کد خبر: ۴۰۱۹۷۱
زمان انتشار: ۱۱:۳۶     ۲۹ آبان ۱۳۹۵
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه روز دوم، پنجم و دهم آذرماه بیشترین جمعیت زائران برای بازگشت به کشور را خواهیم داشت، به زائران توصیه کرد برگشت خود به کشور را مدیریت کنند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس، سعید اوحدی در خصوص وضعیت مرزهای کشور با توجه به سفر زائران اربعین گفت: هفته گذشته به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بازدیدی از مرزهای چزابه و مهران داشتیم و شاهد بودیم که در قرارگاه‌ها و موکب‌ها خدمات خوبی به زائران ارائه می‌شد.

وی با بیان اینکه امسال در این ایام شاهد 2 حماسه بودیم، افزود: حماسه اول حضور حماسی و میلیونی زائران اربعین بود و حماسه دوم ایثار و گذشت و خدمات خالصانه همه عوامل اجرایی در همه دستگاه‌ها و نیروهای مردمی و خودجوش در خدمت رسانی به زائران اربعین بود.

رئیس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا روح مردمی مراسم پیاده روی اربعین حفظ شود، بیان کرد: اگر بخواهیم به این مراسم قالب دولتی بدهیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

اوحدی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند فاجعه منا نباید فراموش شود، اعلام کرد: امسال 3 موکب مزین به نام شهدای مظلوم منا در 3 مرز کشور و 2  موکب در نجف و کربلا برپا شده که خدمات مناسبی به زائران اربعین ارائه می‌کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ازدحام زائران در مرزها از تلاش‌های همه دستگاه‌های خدمت رسان بویژه نیروی انتظامی، سپاه و بسیج و استانداری و شهردار‌ی‌های استان خوزستان و ایلام تقدیر و تشکر کرد.

اوحدی ادامه داد: سه‌شنبه هفته گذشته به همراه وزیر ارشاد بازدیدی از مرز مهران داشتیم که شرایط در آنجا کمی متفاوت بود، علی رغم توصیه‌های مکرر برخی از زائران متاسفانه بدون ویزا به مرز آمده بودند و حضور این جمعیت باعث کندی عبور زائران شده بود و از طرفی دولت عراق نیز اجازه ورود به زائران بدون مدارک معتبر و لازم را نمی‌داد و در حال حاضر شاهد بسته شدن مرز از طرف عراق هستیم ولی مرزهای چزابه و شلمچه مشکلی وجود ندارد.

 رئیس سازمان حج گفت: سه‌شنبه هفته گذشته در بازدید از مرز مهران وزیر طی تماس‌های مکرر موضوع را پیگیری کردند و قرار شد در جلسه هیئت دولت موضوع مطرح و چاره اندیشی شد.

اوحدی گفت: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین یک آمایش استانی بر اساس جمعیت استان‌ها و تقسیمات کشوری صورت گرفت و مقرر شد 42 درصد زائران از مرز مهران، 33 تا 35 درصد از مرز شلمچه و بقیه جمعیت نیز از مرز چذابه اعزام شوند که این موارد در سامانه سماح نیز لحاظ شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت به صدور 2 میلیون روادید برای زائران ایرانی اربعین اشاره داشت و گفت: روز جمعه هم در برخی از 16 دفتر کنسولگری برای گذرنامه‌های باقیمانده ویزا صادر می‌شود.

رئیس کمیته اعزام اربعین صدور 2 میلیون ویزا برای زائران ایرانی اربعین توسط 16 دفتر کنسولگری عراق را اقدامی بزرگ و ستودنی و یک رکورد در بین کنسولگری‌های کشورها در ایران توصیف کرد.

وی با بیان این مطلب که در ابتدا در ستاد اربعین مصوب شده بود که ثبت نام زائران اربعین فقط در سامانه سماح انجام گیرد، توضیح داد: این سامانه کانال امنی برای ثبت نام زائران اربعین بود و بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از زائران اربعین در سامانه ثبت نام کرده و ویزای خود را دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در برخی رسانه‌ها اعلام می شود که مبلغ بیمه زائران اربعین به حساب سازمان حج ریخته می‌شود، تصریح کرد: قرارداد بیمه توسط وزارت کشور بسته شده و مبالغ بیمه یک ریالش هم وارد سازمان حج و زیارت نمی‌شود و بصورت مستقیم به بیمه طرف قرارداد داده می‌شود همچنین مبالغ مربوط به هلال احمر مستقیما به حساب آن نهاد واریز می‌شود و سازمان حج و زیارت صرفا یک بستر نرم‌افزاری فراهم کرد که به 2300 دفتر خدمات زیارتی در سراسر کشور به آن متصل بود.

اوحدی با اشاره به تلاش شبانه‌روزی همکاران انفورماتیک این سازمان برای فراهم آوردن بستری مناسب برای ثبت نام زائران ادامه داد: حدود 700 هزار نفر از زائران اربعین خارج از سماح ثبت نام کرده‌اند که اطلاعاتی از آنها نداریم و این در حالی است که برای ثبت نام کنندگان سماح می‌دانستیم که اینها چه روزی و از چه مرزی عازم عراق می‌شوند و چه روزی و از چه مرزی به کشور باز می‌گردند و اطلاعاتی که از زائران داشتیم به برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت عملیات کمک شایانی داشت.

این مقام مسئول گفت: 30 درصد ثبت نام کنندگان سماح را خانم‌ها و 70 درصد را آقایان تشکیل می‌دادند و این آمار تفکیکی و اطلاعاتی از این دست را در سامانه سماح داریم که به برنامه‌ریزی‌های همه دستگاه‌ها در ارائه خدمات به زائران کمک خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: در ستاد مرکزی اربعین برای تسهیل در امر صدور ویزای زائران به سه مجموعه مجوز داده شد که نمایندگی هایی نیز زده شد البته در این میان مجموعه های فرصت طلبی نیز وارد عرصه شدند که با تلاش های ارزشمند سربازان گمنام امام زمان(عج) شبکه جعل ویزای زائران شناسایی و متخلفان دستگیر شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص بازگشت زائران اربعین به کشور توضیح داد: بر اساس آمار سامانه سماح مشخص است که روز دوم، پنجم و دهم آذرماه بالاترین حجم زائران ورودی به کشور را خواهیم داشت و مشخص است که در این 3 روز از هر مرز چه تعداد زائر وارد کشور می‌شود که این اطلاعات تنها مربوط به زائرانی است که در سماح ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: حتی در جلساتی که داشتیم تأکید کردیم که اطلاعات زائرانی که در سماح ثبت نام نکرده‌اند نیزوارد این سامانه شود که این اطلاعات در اختیار کمیته نیز قرار گیرد که متاسفانه این امر اتفاق نیفتاد.

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران اربعین توصیه کرد که برگشتشان به کشور را نیز مدیریت کنند و گفت: از دیروز 150 هزار نفر از مرز مهران به کشور بازگشته‌اند و 150 هزار نفر از مرز شلمچه و بیش از 100 هزار نفر از زائران اربعین از مرز چزابه به کشور بازگشته‌اند که این مدیریت سفر بیانگر هوشمندی مردم عزیزمان است.

رئیس سازمان حج در ادامه به اقدام شایسته نیروی انتظامی در تفاهم با ستاد عمره و عتبات داشگاهیان برای تسهیل در امر اعزام دانشجویان اشاره کرد و گفت: با این اقدام 30 هزار دانشجو بدون وثیقه و تنها با تعهد ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان به زیارت اربعین مشرف شدند.

وی در ادامه گفت: امروز شاهدیم که مراسم پیاده روی اربعین مختص قشر خاصی از مردم نیست و این مراسم تبدیل به یک همایش بزرگ آزادی خواهی و دفاع از ارزش‌ها و همایش وحدت جهانی برای مردمی که از ظلم و ستم استکبار به ستوه آمده‌اند، تبدیل شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران اربعین دارای ویزا که در مرز مهران منتظر هستند، توصیه کرد که خود را برای عزیمت به عراق به مرزهای شلمچه و چزابه برسانند بدلیل اینکه شرایط در مرزهای جنوبی کشور مساعد است.

وی با بیان اینکه روزانه 80 هزار فقره گذرنامه توسط نیروی انتظامی صادر و ویزای زائران در کمتر از 24 ساعت صادر می‌شد، به زائران بدون ویزا و گذرنامه توصیه کرد که به قوانین و مقررات 2 کشور احترام بگذارند.

وی همچنین با توجه به اینکه اغلب مراجع رسیدن به کربلا و دادن سلام به امام حسین(ع) را برای زیارت اربعین کافی دانسته‌‌اند، به زائران توصیه کرد: برگشت خود به کشور را مدیریت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها