کد خبر: ۴۶۵۰۶۸
زمان انتشار: ۱۵:۱۰     ۰۴ دی ۱۳۹۸
شاخص کل بورس تهران طی روزهای اخیر با رشدی بی سابقه مرز ۳۶۲ هزار واحد را هم رد کرد و رکورد رشد ۱۰۰ درصدی از ابتدای سال را به ثبت رساند؛ اتفاقی که کارشناسان بر این باورند عوامل مختلف از جمله ورود پول‌های تازه به بازار سرمایه، نوسان دلار لایحه بودجه و پیش‌بینی وضعیت اقتصادی در سال آینده در آن موثرند.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از ایسنا، درحالی که بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر همواره سبزپوش بوده است، بازارهای رقیب در مدت مشابه بدون بازدهی قابل توجهی باقی ماندند؛ به طوریکه تحلیل‌ها حاکی از آن است که در آذر تقریبا هیچ صنعتی شاهد افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه‌های خود نبود. همچنین کارشناسان تاکید دارند که رشد بازار سرمایه با توجه به وضعیت بازارهای موازی حباب نبوده و روند صعودی آن واقعی است.

بر این اساس آمارها می‌گویند طی ۲۱ روز کاری آذر ماه سال ۱۳۹۸ ارزش معاملات در بازار بورس در مقایسه با آبان ۹۸ معادل ۷۶ درصد افزایش یافت و از ۲۴۶ هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال به ۴۳۲ هزار و ۱۵۱ میلیارد ریال رسید. همچنین حجم سهام معامله شده از ۵۱۰ هزار و ۷۲ میلیون سهم به ۸۲۲ و ۱۵میلیون سهم رسید که معادل ۶۱ درصد افزایش یافت.

از ابتدای سال تا پایان آذر حجم و ارزش معاملات بازار سهام (اول و دوم) به ترتیب برابر با ۷۱۳ و ۲۸۴ میلیون سهم و دو میلیون و ۴۴۹ هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال بوده است. در آذر امسال دفعات معاملات بازار سهام برابر با ۷۱ درصد بوده در مقایسه با آبان ماه افزایش یافت و از پنج میلیون و ۹۳۶ هزار و ۲۵۰ هزار دفعه به ده میلیون و ۱۵۳ هزار و ۱۱۱ هزار دفعه رسید.

 شاخص بورس در پایان آذر در مقایسه با آبان به میزان ۴۹ هزار واحد برابر با ۱۶ درصد افزایش یافت و از ۳۰۴ هزار و ۹۹۷ واحد به ۳۵۴ هزار و ۹۹۷ واحد  رسید. ارزش بازار در پایان آذر در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به میزان شش میلیون و ۹۹۱ هزار و ۲۳۹  میلیارد ریال برابر با ۱۱۸ درصد  افزایش یافت و از پنج میلیون و ۹۲۴ هزار و ۳۴۸ میلیارد ریال به ۱۲ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۵۸۷ میلیارد ریال رسید.

درصد گردش معاملات از ابتدای سال تا آذر ۹۸ به رقم ۲۵ رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است. همچنین میزان بازده کل بورس از ابتدای سال تاکنون ۹۳ درصد بوده است. نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه گذشته نیز به رقم ۷.۵۳ رسید.

بر اساس این گزارش و آماری که از سوی بورس اوراق بهادار تهران منتشر شده است، شاخص کل در ۳۰ آذر سال جاری ۳۵۳ هزار و ۹۹۷ واحد، در ۳۰ آبان ۹۸، ۳۰۴ هزار و ۹۹۷ واحد و در انتهای سال ۹۷، ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد بوده است. شاخص کل (هم وزن) نیز در ۳۰ آذر ۹۸ ۱۱۱ هزار و ۸۹۱ واحد در ۳۰ آبان ۹۸، ۸۷ هزار و ۷۸۰ واحد و در انتهای سال ۹۷، ۳۲ هزار و ۹۶۸ واحد بوده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها