کد خبر: ۴۴۱۶۳۳
زمان انتشار: ۱۶:۰۲     ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
در حالیکه هفته‌ها از پذیرش استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری می‌گذرد، انتخاب سرپرست و فرآیند انتخاب شهردار با حاشیه هایی، چون استخدام‌های دقیقه نودی همراه بود که شهردار جدید نیز درگیر آن شده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فارس: در حالیکه هفته‌ها از پذیرش استعفای محمدعلی نجفی از شهرداری می‌گذرد، انتخاب سرپرست و فرآیند انتخاب شهردار با حاشیه هایی، چون استخدام‌های دقیقه نودی همراه بود که شهردار جدید نیز درگیر آن شده است.

 قطار انتخاب شهردار در ایستگاه محمدعلی افشانی در نهایت ایستاد تا پس از ماه‌ها بلاتکلیفی مدیریت شهری حداقل مدیر جدید انتخاب شود. اما در فاصله پذیرش استعفای محمدعلی نجفی تا انتخاب شهردار جدید، سکان مدیریت شهرداری بر عهده سمیع الله حسینی مکارم، معاون مالی شهرداری قرار گرفت و حدود بیش از یک ماه وی این مسند را در اختیار داشت.

 

هرچند مکارم نتوانست در رقابت با افشانی، کرسی شهرداری را نصیب خود کند، ولی در آخرین روز‌های تصدی وی به عنوان سرپرست گزارش‌هایی وجود دارد که در این مدت کوتاه استخدام‌هایی خارج از عرف صورت گرفته است.

براساس نامه‌ای که به دست رسانه‌ها رسیده است، ۵ نیروی جدید در سازمان بازنشستگی شهرداری مشغول به کار شده اند که در حکم آن‌ها رتبه ۱۷ به بالا در نظر گرفته شده است. این رتبه برای مدیر کل‌ها است و کارمندان شهرداری زمانی می‌توانند به این رتبه دست پیدا کنند که داری سابقه ۱۰ تا ۱۵ ساله در شهرداری باشند.

اما روند استخدام نیرو‌های جدید در شهرداری و با اعمال نفوذ سرپرست شهرداری به گونه‌ای بوده که نامه استخدام ۱۹ اردیبهشت زده می‌شود و بلافاصله با آن موافقت و رتبه ۱۷ و ۱۸ برای این نیرو‌ها در نظر گرفته می‌شود. نیرو‌هایی که از خارج بدنه شهرداری به سازمان بازنشتگی اضافه شده اند و جالب آن که روند شروع به کار آن‌ها تنها ۳ روز طول کشیده است!

گزارش‌ها درباره استخدام‌های جدید در شهرداری در حالی است که شهر همچنان در حال بلاتکلیفی است و بسیاری از معاونت‌های شهرداری و سازمان‌های وابسته برنامه ویژه‌ای برای شروع فعالیت‌های خود ندارند. به عنوان مثال معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران از زمان استعفای مهدی حجت، بدون هیچ سازوکاری رها شده و بسیاری از فعالیت آن بر روی زمین مانده است.

در همین حال با جنجالی شدن خبر استخدام نیرو‌های جدید در سازمان بازنشستگی شهرداری، محمدجواد شیرازی رییس سازمان بازرسی شهرداری تهران، نامه درخواست و جذب نیرو توسط یکی از سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری را مغایر با قوانین شهرداری دانست و ضمن صدور دستور توقف گردش آن در سیستم اتوماسیون شهرداری، رسیدگی به این موضوع را در دستور کار سازمان بازرسی قرار داد.

 

 

اما واکنش سمیع الله حسینی مکارم به موضوع استخدام در نوع خود جالب بود. تمامی خبر‌ها در رابطه با جذب ۵ نیروی جدید در سازمان بازنشستگی متوجه وی بود که او اعلام کرد: «اساسا نیروی انسانی سازمان بازنشستگی مستقل از شهرداری است. بنده پاسخگوی هرگونه استخدامی در منابع انسانی شهرداری در دوره سرپرستی خودم هستم و از استخدام در سازمان بازنشستگی بی‌خبرم، اما علی‌القاعده با سوءاستفاده در هر ارگانی مخالفم.».

اما در خبری که کانال رسمی سازمان بازنشستگی منتشر کرد، معاون منابع انسانی این سازمان، لحظاتی بعد از انتشار خبر استخدام ژن‌های خوب تودیع شد و کنار گذاشته شد. حسینی مکارم از کنار گذاشتن معاون منابع انسانی سازمان بازنشستگی که آیا بخاطر این موضوع بوده است نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد.

با این حال ابراهیم شیخ؛ معاون منابع انسانی شهرداری تهران معتقد است که «اصلا هیچ استخدامی بدون موافقت من امکان‌پذیر نیست. امکان سوءاستفاده وجود دارد، اما به صورت قانونی بدون موافقت معاونت منابع انسانی چنین کاری ممکن نیست که من هم موافقت نکرده‌ام بنابراین، چون این فرآیند طی نشده، چنین چیزی ممکن نیست.»

 

در شرایطی که ابهامات همچنان درباره استخدام نیرو‌های جدید در زمان انتقال مدیریت شهری وجود دارد و شفاف سازی مناسبی نیز در این زمینه از سوی مدیران شهرداری صورت نگرفته، محمدعلی افشانی در جلسه با برخی از معاونین و مدیران کنونی شهرداری با اشاره به خبری که اخیراً در خصوص جذب بدون ضابطه نیروی انسانی در یکی از سازمان‌های شهرداری تهران منتشر شده است، اظهار کرد: «برای جذب و تعدیل نیروی انسانی باید ضابطه داشته باشیم.»


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها