کد خبر: ۴۵۵۷۰۱
زمان انتشار: ۱۰:۳۴     ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
گزارش خواندنی نیویورک تایمز از چرایی پیروزی ونزوئلا؛
نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به شکست توطئه اخیر کودتای مسلحانه در ونزوئلا نوشته: «مشاوران ترامپ و برخی اپوزیسیون ونزوئلا در مورد وضعیت این کشور اطلاعات غلط به ترامپ می‌دادند.
به گزارش پایگاه 598، سه‌شنبه هفته گذشته آمریکا و مزدوران سیا در داخل ونزوئلا به سرکردگی «گوایدو» بازی جدیدی را برای سرنگونی دولت مادورو شروع کردند. آنها ابتدا با همراهی تعداد محدودی از نظامیان و پخش فیلم حضور گوایدو در یک پادگان نظامی این گونه وانمود کردند که ارتش از مادورو جدا و به گوایدو پیوسته است. در ادامه نیز آشوب مسلحانه غربگرایان در خیابان‌ها شروع شد. پمپئو نیز برای تکمیل «جنگ روانی» و «شورش مسلحانه» غرب‌گرایان وارد میدان شد و اعلام کرد، مادورو قصد فرار از ونزوئلا را داشت اما روسیه مانع شد، اما  مردم و بدنه اصلی ارتش ونزوئلا این بار نیز فریب این توطئه واشنگتن را نخوردند و با حضور انبوه در اطراف کاخ ریاست جمهوری توطئه غربگرایان را نقش بر آب کردند و بازی کودتا شکست خورد.

طی چند روز گذشته «گوایدو» به هر دری زده تا  حمایت مردم، ارتش و کارمندان بخش‌های خدمات عمومی را به خود جلب کند اما شکست خورده است. حالا روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی با اشاره به شکست کودتای آمریکایی در ونزوئلا نوشته: «هیچ کس نمی‌گوید که تغییر حکومت کار آسانی است. مشاوران ارشد دونالد ترامپ روز سه‌شنبه با این تصور از خواب بیدار شدند که شورشیان توانسته‌اند قدرت را در دست گرفته و نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور را برکنار کنند اما در پایان روز نیکولاس مادورو همچنان در قدرت بود و مشاوران ترامپ کوبا، روسیه و برخی از مقامات پرنفوذ ونزوئلا را برای شکست این طرح مقصر اعلام کردند.»

نیویورک تایمز در ادامه نوشته: «اما سوال این است که چه مسئله‌ای باعث شد آمریکا به این سمت سوق یابد و تصور کند که مادورو در پایان روز سه‌شنبه برکنار می‌شود. یکی از این عوامل می‌تواند اطلاعات غلط درباره توانایی اپوزیسیون و نفوذ آنها در دولت باشد.در واقع مشاوران ترامپ در بررسی وقایع میدانی دچار اشتباه شدند. اگر چه مادورو در خانه ضعیف و اعتبار وی در جهان کمتر شده اما او همچنان سرسختانه در قدرت مانده است. ترامپ پیش از ورود به کاخ سفید همواره رفتارهای مداخله‌جویانه روسای جمهور آمریکا را رد و اعلام می‌کرد این کار را انجام نمی‌دهد و او این رفتار را در پیش نمی‌گیرد.اما مشاوران ترامپ از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور بارها در توییتر به گونه‌ای از تغییر رژیم در این کشور حمایت کرده است.»

مردم کنار مادورو هستند
 به گزارش ایسنا در ادامه این گزارش آمده: «وقایع اخیر احتمالا دولت آمریکا را به بازنگری در توسعه‌ راهکاری احتمالی درباره ونزوئلا وادار کند. ماندن ونزوئلایی‌ها در کنار مادورو این سوالات را مطرح می‌کند که آیا معاونان ترامپ ارزیابی‌ اشتباهی درباره وقایع این کشور داشته‌اند. حمایت مردم ونزوئلا از مادورو همچنین این سوال را مطرح می‌کند که آیا اعتماد ترامپ نسبت به تلاش‌ها برای براندازی مادورو کم شده است؟ نیویورک تایمز به نقل از مقامات سابق دولت ترامپ هم نوشته: «ونزوئلا یکی از مسائل مورد اختلاف بین کاخ سفید و سیا است.» این روزنامه از وجود اختلاف در داخل دولت آمریکا درباره دنبال کردن راهکار نظامی در ونزوئلا به خصوص بین پنتاگون و جان بولتون هم خبر داده و به نقل از مشاوران آمریکایی نوشته: «آنها بعید می‌دانند ترامپ با هر نوع عملیات نظامی طولانی مدت در این کشور موافقت کند.»

مجازات کودتاگران
در داخل ونزوئلا و علی‌رغم ادامه درگیری‌های خیابانی  رئیس‌جمهور ونزوئلا در حالی که لباس نظامی به تن داشت در یک مرکز نظامی در کاراکاس و در میان انبوه سربازان و افسران ارتش این کشور حضور یافت. نیکلاس مادورو در سخناني گفت: اکنون زمان مبارزه فرارسیده است. زمان آن رسیده به تاریخ و جهان نشان دهیم که نیروهای مسلح بولیواری ونزوئلا مستحکم‌‌تر و وفادارتر و با صلابت‌تر از همیشه در مقابل توطئه‌های براندازانه کودتاچیانی ایستاده است که خود را به دلارهای واشنگتن فروخته‌اند. «مادورو» با اشاره به حوادث خشونت‌بار کودتای اخیر  از نیروهای مسلح خواست تا روحیه بالای خود را برای مقابله با خائنان و کودتاچیان حفظ کنند. وی تصریح کرد که سرکرده اپوزیسیون در طرح براندازانه خود شکست خورده و اکنون به دنبال ایجاد یک جنگ داخلی در ونزوئلا است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها