کد خبر: ۴۲۵۹۵۷
زمان انتشار: ۱۲:۳۷     ۲۱ تير ۱۳۹۶
چندین نفر از قانونگذاران سوئدی دادخواستی علیه رئیس‌جمهور ترکیه تنظیم کرده‌اند که در این دادخواست وی را متهم به ارتکاب نسل کشی، جرم علیه بشریت و جرائم جنگی کرده‌اند.
به گزارش پایگاه 598، ایسنا نوشت: چندین نفر از قانونگذاران سوئدی دادخواستی علیه رئیس‌جمهور ترکیه تنظیم کرده‌اند که در این دادخواست وی را متهم به ارتکاب نسل کشی، جرم علیه بشریت و جرائم جنگی کرده‌اند.

به گزارش  روزنامه ایندیپندنت، پنج تن از قانونگذاران سوئدی دادخواستی را به دادستان کل سوئد علیه نقش اردوغان در درگیری‌های خونین میان نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان کرد ارائه کرده‌اند.

این دادخواست شکایت برای اولین بار در سوئد علیه رئیس یک دولت تنظیم شده است البته در این پرونده نام چند تن از وزرای ترکیه از جمله بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر این کشور نیز به عنوان متهمان پرونده ذکر شده است.

اگر این دادخواست مورد پیگیری قرار گیرد در این صورت حکم بازداشت اردوغان صادر می‌شود.

یکی از نمایندگان حزب چپ سوئد در کنفرانس خبری در استکهلم اعلام کرد: ما پنج نماینده پارلمان دادخواستی را تنظیم کردیم که در آن خواستار مجازات اردوغان به اتهام ارتکاب نسل کشی، جرم علیه بشریت و جرائم جنگی شدیم.

در سال ۲۰۱۴ قانونی در سوئد تصویب شد که این اجازه را به دادگاه‌های کشور داد که هر پرونده شکایتی علیه موارد جرم علیه بشریت بدون توجه به اینکه جرم مورد نظر در چه منطقه‌ای اتفاق افتاده است را پیگیری کنند.

در حال حاضر دادستان سوئد درباره آغاز تحقیقات درباره این شکایت تصمیم خواهد گرفت. اگر تصمیم به پیگیری این ادعاها شود، در این صورت ممکن است اردوغان با حکم بازداشت در سوئد مواجه شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها