کد خبر: ۳۷۴۴۰۲
زمان انتشار: ۱۰:۴۸     ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: سازمان استاندارد نباید خود را گرفتار اجراییات و نمونه برداری و آزمایش یا کنترل کالاهای صادراتی کند. بهتر است این سازمان با سپردن این امور به بخش خصوصی همه توان خود را صرف تحقیق و نظارت کند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، محسن جلال‌پور در صفحه تلگرام خود نوشت: " برای نخستین بار درجلسه شورای عالی استاندارد شرکت کردم. پیش از این، بارها با مدیران ارشد سازمان ملی استاندارد نشست و برخاست داشته‌ام اما در کسوت ریاست اتاق ایران، برای نخستین بار به نشست شورای عالی استاندارد رفتم.

در این که سازمان ملی استاندارد در‌ دوره اخیر عملکرد قابل قبولی داشته و با جدیت و بدون حاشیه به انجام وظایف خود پرداخته جای شک و شبهه‌ای وجود ندارد. اما این که آیا وظایف این سازمان به درستی تعریف شده موضوعی است که از نظرمن جای حرف جدی دارد.

می‌خواهم بگویم نمی‌توان از یک سازمان توقع داشت که هم کار اجرایی را به عهده داشته باشد و هم نظارت و بازررسی را به درستی انجام دهد.

برای این که سازمان ملی استاندارد بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد،باید بخشی از وظایف خود را واگذار کند.اینکه چنین سازمانی، خود را گرفتار اجراییات و نمونه برداری و آزمایش یا کنترل کالاهای صادراتی کند، چندان مطلوب وپسندیده نیست.

بهتر آن است که این سازمان با سپردن این امور به بخش خصوصی، خود را از مهلکه اجراییات بیرون کشیده و همه توان خود را صرف تحقیق ونظارت کند.

در این راستا، پیشنهاد اتاق ایران، واگذاری این گونه امور به بخش خصوصی و هم چنین سپردن نظارت اولیه به تشکل‌های مرتبط است. در مقابل، سازمان ملی استاندرد می‌تواند به کار تحقیق و تبیین استانداردها و نظارت دقیق بر کار تشکل‌ها و موسسه‌ها بپردازد.

امروز در بسیاری از کشورها ،کلیه امورکنترلی و نظارتی توسط تشکل‌ها و نهادهای مدنی ذیربط انجام می شود و موسساتی چون سازمان ملی استاندارد، به امور کلانی چون تحقیق و نظارت می پردازند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها