کد خبر: ۴۵۵۷۹۵
زمان انتشار: ۱۴:۴۲     ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
دستاورد جدید صنعت نیروگاهی کشور؛
پس از ۷ سال تحقیق و توسعه، نخستین توربین گازی ساخت داخل در رده ۴۰ مگاواتی رونمایی شده و به صورت موفق در پروژه نیروگاه ۴۲ مگاواتی گازی در حومه شهر زاهدان به مدار بهره برداری وارد شده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، تا امروز توربین های گازی بالای 100 مگاوات و توربین های گازی 25 مگاواتی و پایین تر در کشورمان به تولید رسیده بود اما بین ظرفیت 25 مگاوات تا 100 مگاوات که ظرفیت پرکاربرد در صنایع در بخش توربین های گازی است، تولید داخلی نداشتیم.

اکنون پس از 7 سال تحقیق و توسعه در این زمینه، نخستین توربین گازی ساخت داخل در رده 40 مگاواتی رونمایی شده و به صورت موفق در پروژه نیروگاه 42 مگاواتی گازی در حومه شهر زاهدان به مدار بهره برداری وارد شده است.

از خصوصیات بارز این توربین این است که تماما با تحقیقات دانشمندان ایرانی طراحی، مهندسی و ساخته شده و یک توربین گازی تمام ایرانی محسوب می شود.

طراحی این توربین پیشرفته که با نام تجاری MGT40 ارائه شده، حاصل تلاش متخصصان شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) است که قابلیت هر دو کاربرد تولید برق و رانش مکانیکی را دارا است و به دلیل ضریب اطمینان بالای 99 درصد، علاوه بر استفاده نیروگاهی، در صنایع نفت و گاز نیز یک محصول پرکاربرد خواهد بود.

توان این توربین در شرایط ایزو 42.2 مگاوات و راندمان آن بالای 32 درصد است. توربین پیشرفته MGT40 علاوه بر آنکه محصول قابل اطمینانی برای صنعت برق کشور خواهد بود، به دلیل رعایت استانداردها و الزامات صنایع نفت و گاز، یکی از گزینه های مطلوب این صنایع جهت برآورده شدن نیازمندی های برق و یوتیلیتی از قبیل تولید بخار نیز به شمار می رود.

این توربین، قابلیت کار در شرایط بالای دمایی، ارتفاع زیاد، شرایط آب و هوایی نامساعد و حتی شرایط ریزگردها را دارد و این قابلیت، کاربرد آن را در بخش صنعت کشور بیشتر خواهد کرد.

نخستین نیروگاه 42 مگاواتی گازی کشور ساخت گروه مپنا در تاریخ یازدهم اردیبهشت ماه 98 در حومه شهر زاهدان با توان نامی به بهره برداری رسید که در ساخت این نیروگاه از نخستین توربین MGT40 و نخستین ژنراتور 45 مگاواتی ساخت داخل و همچنین سامانه پیشرفته بومی برق و کنترل استفاده شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها