کد خبر: ۴۶۴۹۲۴
زمان انتشار: ۱۰:۱۲     ۰۲ دی ۱۳۹۸
تورم ژاپن تا پایان نوامبر به ۰.۵ درصد رسید.
به گزارش پایگاه 598، ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم ژاپن در دوازده ماه منتهی به نوامبر به ۰.۵ درصد رسید که این رقم بالاترین تورم ثبت شده در طول چهار ماه اخیر و ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ثبت شده برای این کشور در بازه مشابه منتهی به ماه قبل بوده است. در بین بخش های مختلف، لوازم منزل با تورم ۳.۸ درصدی بیشترین تورم را داشته است و پس از این بخش نیز آب و برق با تورم ۲.۸ درصدی و مواد غذایی با ۱.۵ درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی ۷.۸ درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات و حمل و نقل هر دو با منفی ۰.۵ درصد قرار دارند.

بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست‌های پولی خود قرار گرفته است. سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر بزرگ‌ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اکنون برخی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواستار تغییر رویه کنونی این کشور شده اند.

هم‌چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در دوازده ماه منتهی به نوامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده که یکی از کمترین سطوح ثبت شده در طول دو سال اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۷۴ با ۲۴.۹ درصد  و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۲۰۰۹ با منفی ۲.۵ درصد بوده است.

بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها