کد خبر: ۳۷۶۵۵۷
زمان انتشار: ۱۶:۰۶     ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵
کاری از دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر:
مهمترین دلیلی که حسن روحانی (نماینده مجلس آن روز و رئیس جمهور امروز) برای رد اعتبارنامه سید احمد مدنی (نماینده منتخب کرمان در مجلس اول) به زبان آورد، چیزی نبود جز موضوعی که 37 سال بعد به آن اعتراض کرد و این رفتارها را بهانه جویی و پرونده سازی خواند!
به گزارش پایگاه 598، نهم اردیبهشت امسال و در آستانه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در برخی از حوزه های انتخابیه، صدا و سیما گزارشی از تأثیر نمایندگان مجلس دوره های قبل در خصوص موضوعات مهم کشور را بازخوانی کرد. لحظاتی از این گزارش تلویزیونی، درباره جلوگیری نمایندگان از نفوذ بود که به سخنان حسن روحانی در 14 مرداد 59 و جلسه بررسی اعتبار نامه سید احمد مدنی اختصاص داشت.
 
مهمترین دلیلی که حسن روحانی (نماینده مجلس آن روز و رئیس جمهور امروز) برای رد اعتبارنامه سید احمد مدنی (نماینده منتخب کرمان در مجلس اول) به زبان آورد، چیزی نبود جز موضوعی که 37 سال بعد به آن اعتراض کرد و این رفتارها را بهانه جویی و پرونده سازی خواند!
 
مطابق مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی، در بیست و نهمین جلسه دوره اول مجلس، مورخ 14 مرداد 59 وقتی با اشاره هاشمی رفسنجانی، دستور جلسه به بررسی اعتبارنامه سیداحمد مدنی اختصاص می یابد، از جمله نمایندگانی که در این باره سخن می گوید و در مشروح مذاکرات مجلس (سال 59) و خطاب رئیس جلسه از او به «دکتر» یاد شده، حسن روحانی است. وی ابتدا با اشاره به دستوراتی که احمد مدنی در خصوص مدت سربازی داده، اشاره می کند و او را یک خائن می نامد و در ادامه بیان دلایل رد اعتبارنامه وی می گوید:
 
«... اما راجع به مساله نیروی دریائی، در ایامی که ایشان در نیروی دریائی بودند اولا پست ترین افراد را یعنی افرادی که سوء سابقه داشتند را در سمت های مهم گذاشته بود. وضع ناوگان های ما جوری شده بود که اصلا یک ناوگانی که قابل تحرک باشد در واقع نداشتیم. اکثر ناوگان های ما خوابیده بود که البته اخیرا بحمدالله ارتش جبران کرده است و اکثر ناوها به راه افتاده است .
 
این مساله را افراد سازمان سیاسی ایدئولوژیک نیروی دریائی بندرعباس و همچنین انجمن های اسلامی گواهند و مدارک را دارند که خبرنگاران خارجی در قسمت هائی از ناوها حق ندارند وارد بشوند اما ایشان در دوره تصدی اش، خودش شخصا اجازه می داده و خبرنگارهای آمریکائی و انگلیسی از تمام خصوصیات ناوهای ما با خبر می شدند؛ از مقدار آمادگی ما، و این مساله ای است که باید تعقیب بشود...»
 
نکته جالب در این سخنان روحانی، علاوه بر موضوع نزدیک شدن خبرنگاران جاسوس به احمد مدنی، و استفاده از افرادی با سوءسابقه، منابعی مثل انجمن اسلامی است که روحانی اخبار خود را از آنها دریافت کرده است.
 

 
جالب اینجاست که 37 سال بعد وقتی جماعتی از خبرنگارانی که با انواع و اقسام شیوه ها به جاسوسی می پرداختند، بازداشت می شوند، آقای روحانی در قامت رئیس جمهور به این بازداشت ها اعتراض می کند و این رفتارها را بهانه جویی و پرونده سازی می نامد! 
 
در این مستند کوتاه تلاش شده تا برشی از دو مقطع تاریخی در کنار هم قرار گیرد. روحاني سال 59 در حالی مهمترین دلیل رد اعتبارنامه احمد مدنی را راه دادن خبرنگاران در بخش های ممنوعه ناوهای ایران می داند که 37 سال بعد، در سال 94 خبرنگار جاسوسی بازداشت می شود که به راحتی و با حمایت برخی افراد در نهاد ریاست جمهوری، از بسیاری مراکز و جلسات گزارش تهیه می کرده و در سفرها همراه روحانی بوده و به اصطلاح فنی حتی طعم آدامسی که رییس جمهور می جویده را هم می دانسته است!
 
پ ن : احمد مدنی، از اعضای بلندپایه جبهه ملی ایران بود. وی در سال ۱۳۴۸ به درجه دریاداری در نیروی دریایی ایران رسید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی دریایی و اولین وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دولت مهدی بازرگان شد. او در بهمن سال ۱۳۵۸ در نخستین انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت کرد و با حمایت جبهه ملی ایران با کسب 15/9٪ آراء حائز رتبه دوم شد. مدنی در انتخابات مجلس اول نیز از حوزه کرمان به نمایندگی مجلس انتخاب شد اما اعتبارنامه او در مجلس تصویب نشد. وی در سال ۱۳۵۹ به آمریکا مهاجرت کرد و تا زمان مرگ در آنجا بود. وی سال‌ها رهبری جبهه ملی ایران را در خارج از کشور بر عهده داشت.
 
متن اظهارات دکتر (!) حسن روحانی در جلسه 29 اولین دوره مجلس مورخ 14 مرداد 59 در خصوص لزوم رد اعتبارنامه سید احمد مدنی، نماینده منتخب کرمان:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم. من خیلی سریع نکاتی که هست خدمتتان عرض می کنم چون بعضی مطالب قبلا هم تذکر داده شده است، راجع به مساله مدت سربازی این مساله بسیار مهم است بعد از پیروزی یک انقلاب،‌ با توجه به اینکه رژیم گذشته مدت ده یازده ماه بود، نتوانسته بود سرباز جدید بگیرد و بنابراین وقتی اعلام می شود مدت سربازی یکسال، معنی اش این است که ارتش به طور کلی خالی بشود و طبق آماری که ما داریم با اعلانی که ایشان کردند، هفتادو پنج درصد ارتش خالی شد با توجه به اینکه نیروهای انقلابی ما هم بیشتر در میان سربازها بودند البته در این مساله ممکن است پای افراد دیگر هم به میان بیاید اما افراد دیگر به عنوان اینکه نظامی نبودند و تخصص نداشتند می توانند به عنوان قصور مطرح کنند اما ایشان که یک نظامی بوده، مسلما باید به عنوان خیانت، مساله مطرح بشود.
 
بعد کار دیگری که ایشان کرد این بود که گفت: آنهائی که به فرمان امام فرار کردند بروند و تا نیمه فروردین نیایند. آنهائی که به فرمان امام فرار کرده بودند که نیامدند آنهائی هم که به فرمان امام فرار نکرده بودند، برای اینکه نشان بدهند ما تابع فرمان امام بودیم آنها هم نیامدند. وضع به گونه ای شد که من در فروردین ماه ۵۸ که به همدان رفتم از پادگان زرهی همدان ، آن پادگان عظیم فقط ۱۳ نفر داوطلبانه پاسداری می کردند که این سیزده نفر معمولا شش نفر استراحت بودند، شش نفر یا هفت نفر دیگر پاسداری می کردند که البته اینها عنایت های خدا بود که آن پادگان های ما در آن شرایط حفظ شد. با همین دستوری که ایشان داد، سربازی را یکسال کرد، بعد هم ارتش محلی کرد باعث شد که پادگان های غرب کشور ما در خطر قرار بگیرد و پادگان مهاباد بدون درگیری تاراج بشود حتی تانک را از پادگان مهاباد ببرند. مجرم و خائن اصلی در این مسایل ایشان است که باید البته محاکمه بشود و در این مسائل باید دادگاه رسیدگی بکند.
 
اما راجع به مساله نیروی دریائی، در ایامی که ایشان در نیروی دریائی بودند اولا پست ترین افراد را یعنی افرادی که سوء سابقه داشتند را در سمت های مهم گذاشته بود. وضع ناوگان های ما جوری شده بود که اصلا یک ناوگانی که قابل تحرک باشد در واقع نداشتیم. اکثر ناوگان های ما خوابیده بود که البته اخیرا بحمدالله ارتش جبران کرده است و اکثر ناوها به راه افتاده است .
 
این مساله را افراد سازمان سیاسی ایدئولوژیک نیروی دریائی بندرعباس و همچنین انجمن های اسلامی گواهند و مدارک را دارند که خبرنگاران خارجی در قسمت هائی از ناوها حق ندارند وارد بشوند اما ایشان در دوره تصدی اش، خودش شخصا اجازه می داده و خبرنگارهای آمریکائی و انگلیسی از تمام خصوصیات ناوهای ما با خبر می شدند؛ از مقدار آمادگی ما، و این مساله ای است که باید تعقیب بشود.
 
در مساله ریاست جمهوری، ایشان سوء استفاده های زیادی از امکانات نیروی دریائی برای تبلیغاتش کرده. من قبلا به برادرهای اعضاء کمیسیون تحقیق گفته بودم که مدارکش را انجمن اسلامی نیروی دریائی و اداره سیاسی ایدئولوژیک ستاد نیروی دریائی در اختیار دارد، نمی دانم آن مدارک را گرفته اند یا نه. نکته آخر اینکه ایشان در مصاحبه ای که با لوموند در تابستان ۵۸ انجام داده و این مصاحبه در روزنامه صهیونیستی آیندگان آن روز هم منعکس شده بود، در آنجا ایشان صریحا می گوید که بختیار باید به ایران برگردد و به عنوان یک شهروند معمولی زندگی کند و در همان مصاحبه است که ایشان به نیروهای انقلابی می تازد که متاسفانه خوب بود آن مصاحبه با لوموند در اینجا خصوصیاتش ذکر بشود که ذکر نشد والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.»
 

نزدیک شدن خبرنگاران جاسوس به احمد مدنی، و استفاده از افرادی با سوءسابقه، منابعی مثل انجمن اسلامی است که روحانی اخبار خود را از آنها دریافت کرده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها