کد خبر: ۳۹۱۴۸۴
زمان انتشار: ۱۴:۰۲     ۱۰ شهريور ۱۳۹۵
شماره 39 ماهنامه فرهنگی-تشکیلاتی حلقه‌وصل منتشر شد. حلقه‌وصل در این شماره فرازهای دیروز «سرود» را بررسی و فرودهای امروز آن را آسیب‎شناسی کرده است و به این سوال پاسخ می‌گوید که چه باید کرد که سرود از حالت ویترینی و نوستالژیک امروز خارج شود؟!
به گزارش پایگاه 598، شماره 39 ماهنامه فرهنگی-تشکیلاتی حلقه‌وصل منتشر شد. حلقه‌وصل در این شماره فرازهای دیروز «سرود» را بررسی و فرودهای امروز آن را آسیب‎شناسی کرده است و به این سوال پاسخ می‌گوید که چه باید کرد که سرود از حالت ویترینی و نوستالژیک امروز خارج شود؟!

سرود چیست؟ و چه ویژگی‌هایی دارد و یک سرود باید چه مولفه‌هایی داشته باشد؟ موضوع بحث کارشناسان حوزه سرود در شماره 39 ماهنامه حلقه‎وصل است. در ابتدای این شماره حلقه‎وصل که به‌صورت ویژه به سرود پرداخته، پاسخ این سوالات را از بیان رهبر معظم انقلاب بازخوانی می‌کنیم. در ادامه سردبیر حلقه‎وصل از «مرثیه‌ای برای یک صدا» نوشته است و معتقد است که سرود به‌معنای واقعی کلمه یک هنر تشکیلاتی است و این هنر تشکیلاتی امروز به فراموشی سپرده شده است.
 

انقلاب، سرود را به حرف واداشت

«حسین دلاوری» در یادداشتی از ضرورت تشکیل سازمانی در قامت سازمان سینمایی برای موسیقی و سرود نوشته است و تاکید دارد که «انقلاب، سرود را به حرف واداشت». «سیدمحمد میزمانی» وضعیت فعلی سرود را آسیب‌شناسی کرده و معتقد است که صددرصد شناسایی، می‎تواند در وضعیت فعلی راه‌گشا باشد؛ چراکه ما شناخت کافی از سرود و مطالبات امروز این حوزه نداریم. «سیدسجاد جلینی» نیز در یادداشتی از «نهاد مسجد و بازیابی قدرت سرود» نوشته است.

سرود باید صدای جامعه باشد

در شماره 39 حلقه‎وصل «حمید شاهنگیان» چگونگی ساخته‎شدن اولین سرود انقلابی را روایت می‌کند و «مهدی صفارهرندی» در یادداشتی معتقد است که «سرود باید صدای جامعه باشد» و سرودهایی مانند «ارغوان» می‏توانند دوباره سرود را احیا کنند. همچنین «حسین احمدی» ویژگی‌ها و معیارهای بررسی سرودهای انقلابی را واکاوی می‎کند و «ریحانه حسنی» از «دو کلید برای احیای دوباره سرود» می‎نویسد. اینکه سرودهای امروز چقدر به معنای واقعی سرود هستند سوالی است که «رضا مهدوی» به آن پاسخ گفته و معتقد است که «پاپ را به‌جای سرود به ما قالب می‎کنند».

کامیونی که بار برزمین مانده سرود را حمل می‎کند

گزارش از «کامیونی که بار برزمین مانده سرود را حمل می‎کند» از دیگر بخش‌های این ماه نشریه حلقه‎وصل است. «حسین انفرادی» از نقش خانه سرود انقلاب اسلامی در توسعه سرود نوشته و «شهروز حقی» معتقد است که میراث به‌جا مانده از سرود را تخریب و تعطیل کردیم و مشکل را باید در آموزش‌وپروش جستوجو کرد که سیاست‌هایش سبب گلخانه‎ای شدن سرود شده است. «مجید منصوری» هم در گفت‎وگو با حلقه‌وصل از نکته پایانی شهروز حقی شروع می‎کند و معتقد است که افول وحشتناک سرود از سیاست‎های آموزش‌وپروش و طرح «آوای مدرسه» شروع شد، ولی کسی جرات بیان این موضوع را ندارد.

همه سرجای خودشان هستند

«بیلان، بیلان، بیلان و دیگر هیچ» عصاره گفت‎وگو با «افشین کردستانی» از وضعیت فعلی سرود است و وی معتقد است که سرود در کشور ما متولی به معنای واقعی ندارد، ولی تا دلتان بخواهد مدعی دارد. در این شماره حلقه‌وصل حمید شاهنگیان با بررسی سیر تاریخی و وضعیت فعلی سرود، معتقد است که بعد از فرازهایی که سرود در اوایل انقلاب و جنگ داشت، فرودی را تجربه کرد که دیگر هیچ‎وقت فراز نداشت. «مهدی شمس‎نیکنام» هم درباره وضعیت سرود در جامعه امروز می‏نویسد که «همه سرجای خودشان هستند».

از علت غریبگی آوازجمعی در ایران

در این شماره حلقه‎وصل محمدگلریز، فاطمه سادات حسینی و نادر کامرانی هر کدام یک بعد از آسیب‌های موجود سرود را بیان می‎کنند و «محمدحسین پورمعین» از گروه بین‎الملی تواشیح و همسرایی هدی سخن گفته است. سرپرست‎های گروه کر «آوای ماهان»، «سونات»، «فرهنگسرای سرو» از علت غریبگی آوازجمعی در ایران می‎گویند و حلقه‌وصل در پایان شماره 39 خود گزارشی از دومین جشنواره شعر، موسیقی و ضداستکباری طبس را کار کرده است.

نشریه حلقه وصل به مدیرمسئولی و سردبیری صادق یزدانی منتشر می‌شود.

برای دریافت این نشریه با شماره تلفن 5-77655134 تماس بگیرید. همچنین برای اطلاع از آخرین خبرها و گزارش‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، می‌توانید از سایت Hvasl.ir استفاده کنید.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها