کد خبر: ۴۴۰۵۲۴
زمان انتشار: ۱۲:۵۸     ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور درباره تجمعات اخیر در بازارهای مرزی بانه گفت: مرزنشینان در تجمعات اخیر بانه شرکت نداشتند و یک عده تاجر و مغازه‌دار پشت این قضیه بودند.
به گزارش پایگاه 598، شهریار حیدری در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره آخرین تحولات در مناطق مرزنشین و همچنین تجمع در بازار بانه گفت: یک سری امتیازات در قالب تصمیمات دولت برای مردم مرزنشین تا شعاع بیست کیلومتری در مناطق غربی استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و همچنین تا شعاع ۵۰ کیلومتری استان سیستان و بلوچستان قائل شده‌ایم.

وی تاکید کرد: قرار براین است که این امتیازاتی که دولت می‌دهد مستقیما به جیب مردم برود. در گذشته روال اینگونه بود که تعدادی تاجر گرداننده این امتیازات بودند؛ آن‌ها کالا‌ها را تهیه می‌کردند و آن‌ها را به داخل برای فروش می‌آوردند،‌ این چرخه در اختیار تعداد محدودی تاجر بود که عملا مرزنشینان را به کارگران خود تبدیل کرده بودند.

وی ادامه داد: ما این چرخه را حذف کردیم به‌جای اینکه این امتیازات را به تاجران بدهیم به خود مردم مرزنشین می‌دهیم به هر حال آنان مرزدار هستند.

شهریاری با بیان اینکه در تجمعات اخیر پیش آمده در برخی از شهرهای کردستان مانند بانه تعدادی تاجر و مغازه‌دار پشت قضیه بوده‌اند، گفت: کدام مرزنشین در این اجتماعات دخیل بوده است؟ کدام مرزنشین در این اجتماعات شرکت کرده ؟ این جریان دست یک عده تاجر بوده است.

وی ادامه داد: ما امتیازاتی را برای مرزنشینان قائل هستیم و به دنبال این موضوع هستیم که در این چرخه یک عده‌ای دلال که حق مرزنشینان را می‌خورند از چرخه حذف شوند و امتیازاتی که دولت در نظر گرفته به مردم مرزنشین داده شود.

شهریاری افزود: همه چیز که نباید از کوله‌بری تامین شود، مغازه‌دار باید از طریق مسیرهای قانونی کالای مورد نیاز خود را تامین کند و یک عده هم مشغول به کار شوند.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور تاکید کرد: این تجمعات غیرقانونی بوده و مردم مرزنشین هیچ گونه دخالتی در آن نداشتند. ما امتیازات بسیار خوبی برای مردم این منطقه در نظر داریم و به زودی هم اجرایی می‌کنیم که سود بسیار خوبی برای سرپرست‌های خانوارها دارد.

وی افزود: سود بسیار خوبی در نظر گرفته شده است، که کمک بسیار خوبی برای مردم مرزنشین است. قرار نیست همه مشکلات مرزنشینان از طریق کوله‌بری حل شود دستگاه‌های اقتصادی و سایر نهادها باید به موزات این امتیازات کار کنند تا مشکلات را برطرف کنند.

حیدری تاکید کرد: کسانی که تا امروز از مردم مرزنشین سود کلان به دست آورده‌اند پشت قضیه هستند که اگر این طرح اجرایی نشود ضررش به مردم مرزنشین می‌رسد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها