کد خبر: ۴۶۳۹۱۹
زمان انتشار: ۱۲:۱۶     ۰۷ آذر ۱۳۹۸
مدیرعامل اتحادیه دامداران:
مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه هر کیلوگرم دام زنده نسبت به ابتدای سال بین 30 تا ۴۰ درصد افت قیمت داشته است، گفت: دلالان و واسطه‌ها اجازه کاهش قیمت گوشت در بازار را نمی‌دهند.
به گزارش پایگاه 598، سعید سلطانی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه زنگ خطر تولید گوشت در کشور به صدا درآمده است، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو دام گوساله نسبت به ابتدای سال ۴۰ درصد و دام سبک ۳۰ درصد افت داشته، این در حالی است که قیمت گوشت به همین نسبت در بازار کاهش نیافته است.

وی نرخ کنونی هر کیلو دام سنگین را ۲۵ هزار تومان و دام سبک را ۳۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اگرچه قیمت گوشت گوساله از ۱۰۰ هزار تومان ابتدای سال باید به ۶۰ هزار تومان و گوشت گوسفندی از ۱۱۰ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان کاهش می‌یافت، اما این اتفاق در بازار خرده‌فروشی رخ نداده است و مسئولان و فروشندگان اذعان می‌کنند که گوشت مشمول قیمت گذاری نیست.

مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور ادامه داد: علیرغم شرایط سخت اقتصادی و کاهش قدرت خرید خانوار، دلالان و واسطه‌ها اجازه کاهش قیمت گوشت در بازار را نمی‌دهند و هم اکنون تشکیلاتی نیست که بر این روند نظارت داشته باشد تا اجحافی در حق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صورت نگیرد.

سلطانی با انتقاد از این مسئله که گوشت مشمول قیمت گذاری نیست، بیان کرد: مسئولان امر اذعان می‌کنند که قیمت گوشت تابع عرضه و تقاضاست، این درحالی است که در مواقعی که قیمت گوشت در بازار افزایش می‌یابد، مسئولان ذی ربط به سراغ اتحادیه می‌آیند، اما در شرایط کنونی که دامداران با مازاد دام سنگین در واحد‌ها رو‌به‌رو هستند، کسی به داد تولیدکنندگان نمی‌رسد که این امر زنگ خطر جدی برای تولید به شمار می‌رود.

به گفته وی، در مواقعی که بازار با کمبود تصنعی گوشت رو‌به‌رو می‌شود، مسئولان ذی ربط مجوز واردات گوشت گرم را صادر می‌کنند، در حالی که این امر تاثیری در بازار ندارد و تنها منجر به خروج ارز از کشور می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران گرانی ۳۰ درصدی گوشت در بازار را ناشی از وجود واسطه‌ها و دلالان دانست و تأکید کرد: این در حالی است که اگر صفر تا صد تولید داخل، واردات و صادرات به اتحادیه واگذار شود تا مدیریت واحدی صورت گیرد، این اطمینان را به مسئولان دولتی می‌دهم که قیمت گوشت در طول سال حداکثر پنج درصد نوسان خواهد داشت، در حالی که در شرایط فعلی علیرغم شرایط مساعد تولید و کاهش چشمگیر قیمت دام زنده، نرخ گوشت تغییر چندانی برای مصرف‌کننده نداشته است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها