کد خبر: ۴۵۵۵۸۴
زمان انتشار: ۲۰:۵۰     ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
آلودگی آب یکی دیگر از خطرات سلامت مهم است که جمعیت جهان را تهدید می‌کند اما درختان می‌توانند به کاهش این خطر کمک کنند.
به گزارش پایگاه 598، «درختان از جمله ریه‌های طبیعی کره زمین هستند که نقش مهمی در تأمین اکسیژن مورد نیاز برای ادامه حیات روی کره آبی ایفا می‌کنند. اما فواید درختان تنها به تأمین اکسیژن و جذب دی اکسید کربن محدود نمی‌شود.

در ادامه با برخی از فواید جالب توجه درختان برای انسان بیشتر آشنا می شویم.

درختان می‌توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند

مطالعه‌ای جدید که در نشریه Journal of the American Heart Association منتشر شد، نشان داد که زندگی در مکان‌های سبز و پر درخت می‌تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. شرکت کنندگان ساکن در مکان‌های سبز و پر درخت، در مقایسه با افراد ساکن مکان‌هایی با پوشش درخت کمتر کاهش خطر حمله قلبی به میزان ۲۵ درصد، خطر بیماری قلبی ایسکمیک به میزان ۲۰ درصد، خطر نارسایی قلبی به میزان ۱۶ درصد و خطر فیبریلاسیون دهلیزی به میزان ۶ درصد را تجربه کردند.

حضور در مکان‌های پردرخت می‌تواند استرس را کاهش دهد

در بسیاری از بیمارستان‌ها و مطب پزشکان معمولاً تصاویر جنگل و دیگر مناظر طبیعی به عنوان بخشی از دکور استفاده می‌شود. اگرچه اثر این تصاویر به اندازه حضور در طبیعت نیست، اما پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مشاهده مناظر سبز می‌تواند استرس در بدن را کاهش دهد. مطالعه درباره «حمام جنگل» یا حضور در یک اتمسفر جنگلی نشان داده است که محیط‌های سبز و جنگلی نسبت به حضور در محیط‌های شهری سطوح کورتیزول، ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده، فعالیت عصبی پاراسمپاتیک بیشتر را موجب شده، و فعالیت عصبی سمپاتیک را کاهش می‌دهد.

درختان ممکن است به تنظیم قند خون کمک کنند

مطالعه‌ای دیگر درباره پیاده‌روی در محیط‌های سبز و جنگلی فواید سلامت قلبی عروقی، از جمله کاهش فشار خون را برای شرکت کنندگان نشان داد. همچنین، مشخص شد پیاده‌روی در جنگل به طور قابل توجهی سطوح آدیپونکتین را در سوژه‌ها افزایش داده است. آدیپونکتین پروتئینی است که در تنظیم سطوح قند خون نقش دارد و سطوح کم آن ممکن است نشانه‌ای از ابتلاء به دیابت و بیماری‌های دیگر باشد.

فضاهای سبز پادزهری برای یک سبک زندگی کم تحرک هستند

همه ما شنیده‌ایم که یک سبک زندگی کم‌تحرک می‌تواند به سلامت انسان آسیب وارد کند. و در شرایطی که اراده کافی برای انجام ورزش می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند، محیط زندگی شما نیز می‌تواند در تقویت سطوح فعالیت جسمانی نقش داشته باشد. اگر چه جنگل‌درمانی بر تمرینات ورزشی متمرکز نیست اما می‌تواند به فاصله گرفتن از یک سبک زندگی کم‌تحرک کمک کند. زندگی در نزدیکی فضاهای سبز و دسترسی راحت‌تر به آنها می‌تواند انگیزه فرد برای انجام فعالیت جمسانی بیشتر را به همراه داشته باشد.

درختان هوای پاک را برای تنفس در اختیار شما می‌گذارند

درختان یک خط دفاعی قوی در برابر آثار تغییر آب و هوا هستند که تهدیدی جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود. کمک به پالایش هوا یکی از عملکردهای پایه درختان است. درختان اکسیژن تولید می‌کنند، ذرات معلق هوا را جذب کرده و مه دود را کاهش می‌دهند که تمام این موارد سلامت تنفسی جامعه را بهبود می‌بخشد. به طور خاص، درختان برای حفظ سلامت هوا در مناطق شلوغ و آلوده حیاتی هستند.

درختان دستگاه‌های تهویه مطبوع طبیعی هستند

یک روز گرم و سوزان که در صورت نیافتن مکانی خنک می‌تواند خطر عوارض سلامت جدی را افزایش دهد، می‌تواند ارزش سایه درختان را هرچه بیشتر نشان دهد. اما درختان فوایدی فراتر از سایه برای فرار از نور خورشید ارائه می‌کنند. یک درخت به عنوان یک دستگاه تهویه مطبوع طبیعی عمل می‌کند. تبخیر از یک درخت می‌تواند اثر خنک کننده قابل توجهی را ارائه کند. اثر خنک کنندگی درختان می‌تواند تفاوتی چند درجه‌ای در دمای محیط ایجاد کند. افزون بر این، درختان می‌توانند به ما در استفاده کمتر از دستگاه‌های تهویه مطبوع کمک کرده و خانه‌ها را از آفتاب سوزان و همچنین بادهای قوی در امان نگه دارند.

درختان به بهبود کیفیت آب کمک می‌کنند

آلودگی آب یکی دیگر از خطرات سلامت مهم است که جمعیت جهان را تهدید می‌کند. اما درختان می‌توانند به کاهش این خطر کمک کنند. درختان قدرت بارش باران را کاهش داده و ریشه‌های آنها آب را تصفیه کرده و آبخوان را دوباره پر می‌کند. افزون بر این، درختان به کاهش روان آب‌ها و کاهش خطر سیل کمک می‌کنند. این شرایط نیز آلودگی آب را کاهش می‌دهد.

درختان زیستگاه‌هایی برای گونه‌های مختلف فراهم می‌کنند

تماشای موجودات ساکن درختان، مانند پرنده‌هایی که با صدایی دلنشین آواز می‌خوانند، لذتبخش است. این شرایط به فواید تقویت کننده سلامت روانی درختان می‌افزاید. همچنین، حضور درختان به ایجاد تعادل در زیست‌بوم کمک می‌کند که می‌تواند فواید سلامت ظریف اما جالب توجهی را ارائه کند. یک زیست‌بوم متعادل به معنای آن است که جمعیت گونه‌هایی خاص، مانند پشه‌های ناقل بیماری بیش از حد افزایش نمی‌یابد. اگر زیستگاه گونه‌هایی که این حشرات را شکار می‌کنند را از بین ببریم، در واقع، خود را در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به بیماری قرار می‌دهیم.

درختان و مناظر طبیعی دیگر رانندگی ایمن را تشویق می‌کنند

کاشت درخت در جاده‌ها و خیابان‌ها یک مانع طبیعی ایجاد می‌کند که می‌تواند به رانندگی ایمن کمک کند. همچنین، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مناظر طبیعی در جاده‌ها احساس آرامش‌بخش و مثبت بیشتری در رانندگان ایجاد می‌کند که می‌تواند به رانندگی ایمن منتج شود.

فضاهای سبز احساس جمعی را بهبود می‌بخشند

داشتن احساس جمعی برای سلامت و بهزیستی انسان اهمیت دارد. درختان می‌توانند مردم را به روشی مثبت گرد هم جمع کند. مردم به پیاده‌روی در خیابان درختکاری شده تمایل بیشتری دارند که می‌تواند به مبارزه با احساس تنهایی کمک کند. همچنین، درختان آلودگی صوتی در جوامع را کاهش می‌دهند که می‌تواند به حفظ شرایط خوب در مناطق شلوغ کمک کند. افزون بر این، پژوهش‌ها نشان داده‌اند جوامعی با درختان بیشتر با نرخ‌های پایین‌تر جرم و جنایت مواجه هستند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در بالتیمور نشان داد که افزایش ۱۰ درصدی تعداد درختان با کاهش ۱۲ درصدی جرم و جنایت همراه بوده است. یک جامعه امن‌تر و شادتر برای همه ما مفید خواهد بود.

کر 2

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها