کد خبر: ۴۶۳۷۵۲
زمان انتشار: ۰۹:۴۷     ۰۴ آذر ۱۳۹۸
آیا واقعی شدن قیمت بنزین به معنای آن است که از مردم پول بیشتری بگیریم و در ازایش به آنها کمک مالی کنیم؟ مگر این همان کاری نبود که آقای احمدی‌نژاد کرد؟
به گزارش پایگاه 598 به نقل از فرهیختگان آنلاین، فائزه هاشمی رفسنجانی در گفت و گویی اشاره داشت: آیا واقعی شدن قیمت بنزین به معنای آن است که از مردم پول بیشتری بگیریم و در ازایش به آنها کمک مالی کنیم؟ مگر این همان کاری نبود که آقای احمدی‌نژاد کرد؟ متاسفانه امروز دولت به تمام سیاست‌های پوپولیستی احمدی نژاد که با آنها مخالف بود، جامه عمل می‌پوشاند.

محورهای مهم این گفت وگو به شرح ذیل است:

اینکه باید قیمت بنزین یا هر کالای دیگر در کشور واقعی شود، جزو اصول اقتصادی درست و سالم بوده و باید این اتفاق بیفتد. ولی این موارد یک‌سری اما و اگر به دنبال دارد که اگر فراهم نشود، می‌تواند برهم زننده یا اخلال‌گر اقتصاد کشور باشد و حتی مشکلاتی را در کل جامعه به وجود آورد.

قیمت بنزین قرار بود واقعی شود؛ اولا چرا این کار تدریجی صورت نگرفت؟ دولت از چند سال قبل مکلف شده بود که قیمت بنزین را تدریجی افزایش دهد. دوم اینکه، آیا واقعی شدن قیمت بنزین به معنای آن است که از مردم پول بیشتری بگیریم و در ازایش به آنها کمک مالی کنیم؟ مگر این همان کاری نبود که آقای احمدی‌نژاد کرد؟

واقعی شدن قیمت‌ها یعنی جلو یارانه‌ها گرفته شود و درآمد حاصل از آن به تولیدکنندگان بخش صنعت برسد تا تولید و «پول ملی» تقویت شود.

اینکه از مردم پول بیشتری بگیریم و دوباره همان را به آنها بازگردانیم چه معنا دارد؟ اینکه به ۱۸میلیون خانوار کمک مالی تعلق گیرد، کجای «اقتصاد سالم» است؟ از همه مهم‌تر، می‌گویند در کشورهای دیگر نرخ بنزین فلان مبلغ است و نتیجه می‌گیرند که قیمت آن در ایران ارزان است. این حرفی درست است ولی آیا درآمدهای مردم ما هم با درآمدهای مردم آن کشورها یکسان است؟ اینجا اکثر مردم حدود بیشتر از 100 دلار حقوق می‌گیرند درصورتی که در آن کشورها پایه حقوق زیر 2000 دلار نیست.

در اقتصاد باید همه موارد با هم همخوانی داشته باشد. ما نمی‌توانیم از میان 10 شاخصه اقتصادی تنها به یکی درست عمل کنیم. متاسفانه امروز دولت به تمام سیاست‌های پوپولیستی احمدی نژاد که با آنها مخالف بود، جامه عمل می‌پوشاند. البته شاید مقصر این موضوع آقای روحانی نباشد. زیرا نمی‌توان نقش تحریم‌ها و فشارهای ناشی از آن را نادیده گرفت و شاید همین فشارها دولت را مجبور کرده تا بنزین را گران کند.

سیاست‌های ما کار را به اینجا رسانده است. حتی مواردی چون یک شبه اعلام کردن گرانی بنزین و بالابردن 300 درصدی قیمت آن، به پای آقای روحانی نوشته خواهد شد و امروز شاهدیم که سایر مسئولین پای خود را از این اقدام بیرون می‌کشند و می‌گویند؛ افزایش این شکلی قیمت بنزین کار درستی نبوده است.

اما در رابطه با وقایع اخیر و مدل واقعی‌سازی قیمت بنزین، بیان چند نکته ضروری‌است. نخست اینکه، آیا سیاستمداران متوجه نیستند مدتی است که برخی تصمیم‌گیری ها بر یک‌سری اصول اشتباه استوار شده است؟ مگر مردم موضوعی جز حق خودشان را طلب کرده‌اند؟

آیا مردم در شروع هر اعتراضی، رفتارهای مسالمت‌آمیز و مدنی نداشته‌اند؟ آیا مسئولان نمی‌دانند که نحوه نادرست مدیریت اعتراضات، کار را به اینجا می‌رساند؟ نمی‌توانیم بگوییم که اعتراضات نسبت به گرانی بنزین یک مرتبه بوده یا اینکه هیچ پایه‌ای نداشته است. سوال اصلی اینجاست که چرا باید به این شکل بنزین را گران می‌کردیم؟

چرا باید سیاست‌های ما به نحوی تنظیم شوند که کشوری با این همه منابع به سهمیه بندی سوخت فکر کند؟ و به جایی برسیم که به 80 میلیون ایرانی کمک مالی کنیم؟ آقای روحانی مگر شما نگفتید یارانه‌ها برخلاف عزت و کرامت مردم است؟ باید پرسید چه اتفاقی افتاده که همه این حرف‌ها یادتان رفت؟

باید پرسید چرا به این شرایط رسیده‌ایم؟ آقای روحانی اگر معترضین عددی نیستند، چرا اینترنت را قطع کرده‌اید؟ چرا این برخوردها اتفاق می‌افتد؟ بالاخره ما مواردی چون استعفاء، نجابت و شرمندگی هم داریم که می‌توانیم در مواقعی از آنها استفاده کرده و مشکلات را کاهش دهیم و به سوی نجات کشور و مردم حرکت کنیم. چه زمانی می‌خواهیم به خود آییم و با تغییر سیاست، راه درست را انتخاب کنیم؟

مسئولین نباید فرصت سوزی کرده و به خواسته‌های مردم کم توجهی کنند. آنها به مردم می‌گویند می‌توانید اعتراض کنید، ولی زمانی که مردم دست به اعتراض می‌زنند تهدید می‌شوند که مانیتور و دوربین دارند و یا از قوه قضائیه می‌خواهند که با معترضین به شدت برخورد شود.

آقای روحانی می‌گوید اعتراض حق مردم است. لااقل بگوید مردم چگونه می‌توانند از این حق خود استفاده کنند؟ در حالی که در قانون اساسی آمده که تجمعات نیاز به اخذ مجوز ندارد، ولی متاسفانه این موضوع مانند برخی دیگر از موارد قانونی دچار استحاله شده و به شیوه دیگری در قبال آن عمل می‌شود.

باید پرسید اصلا مگر مجوز تجمعی صادر می‌شود که افراد بتوانند اعتراض خود را از طُرق قانونی و با مجوز انجام دهند؟ اما با وجود همه این مشکلات، مردم نجیبانه اعتراض می‌کنند.

باید شرایطی را برای مردم فراهم کرد تا آنها بتوانند اعتراض خود را مطرح کنند. تنها با ایجاد این شرایط است که مردم می‌توانند اعتراض خود را بیان کنند و خط معترضان واقعی از خشونت‌طلبان جدا می‌شود./جماران

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۶
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها