کد خبر: ۴۵۵۵۸۱
زمان انتشار: ۲۰:۴۵     ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس گفت: اعلام پایان عملیات بازسازی بم کار اشتباهی بود در حالی که هنوز 30 درصد آوارهای زلزله بم باقی است.
به گزارش پایگاه 598، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه عصر امروز در همایش شوراهای اسلامی و شهرداران استان با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در شهرستان بم اظهار داشت: تعادل توزیع ثروت و منابع در کشور رعایت نمی‌شود.

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس بیان داشت: از خواسته‌های مناطق محروم و غیربرخوردار این است که به تعادل‌بخشی احترام گذاشته شود، چرا که همه مردم از حقوق مساوی و منابع در اختیار دولت برخوردار هستند.

نیکزادی‌پناه توانمندسازی مردم را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: اعلام پایان عملیات بازسازی بم کار اشتباهی بود، در حالی که هنوز 30 درصد آوارهای زلزله بم باقی است.

وی به طوفان‌های شدید شن در شرق استان اشاره داشت و خواستار نگاه ویژه به این منطقه شد و با اشاره به کمبود بودجه‌ شهرداری‌ها بیان کرد: شهرداری‌ بم قدرت پرداخت حقوق کارگران خود را هم ندارد و با محدودیت‌های اعتباری استان نمی‌توان، کاری برای بم انجام داد.

نماینده مردم شهرستان‌های شرقی استان از معضلات شهرهای بزرگ را مهاجرت روستاییان دانست و اظهار داشت: از وظایف مسؤولان این است که در توسعه روستاها و رساندن خدمات زندگی به روستاییان تلاش کنند اما این اتفاق نمی‌افتد و همین امر موجب مهاجرت می‌شود.

وی پیشنهاد داد: برای نجات شهرداری‌ها منابع ارزان قیمت در اختیار آنها قرا گیرد که از محل اجرای طرح‌ها، بتوانند درآمد خود را تامین کنند.

نیکزادی همچنین خواستار تامین قیر رایگان و تعیین تکلیف نیروهای شهرداری‌ شد.

 رفع آسیب‌های زلزله در توان شهرداری بم نیست

حجت‌الاسلام قاسم دانشی امام جمعه بم، توزیع عادلانه منابع و تامین مناطق کم برخوردار را مورد تاکید قرار داد و گفت: همه دولت‌ها تلاش کردند و امروز شاهدیم که از دل ویرانه‌های بم، شهری ساخته شده است اما کم و کاستی‌هایی هنوز وجود دارد، اکثر کوچه‌ها و معابر شهر بم خاکی هستند.

وی بیان داشت: خارج از توان شهرداری بم  است که آسیب‌های ناشی از زلزله بم را برطرف کنند و نیازمند توجه خاص هستند.

دانشی افزود: محرومیت‌هایی در شرق استان و شهرستان‌های ریگان، فهرج و نرماشیر وجود دارد که کمتر از دیگر مناطق محروم استان نیست.

80 درصد معابر شهر بم خاکی است

هادی شهسوارپور فرماندار بم در این جلسه عنوان کرد: شهرستان بم دارای چهار اثر ثبت شده جهانی است و با 5 هزار و 110 مترمربع وسعت، جمعیت 228 هزار نفری دارد که 150 هزار نفر آن شهرنشین هستند.

وی با اشاره به ظرفیت گردشگری شهرستان بم بیان کرد: 28 هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان بم تحت کشت قرار دارند که بیشترین آن را خرما تشکیل می‌دهد و سال گذشته 67 هزار تن صادرات این محصول را داشته است.

شهسوارپور ادامه داد: علی‌رغم اینکه سال گذشته بحث تحریم‌ها به ویژه در حوزه خودرو را داشتیم، اما سال قبل بالای 3 هزار و 400 میلیارد تومان از این حیث به حساب خزانه واریز شد.

وی خاطرنشان کرد: 80 درصد معابر شهر بم خاکی است و نیاز است که با توجه به فعالیت‌های اقتصادی که در این خطه انجام می شود و ارزش‌افزوده‌ای برای کشور دارد، بخشی از آن به شهرستان داده شود که توسعه و پیشرفت شهر را شاهد باشیم.

شهسوارپور گفت: 3 میلیون و 200 هزار مترمربع معابر خاکی در بم و بروات است که در توان شهرداری‌های این مناطق نیست، از مجموع بودجه شهرداری بم 36 میلیارد تومان فقط محقق شده که کفاف هزینه‌های جاری شهرداری را هم نمی‌دهد.

فارس

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها