کد خبر: ۴۰۰۸۲۶
زمان انتشار: ۲۳:۰۴     ۱۹ آبان ۱۳۹۵
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه فتنه مساله‌ای نیست که به راحتی فراموش شود و به عنوان یک ملاک در بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان خواهد بود، گفت: شورای نگهبان بعد از تصویب اعتبارنامه‌های نمایندگان هیچگاه نسبت به نظارت بر آنها ورود نکرده است.

به گزارش پایگاه 598، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز (چهارشنبه) در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات در نشستی خبری اعلام کرد: طرح استفساریه ماده 52 قانون انتخابات مجلس را پس از بحث و بررسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و برای اصلاح به پارلمان ارجاع شد.

وی با بیان اینکه این طرح در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان بود، تصریح کرد: ایراد قبلی شورای نگهبان همچنان به قوت خود باقی است چرا که محدود کردن حق اظهارنظر شورای نگهبان با فرض وصول مدارک خلاف اصل 91 قانون اساسی است و ابهام جدید با وجود رفع ابهام قبلی بوجود آمده است.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش از مغایرت لایحه تاسیس و اداره مراکز آموزش و پرورش با قانون اساسی و شرع اسلام خبر داد و گفت: این لایحه نیز باز هم مجددا مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.

کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره لایحه سیاست‌های کلی انتخابات، گفت: تدوین لایحه یا طرح درباره سیاست‌های کلی انتخابات از وظایف مجلس و دولت است و طبق برخی گزارش‌ها این مسیر در حال انجام است و ظاهرا لایحه مذکور در وزارت کشور و هیات وزیران در حال بررسی است.

کدخدایی با بیان اینکه به غیر از جزء 5 بند 10 سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، وظیفه‌ای برعهده شورای نگهبان نیست، گفت: طبق این بند باید ملاک‌هایی برای رجل سیاسی تعیین شود که اعلام کردیم صاحبنظران و اندیشمندان نظرات خودشان را برای تعیین ملاک‌هایی به منظور تشخیص رجل سیاسی به شورای نگهبان اعلام کنند، در صورتی که به تصمیماتی در این زمینه برسیم نتیجه را به مردم اعلام خواهیم کرد. 

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و دبیر شورای نگهبان پیش از این از فتنه به عنوان خط قرمز شورای نگهبان نام برده بود، آیا شورای نگهبان باز هم فتنه را خط قرمز خود می‌داند؟ توضیح داد فتنه مساله‌ای نیست که به راحتی فراموش شود و طبیعتا در عملکرد شورای نگهبان نسبت به بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یک ملاک مدنظر خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان در زمینه بررسی صلاحیت افراد و سنجیدن مواضع آنان نسبت به فتنه 88 تسلیم فشارها خواهد شد یا نه‌؟ گفت: تاکنون عملکرد شورای نگهبان نشان داده که اینگونه نبوده و پس از این هم اینگونه نخواهد بود.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نظارت مستمر شورای نگهبان بر عملکرد نمایندگان مجلس گفت: گفته نشده که نظارت بر مجلس باید مستمر باشد بلکه گفته‌اند نظارت مستمر لازم است.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره علت رد طرح استفساریه مربوط به نظارت استصوابی شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان طبق سیاست‌های کلی انتخابات، این حق را برای خود قائل است و همچنان این نظر را دارد که با توجه به نظارت استصوابی شورای نگهبان رویه گذشته را داشته باشد.

وی همچنین با بیان اینکه پس از دعوت شورای نگهبان از صاحب‌نظران و اندیشمندان برای اظهارنظر درباره ملاک‌های رجل سیاسی، با استقبال خوبی از سوی آنان مواجه شدیم، گفت: گزارش‌ها جمع‌بندی خواهد شد و در سیر بررسی‌های شورای نگهبان، نظرات کارشناسان و اندیشمندان درباره تعیین ملاک‌های رجل سیاسی مدنظر قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین با تاکید بر اینکه پس از تصویب اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس، شورای نگهبان هیچگاه ورود نکرده است، گفت: با آغاز مرحله جدید انتخابات در هر دوره، شورای نگهبان از ابتدا مجددا صلاحیت داوطلبان را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارنظرها پیرامون تایید صلاحیت‌ها در انتخابات 92‌ و اینکه آیا شورای نگهبان حاضر است مذاکرات آن روز را منتشر کند یا نه؟ اعلام کرد: ما حاضریم تمام مذاکرات شورای نگهبان را منتشر کنیم البته اگر به حرمت کسی برنخورد اما شورای نگهبان حاضر است تمام مذاکرات را نسبت به روند بررسی صلاحیت افراد در انتخابات، منتشر کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح استفساریه مربوط به نظارت استصوابی شورای نگهبان و اینکه اگر این طرح در مجمع تشخیص تایید شود آیا مینو خالقی به مجلس دهم راه می‌یابد یا نه؟ توضیح داد: که بنده نسبت به افراد اظهارنظر نمی‌کنم اما تمامی قوانین مصوب ناظر به آینده هستند مگر اینکه در آن قانون ذکر شود به گذشته هم سرایت دارد اما در هر شرایطی مصوبه مربوط به استفساریه مذکور عطف به گذشته نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان با بیان اینکه نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برعهده شورای نگهبان نیست، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه نهادی بر عملکرد شورای نگهبان نظارت می‌کند، خاطرنشان کرد: نهادها در هر جایی در یک مسیر قانونی قرار می‌گیرند و قطعا نظارت‌هایی بر عمکرد شورای نگهبان هم وجود دارد و اینطور نیست که نظارت نباشد و ما تابع قانون هستیم.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
-
۲۱:۱۹ - ۲۰ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
فتنه همان چیزی است که در سال 88 این کشور را به آشوب کشاند .
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها