کد خبر: ۴۴۰۶۰۲
زمان انتشار: ۱۰:۲۸     ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
توهین به مقدسات و معصومین از دوم خرداد تاکنون
توهین اصلاح‌طلبان به ائمه اطهار و مقدسات باعث شده که افراد این جناح سیاسی در نزد افکارعمومی به انسان‌های هرهری مسلک و بی هویتی تبدیل شوند و این جریان بخشی از اعتماد عمومی را نسبت به خود از دست داده است.
به گزارش پایگاه 598؛ امیر حمزه نژاد: بازهم توهین به مقدسات و بازهم جریان اصلاحات. در این حیطه اصلاح‌طلبان که از زمان دولت اصلاحات یدطولایی دارند هنوز هم در هتاکی به مقدسات و ائمه اطهار مداومت می‌ورزند. این درحالی است که هر بار افراد این جناح سیاسی اقدام به توهین به مقدسات کرده‌اند از سوی افکارعمومی به شدت با آنها برخورد شده است. اصلاح‌طلبان همواره شعار آزادی بیان می‌دهند اما در احترام به عقاید دیگران که اصل اساسی این شعار است، همواره مردود بوده اند.

به گزارش جهان نيوز، یکی از خبرنگاران روزنامه اصلاح طلب «جهان صنعت» در پستی توهین آمیز که هدفش حمله به یکی از شخصیت‌های مشهد مقدس بود، با یک رویکرد التقاطی همه چیز را با هم قاطی کرد و حتی حرمت امام رضا(ع) را هم در این زمینه نگاه نداشت.

البته در این مورد خاص روزنامه جهان صنعت با انتشار پیامی توئیتری با رد انتساب افکار این فرد به روزنامه نوشت که با فرد خاطی برخورد شده است اما اشاره ای به نوع برخورد نکرد. وی در توهینی بی شرمانه به امام علی بن موسی الرضا(ع) نوشت که این امام بزرگوار موافق رقص و طرب بوده است! البته اصلاح طلبان در هتک حرمت به امام رضا (ع) به این شیوه سابقه دار هستند. در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز مجری ستاد انتخاباتی حسن روحانی در نامه‌ای کذایی به امام رضا(ع) که مضمونی انتخاباتی و سیاسی داشت ایشان را طرفدار جناح خاص عنوان کرد. این موضوع که اصلاح‌طلبان برای مقاصد خاص سیاسی حتی از وجهه معصومین هم سوء استفاده می‌کنند باعث خشم و عصبانیت بسیاری از مردم شد.پیشتر در سال 95 نیز یک فعال ضدانقلاب که درگذشته در جرگه اصلاح‌طلبان بود با انتشار تصاویر از خود توهین کم سابقه‌ای به اهل بیت (ع) کرد. در همین رابطه، «شادی صدر» فرد نزدیک به اصلاح‌طلبان و البته حامی آنها در محافل حقوقی و زنان، در اقدامی توهین آمیز با در دست داشتن شراب و نشستن در کنار پرچم سیدالشهدا(ع)، به اهل بیت(ع) اهانت کرد، اهانتی که پیشتر نیز توسط اصلاح‌طلبان با درخواست تظاهرات علیه خدا (ابراهیم اصغرزاده)، قابل استناد نبودن احکام اسلامی و نفی وحی (عبدالکریم سروش)، اهانت به پیامبر اسلام (اکبر گنجی) و . . . مسبوق به سابقه بوده است.در خصوص قیام عاشورا و وقایع تاریخی مربوط به ائمه اطهارهم اظهار نظرهای شاذی که با حالت روشنفکرانه و تفسیری همراه بوده اما در اصل انحرافات بسیاری درش نهفته است بسیار در جریان اصلاحات مرسوم بوده است.

در همین رابطه، «محمد شعله سعدی»، فعال سیاسی اصلاح طلب در شیراز گفت: «می‌گویند امام حسین‌(ع) انقلاب کرد و من چنین چیزی را باور ندارم به دلیل اینکه امام حسین(ع) اصلاً قصد انقلاب نداشته است و داشت از جایی که جانش را تهدید می‌کردند دور می‌شد اما به او اجازه ندادند و او نیز تسلیم نشد!»

موضوعی که پیشتر اصلاح‌طلبان مشهوری مانند هاشم آغاجری به این شیوه به آن پرداخته بودند.
این فعال اصلاح طلب در این باره بیان کرده بود: «نویسندگان (نامه به امام حسین (ع)) می‌گویند: این حکومت (حکومت یزید) بدون رضایت مردم است و لذا نامشروع است. اگر حسین (ع) هم در رأس باشد ولی رضایت مردم در آن نباشد نامشروع است. آغاجری در همین سخنرانی امام حسین (ع) را با سیاوش در تاریخ ایرانیان مقایسه می‌کند: «... سیاوش در تاریخ ملی ما ایرانیان مظهر معصومیت و پاکی است و بعد از آمدن اسلام، حسین (ع) جای سیاوش می‌نشیند و آیا ما اثری در مورد حسین (ع) مانند منظومه‌ای که فردوسی در باب سیاوش سروده است.»

اما توهین‌های ادامه دار اصلاح طلبان به معصومین با هر شیوه و با هر بهانه‌ای که بوده باعث شده این جریان به یک جناح بی هویت و هرهری مسلک تبدیل شود که سخت بتوان اعتقادات آن را ریشه یابی کرد.

ادامه این توهین‌ها و همچنین مسامحه این جریان سیاسی با چنین افرادی باعث انتقاد شدید برخی اصلاح‌طلبان شده است و آنان نیز به این مسئله انتقاد دارند. یکی از شخصیت‌های اصلاح‌طلب دستگیر شده در فتنه 88 می‌گوید: «ما مشکل هویتی پیدا کرده ایم. هر فرد و جریان بی ریشه و بوته ای که لباس اپوزیسیون پوشید از او حمایت کردیم و نتیجه اش آن چه شد که نظام می خواست. ما شدیم عروس هزار داماد و هر که از گرد راه می رسد ما با او پیمان می‌بندیم.»

البته گناه اصلاح طلبان این است که هر کسی که به اسم این جریان و یا سابقه‌ای که با این جریان سیاسی داشته به معصومین توهین کرده است‌، برخورد نکرده و حسایتی در برابر مقدسات از خود نشان نداده‌اند. درواقع با بی اعتنایی به این افتضاحات، برای در امان ماندن جناح سیاسی خود هویت اعتقادی خود را فروخته اند. هر چند که در زمان اصلاحات نیز بیشتر مسئولان و شخصیت‌های طراز اول سیاسی این جریان بودند که در خط مقدم توهین به معصومین و مقدسات قرار داشتند.

به هر جهت افکارعمومی نشان داده که این آش شور را پس زده است و در برابر توهین به مقدسات حساسیت لازم را انجام داده؛ برخلاف جریان اصلاحات که به همین دلیل هم هویت و هم بخشی از اعتماد عمومی را از دست داده است.

هرچند خبرنگار هتاک که در فضای مجازی به یکی از ائمه معصومین اهانت نموده بود تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و توسط دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده اما لزوم یک برخورد قاطعانه شاید این پرونده را برای همیشه ببندد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها