اولین قدم : کاپوتاژ کردن خودرو
اولین قدمی که در این راستا باید برداشت، کاپوتاژ کردن خودرو در سیستم گمرک کشور است. برای این کار خودرویی که قصد خروج از کشور را دارد باید حتما توسط یکی از شعب گمرک پروانه خروج موقت از کشور را دریافت کند تا در زمان برگشت خودرو به کشور مشکلی از بابت گمرک به وجود نیاید و بتوان به راحتی خودروی مورد نظر را وارد کشور کرد.

عبارت کاپوتاژ نیز به مراحل صدور پروانه خروج موقت از کشور که مختص وسایل نقلیه است، گفته می شود. در ادامه باید این نکته را یادآور شد که مراحل کاپوتاژ کردن برای تمامی خودرو ها از جمله خودرو های وارداتی و خودرو های ساخت داخل الزامی است و حتما این روال باید صورت گیرد. برای انجام این کار و در اولین مرحله فرد متقاضی با مدارک شناسایی خودرو که شامل  سند انتظامی سبز رنگ، سند شرکتی سفید رنگ، کارت خودرو، شناسنامه، کارت ملی و گواهینامه رانندگی است، باید به گمرکی که به این منظور خدمات رسانی می کند، مراجعه کند.
 
بعد از رسیدن به گمرک ابتدا باید خودرو را خارج از محوطه گمرک پارک کنید و بدون خودرو وارد قسمت پذیرش گمرک شوید و بعد از دریافت فرم های مخصوص کاپوتاژ و گرفتن کپی از مدارک شناسایی خودرو سوار بر خودرو شوید و با ورود به محوطه گمرک ابتدا خودرو را جهت تعیین وزن روی باسکول ببرید و درزمان وزن شدن خودرو روی باسکول نیز سرنشینان می بایست از خودرو خارج شده و هیچ باری درون صندوق عقب خودرو قرار نداشته باشد.

بعد از تعیین وزن، خودرو را در پارکینگ تعبیه شده در محوطه گمرک پارک کنید و برای انجام سایر امور اداری به ساختمانی که برای امر کاپوتاژ در نظر گرفته شده وارد شوید .
 
در آنجا ابتدا باید به بخش کدینگ مراجعه کنید و بعد از ثبت اطلاعات در سیستم گمرک وارد قسمت ارزشیابی شوید و بعد ازحدود ۱۰ دقیقه و پس از ارزشیابی، برگه های کاپوتاژ خودرو را در دو نسخه که گوشه هر کدام آغشته به مهر و موم است، تحویل بگیرید و برای ثبت نهایی و زدن مهر خروج روی برگه کاپوتاژ خودرو به قسمت دبیرخانه بروید و در آنجا نیز بعد از ۱۰ دقیقه پروژه کاپوتاژ خودرو به پایان می رسد و می توانید سوار بر خودرو از محوطه گمرک خارج شوید.

نکته جالب این است که همه امور انجام شده جهت کاپوتاژ کردن خودرو ظرف مدت یک ساعت صورت می پذیرد که زمان قابل قبولی است. در پایان این نکته را هم باید متذکر شد که اعتبار این کاپوتاژ یک سال است و در این یک سال به دفعات می توانید با خودرو شخصی خود به خارج از کشور سفر کنید و محدودیتی در این رابطه وجود نخواهد داشت .

قدم دوم : گرفتن گواهینامه و پلاک بین المللی
بعد از کاپوتاژ کردن و به اصطلاح دریافت پروانه خروج خودرو از گمرک، برای این که بتوان در کشور مقصد با خودرو  کاپوتاژ شده رانندگی کرد، نیاز به گواهینامه، کارت خودرو و پلاک بین المللی است . برای دریافت این مدارک باید به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی و یا یکی از شعب آن مراجعه کنید.
 
برای پیدا کردن نزدیک ترین شعبه این کانون به خودتان می‏ توانید از طریق اینترنت وارد سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی به نشانی tac.org.ir شوید و سپس نزدیک ترین شعبه را جست وجو کرده و به آن مراجعه کنید. مدارک کامل شامل برگه کاپوتاژ خودرو ، سند انتظامی سبز رنگ ، سند شرکتی سفید رنگ ، کارت خودرو ، گذرنامه ، یک قطعه عکس تمام رخ ۴×۳ و گواهینامه رانندگی که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد را در ادامه باید آماده کنید و به شعبه مربوطه کانون مراجعه کنید.

بعد از ورود به کانون باید مدارک مورد نیاز را تحویل مسئول مربوطه دهید و مسئول مربوطه نیز فرم های درخواست پلاک و گواهینامه بین المللی را جهت تکمیل به شما تحویل می دهد و بعد از تکمیل فرم های درخواست پلاک و گواهینامه بین المللی، بعد از گذشت نیم ساعت تمامی مدارک درخواستی که شامل  گواهینامه، کارت خودرو و پلاک بین المللی است توسط مسئول مربوطه به شما تحویل داده می شود.

همچنین مدارک تحویل شده در کشور ما اعتبار ندارد و فقط در خارج از کشور معتبر است و باید این نکته را یادآور شد که استفاده از پلاک بین المللی در خاک کشور ممنوع است و اگر کسی این نکته را رعایت نکند، موظف به پرداخت جریمه نقدی خواهد بود و پلاک بین المللی می بایست حداقل در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرز و در مبادی خروجی از کشور نصب شود و نکته مهم دیگر این است که برگه کاپوتاژ خودرو نیز حتما باید همراه راننده باشد تا در مرز مشکلی جهت خروج خودرو از کشور پیش نیاید.

تا به اینجای کار هر چه عنوان شد مربوط به اقدامات لازم جهت رفتن به مسافرت خارج از کشور با خودرو شخصی بوده است و هر شخصی که قصد مسافرت به خارج از کشور با خودروی شخصی اش را داشته باشد باید اقدامات فوق را انجام دهد.
 
در ضمن این نکته را هم باید به یاد داشته باشید که در ابتدای ورود به هر کشوری خودرو شما باید با بیمه کشور مقصد وارد آن سرزمین شود و بیمه کردن خودرو در مرز امری واجب و ضروری است و بدون بیمه کردن خودرو ورود به کشور مقصد امکان ‏پذیر نیست. هزینه بیمه کردن خودرو بسته به شرایط کشور مقصد می ‏تواند متفاوت باشد.
چاره‌ چی