارزی افزایش یافت تا مسیر دلار تغییر کند. به گفته فعالان، معامله‌گران با رسیدن دلار به نقطه 3 هزار و 455 تومان احساس کردند که این ارز به کف قیمت رسیده است،‌در نتیجه خریدهای خود را افزایش دادند موجب شدند که قیمت دلار تا ساعت 3بعدازظهر به 3 هزار و 460 تومان برسد. این عدد 10 تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود و موجب شد که این ارز به کمترین قیمت خود در سال 95 برسد.

هیجان معکوس در بازار ارز

روز شنبه هیجان معامله‌گران ارز بیش از دو روز انتهایی هفته گذشته بود. دلار که دردو روز انتهایی هفته گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرده بود، در اولین روز هفته جاری نوسانی‌تر شد و تغییرات قیمت بیشتری را تجربه کرد. روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته، دلار دو نوسان 3 تومانی را تجربه کرده و نهایتا روی قیمت 3 هزار و 470 تومان آرام گرفت. با این حال،‌ شاخص ارزی در روز شنبه در دامنه 10 تومانی نوسان کرد. در این شرایط، برخی معامله‌گران در انتظار این بودند که دلار از محدوده 3 هزار و 450 تومان پایین رود، حال آنکه دسته دیگری در انتظار آشکار شدن نقطه کف و افزایش خریدهای ارزی خود بودند. همین انتظارات دوگانه موجب شده بود که هیجان بازار بیش از روزهای گذشته باشد و تب و تاب معامله‌گران بیش از گذشته به چشم بیاید. با وجود این، میزان نوسانات دلار در سال 95 بسیار کمتر از مقطع ابتدایی سال 94 بوده است؛ عاملی که موجب می شود تعدادی از معامله‌گران ترجیح دهند از بازار ارز کوچ کنند و به فکر کسب سود از راه‌های دیگر باشند. به گفته فعالان، معامله‌گرانی که به‌دنبال کسب نوسانات سنگین بوده‌اند، این روزها در بازار ارز فعالیت خاصی ندارند و جای خود را به کسانی داده‌اند که به سودهای کوتاه‌مدت چشم دوخته‌اند.

عوامل کاهنده دلار

به گفته فعالان، ‌مهم‌ترین عاملی که روز شنبه دلار را در مسیر کاهشی قرار داد، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. رسیدن اونس به قیمت هزار و 292 دلار در انتهای روز جمعه موجب شد که فروش ارز در بازار داخلی روز شنبه بالا رود. به گفته فعالان،‌ به طور سنتی افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی با افزایش فروش ارز در بازار داخلی توسط سکه بازان همراه است.

فعالان بازار، علت فروش دلار توسط سکه‌بازان را به سه عامل نسبت دادند. اولین عامل مربوط به خالی‌فروشان سکه بود. به گفته فعالان، افزایش سکه تحت تاثیر رشد اونس به زیان خالی‌فروشان است. خالی‌فروشان کسانی هستند که از انتظارات کاهشی خود کسب سود می‌کنند؛ به این ترتیب، اگر برخلاف انتظار آنها قیمت دارایی فروخته شده آنها در مسیر افزایشی قرار بگیرد، دچار ضرر خواهند شد. روز شنبه، خالی‌فروشان سکه‌ای که انتظار افزایش قیمت آن را نداشتند، سعی کردند با فروش دلار از میزان ضرر خود کم کنند.

از سوی دیگر، ‌افزایش قیمتی سکه موجب می‌شود که برخی معامله‌گران دلار وارد بازار فلز گرانبهای داخلی شوند. به گفته فعالان، با افزایش سکه، برخی معامله‌گران دلار اقدام به فروش ارز و خرید سکه می‌کنند. جابه‌جایی این معامله‌گران خود به افزایش بیشتر سکه و کاهش دلار کمک می‌کند. آخرین افرادی که اقدام به فروش دلار در بازار ارز می‌کنند، کسانی هستند که طلا را از بازار داخلی خارج و در بازارهای خارجی با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند. به گفته فعالان، با افزایش دوباره سکه و قیمت طلا، این دسته دلار حاصل از طلای فروخته شده خود را وارد بازار ارز می‌کنند. آنها، پس از تبدیل دلار به ریال، بار دیگر وارد بازار خود می‌شوند و اقدام به خرید سکه می‌کنند.

نوسانات رسمی ارزی
در اولین روز هفته، در مرکز مبادلات ارزی، نرخ رسمی دلار افزایش یافت. روز شنبه، نرخ رسمی دلار5 ریال افزایش یافت و به قیمت 3هزارو 31 تومان و 5 ریال رسید. نرخ رسمی یورو و پوند نیز روز شنبه در مسیر افزایشی قرار گرفت. شنبه، پوند با حدود 22 تومان رشد به قیمت 4 هزار و 429 تومان رسید. یورو نیز با حدود 35 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 471 تومان رسید. تقویت ارزش یورو و پوند در بازارهای جهانی در برابر دلار عاملی بود که به افزایش نرخ مبادله‌ای این دو ارز کمک کرد. در بازار آزاد نیز پوند و یورو افزایش قیمت را تجربه کردند. روز شنبه در بازار آزاد، یورو با 15 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 960 تومان رسید. در اولین روز هفته، پوند نیز با 30 تومان رشد به قیمت 5 هزار و 90 تومان رسید.
بررسی حرکت متفاوت قیمت طلا و دلار

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها