کد خبر: ۴۱۲۲۱۳
زمان انتشار: ۱۳:۱۱     ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
نه تنها بانک‌های بزرگ اروپایی حاضر به همکاری با ایران نیستند بلکه انجمن قهوه‌سازی اروپا که در زمینه آموزش به قهوه‌سازان ایرانی فعالیت می‌کرد، به دلیل پیوستن به شاخه آمریکایی خود و از ترس تحریم، دیگر با ایران همکاری نخواهد کرد!
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، در حالی که روی آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا افکار عمومی را درگیر خود کرده است، برخی چهره‌ها، جریانات و رسانه‌های خاص امید بستن به همراهی اروپا را راهکار مقابله با دونالد ترامپ عنوان می‌کنند. این جریان با استناد به برخی اخبار و اظهارات مقامات اروپایی سعی در پررنگ کردن این خط القایی دارند. از جمله اینکه ترزا می نخست وزیر انگلیس در دیدار اخیر خود با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بازنگری در برجام و افزایش تحریم‌های ایران حمایت نکرده است. جار و جنجال درباره سفر مقامات اروپایی به ایران و وعده گشایش‌های اقتصادی ناشی از این سفرها، از جمله موارد قابل تا مل در این مورد است. اما به راستی چقدر می‌توان در این مسیر روی اروپایی‌ها حساب کرد؟

مایکل پریجنت  کارشناس موسسه هادسون و افسر سابق اطلاعاتی آمریکا در عراق در نشست چندی پیش این موسسه با عنوان «برجام در دوران ترامپ» درباره نوع برخورد اروپا با ایران می‌گوید: «خبر خوب این است که کشورهای اروپایی می گویند تاوقتی ایالات متحده به ایران اجازه ندهد به شبکه بانکی آمریکا دسترسی پیدا کند، اروپایی‌ها حاضر نخواهند بود با ایران تعامل اقتصادی داشته باشند. این رویکرد به معنای آن است که دسترسی به شبکه بانکی آمریکا، آنقدر تضمین به وجود می‌آورد که اروپایی‌ها با ایران روابط تجاری داشته باشند.»

طی بیش از یک سالی که از روز اجرای برجام می‌گذرد که قرار بود پس از آن تحریم‌ها و محدودیت‌ها رفع شود، گزارش‌ها و اخبار زیادی از سنگ اندازی آمریکا و تردیدهای اروپا منتشر شد. برای نمونه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی در این خصوص نوشته بود: «ظاهراً به نظر می‌رسد تحریم‌ها لغو شده ولی در واقع لغو نشده است. سرمایه گذاران غربی علی رغم همه قول و قرارها هنوز حاضر به بازگشت به ایران نیستند و علت اصلی آن نیز این است که بانک‌ها به خصوص بانک‌های اروپایی از نقض قوانین تحریم‌های آمریکا در ارتباط با همکاری با ایران، واهمه دارند.

ایران هنوز به سیستم مالی جهان بازنگشته است و به نظر نمی‌رسد که در حال همگرایی مجدد با سیستم مالی جهانی باشد. بسیاری از بانک‌های بزرگ اروپایی به این دلیل حاضر به همکاری با ایران نیستند که از نقض دیگر تحریم‌های آمریکا که ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد، ترس و نگرانی دارند.»

حتی آموزش ساخت قهوه!
اما آیا دامنه این تردیدها فقط به بانک‌های بزرگ اروپایی محدود می‌شود و کار در سایر بخش‌ها به صورت طبیعی پیش می‌رود؟ گزارشی که پایگاه اینترنتی بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه منتشر کرده، در این زمینه بسیار قابل تامل است. این گزارش حاکی است نه تنها بانک‌های بزرگ اروپایی حاضر به همکاری با ایران نیستند بلکه انجمن قهوه‌سازی اروپا که در زمینه آموزش به قهوه‌سازان ایرانی فعالیت می‌کرد، به دلیل پیوستن به شاخه آمریکایی خود و از ترس تحریم، دیگر با ایران همکاری نخواهد کرد!

در این گزارش آمده است؛ به تازگی یک ارگان اروپایی که با شهروندان ایرانی همکاری می‌کرد، پس از پیوستن به شاخه امریکایی خود، همکاری با شهروندان ایرانی را قطع کرده است. این نهاد در ایمیل‌هایی این خبر را به اطلاع اعضای ایرانی خود رسانده است.

اما احتمالاً اشتباه حدس زده‌اید این نهاد نه در زمینه‌های تکنولوژی و مسائل نظامی و نه حتی نفتی با شهروندان ایرانی همکاری می‌کرده است. این سازمان، تنها یک نهاد برای آموزش حرفه‌ای درست کردن قهوه و آموزش باریستا است.

اقدامات این سازمان پیش از انتخاب دونالاد ترامپ به مقام ریاست‌جمهوری و دستورهای او برای ممنوعیت ورود ایرانیان به این کشور بود.

اس.سی.ای.ای از سال 2014 به طور مستقیم به تربیت باریستا (فرد قهوه ساز) و برگزاری رقابت‌های باریستا در ایران مشغول بوده است. این سازمان گواهی‌نامه‌هایی پس از برگزاری دوره‌های خود برگزار می‌کند به افراد شرکت کننده اهدا می‌کند که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود. اما بر اساس ایمیل‌هایی که به برخی از اعضای ایرانی خود ارسال کرده است، این سازمان مدعی شده است پس از پیوستن به شاخه امریکایی خود و تشکیل یک سازمان مشترک به علت قوانین تحریمی ایالات متحده امریکا علیه ایران، دیگر امکان همکاری با شهروندان ایرانی را ندارد!

«انجمن قهوه تخصصی»  مدعی شد این انجمن بر اساس قانون "560-209" امریکا اجازه همکاری با ایران را ندارد. اما با نگاهی ساده به سایت رسمی قوانین امریکا می‌توان دید که این قانون پیرامون کمپانی‌های نفتی است و ربطی به قهوه ندارد. این قانون در سال 2007 و پیش از توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی به تصویب رسیده است.

انجمن قهوه تخصصی اروپا می گوید: ما با بخش حقوقی خود مشورت کرده‌ایم و بر اساس توصیه‌ها از همکاری با افراد و سازمان‌ها در ایران عقب‌نشینی کرده‌ایم!

حالا بسیاری از ایرانیان که قصد شرکت در این دوره‌ها را داشتند، در بهت فرو رفته‌اند. آنها می‌گویند کدام قانون روی کره زمین می‌تواند آموزش نحوه درست کردن قهوه را به مردم ممنوع کند؟

راه حل دانش بومی است
شادمهر که یک باریستا در تهران است در این خصوص می گوید: «از سال 2014 آموزگاران از انجمن قهوه تخصصی به ایران می‌آمدند و در زمینه‌های مختلف کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌کردند. ما حدود 14 آموزگار ایرانی نیز که عضو این سازمان هستند داریم.

سه ماه پیش، این انجمن و شاخه امریکایی آن تصمیم گرفتند در یک انتخابات از اعضای خود بپرسند که آیا مایلند این دو سازمان با پیوستن به یکدیگر یک سازمان متحد را تشکل بدهند یا خیر؟ بسیاری از ایرانی‌ها نیز در این انتخابات شرکت کردند و به متحد شدن آن رأی دادند. اما حدود دو ماه پیش برخی از اعضای ایرانی، ایمیل‌هایی از انجمن قهوه تخصصی اروپا دریافت کردند که این انجمن به علت قوانین امریکا دیگر توانایی همکاری با شهروندان ایرانی را ندارند.

این خبر یک بهت بزرگ برای ما بود. برخی از باریستاها میلیون‌ها تومن برای وارد شدن به این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند. بسیاری از آنها در نظر داشتند با مدرک این سازمان به کشورهای همسایه بروند و مشغول به کار بشوند، حتی مردمی که فقط عاشق قهوه بودند نیز دیگر نمی‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

ما گمان می‌کردیم که قهوه، نوشیدنی‌ای است که انسان‌ها را بدون توجه به مسائل سیاسی و حتی اقتصادی به هم نزدیک می‌کند اما به نظر می‌رسد طرف‌های اروپایی و امریکا این‌گونه فکر نمی‌کنند. ما در ایران، این تصمیم سیاسی و تبعیض‌آمیز می‌بینیم. به هر حال این تصمیم ما را از دنبال آنچه که به آن عشق می‌ورزیم باز نمی‌دارد. برخی از همکاران من حتی معتقدند این تحریم باعث می‌شود ما به تولید دانش بومی در این زمینه بیشتر بپردازیم.»

حال باید پرسید آیا می توان روی اروپایی که حاضر نیست مهارت درست کردن قهوه را به ایرانی ها آموزش دهد، برای توسعه و پیشرفت در حوزه هایی مانند خودروسازی، نفت و گاز، کشاورزی، پزشکی و...حساب کرد؟!
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:۱
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
ارسال نظرات
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
۰
۰
هههههههههههههههههههههه!!!!!؟؟؟ از گرسنگی پیاز میخوریم بلکه اشهایمان باز شود قراردادا قهوه بسته اند و برایش هم نگرانند ؟؟ بیجهت نیست که پروردگار عالم هم با ما کج افتاده است !!
پاسخ
جدیدترین اخبار پربازدید ها