کد خبر: ۴۰۰۶۸۱
زمان انتشار: ۰۹:۳۳     ۱۹ آبان ۱۳۹۵
رئیس اتاق اصناف ایران گفت:جدیدترین گزارش‌های واصله نشان می‌دهد بر اساس اقداماتی که در یک ماه اخیر انجام شده، بیش از ۸۰ درصد بازار از کالای قاچاق خالی‌شده است.
به گزارش پایگاه 598، علی فاضلی با حضور در غرفه خبرگزاری تسنیم در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، درباره قاچاق کالا ظهار کرد: اتاق بازرگانی به دنبال نفی سایر بخش‌های اقتصادی کشور نیست و امور صنفی مربوط به خود را دنبال می‌کند.

وی با گلایه از جایگاه اصناف در برنامه ششم توسعه افزود: مجلس شواری اسلامی در موضوع برنامه ششم توسعه با دولت همکاری دارد اما راضی نیستیم، زیرا بخش اقتصادی غیر دولتی در این برنامه کم اثر دیده شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: اولین شاخصه ای که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده، مشارکت مردمی در حوزه های اقتصادی است  که چنین اتفاقی در برنامه ششم توسعه دیده نشده است.

وی تصریح کرد: به دولت و مجلس شورای اسلامی به طور جد هشدار می‌دهم که  برای عبور از چالش‌های اقتصادی  کشور باید ساختار اقتصاد نیز مردم محور شود.

فاضلی اضافه کرد: روندی که امروز در این خصوص جریان دارد مناسب نیست و از دغدغه ‌های جدی ما به حساب می‌آید.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بحث قاچاق کالا برخورد از مبدا تا مقصد را مورد توجه قرار داده اند و در این خصوص باید توجه داشت که حدود 95 درصد از سهم قاچاق کالا مربوط به مبدا است.

کالای قاچاق نیاز به باز تعریف دارد

فاضلی گفت: هجوم آوردن به بازار (برای کشف کالای قاچاق) بدون برنامه ریزی و متهم کردن بنگاه های کارآفرین به نگهداری کالای قاچاق بدون اینکه تعریف درستی از کالای قاچاق در کشور صورت گیرد، رویه درستی نیست.

وی افزود: بسیاری از کالاهای وارداتی به طرق مختلف از مبادی غیر رسمی مانند کوله‌بری وارد می‌شود که نمی‌توان آنها را کالای قاچاق به حساب آورد، درحالی که برگ سبز نیز ندارند.

فاضلی با بیان اینکه برخورد حساب نشده با بازار، باعث زیر زمینی شدن عرضه کالای قاچاق می‌شود گفت:در روزهای ابتدایی برخورد با کالای قاچاق در کشور، برخی از این کالاها از سطح دید خارج  و منجر به افزایش 15 تا 20 درصدی قیمت در برخی از اجناس  شد، اما این امر امروز مدیریت و مشکلات موجود تقریباً رفع شده است.

برخی  اجناس از مبادی رسمی قاچاق می‌شود

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود و نمی‌توان این امر را کتمان کرد گفت: ماشین ظرف‌شویی، لباس‌شویی و یخچال "سایدبای‌ساید" از مبادی رسمی به کشور قاچاق می‌شود.

فاضلی با بیان اینکه بازار مرکز اقتصاد کشور است که با تعاریف بد نباید آن را خراب کرد گفت: بازاریان نقش مهمی در انقلاب ایران داشته‌اند، اگر بخشی از این بازار خراب‌شده، تقصیر من نوعی است، زیرا نتوانسته ایم آنها را به‌درستی هدایت کنیم.

وی یاد آور شد:هیچ بنگاه صنفی حق خرید و فروش کالاهای قاچاق را در کشور ندارد و این وظیفه قانونی ماست که با این پدیده  در بازار برخورد کنیم که به آن نیز عمل می‌کنیم.

فاضلی با تاکید بر اینکه یکی از بخش‌هایی که از کالای قاچاق آسیب دیده‌اند  اصناف است اظهار کرد:  هرچند ممکن است بخش کوچکی از سطح عرضه به این موضوع آلوده باشند اما بخش اعظم ما از این امر بری هستند.

80 درصد کالای قاچاق از بازار جمع شد

وی افزود: بر اساس جدیدترین گزارش‌هایی که در یک ماه اخیر به‌دست من رسیده، بیش از 80 درصد بازار از کالای قاچاق  خالی‌شده است.

فاضلی گفت: باید اذعان داشت که  وقتی کالای قاچاق از انظار حذف می‌شود راه‌های دیگری نیز برای عرضه وجود دارد و در این خصوص نباید صورت مسئله را پاک کرد.

وی افزود: شبکه‌های مجازی، شبکه‌های دیگر عرضه کالا (خارج از اصناف کشور) و بنگاه‌های بدون پروانه باید مدیریت شود که این امر نیز در حال انجام است اما قدرت و توان ما را نیز باید در نظر داشت.

فاضلی گفت:ساماندهی شبکه های مجازی توسط اتاق و اتحادیه های صنفی در حال انجام است اما باید اذعان داشت که بخش اعظم فضای مجازی تحت نظارت اتحادیه های صنفی نیستند اما اقدام به فروش دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی می‌کنند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها