کد خبر: ۴۶۵۴۷۵
زمان انتشار: ۱۹:۱۵     ۱۳ دی ۱۳۹۸
پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در جریان یک عملیات تروریستی در کنار دیگر یارانش نظیر ابومهدی المهندس جانشین الحشد الشعبی عراق به شهادت رسیدند، مقام معظم رهبری طی حکمی سردار اسماعیل قاآنی را به عنوان فرمانده سپاه قدس منصوب کردند.
به گزارش پایگاه 598، سردار اسماعیل قاآنی یکی از نظامیان با سابقه ایرانی است که در دوران دفاع مقدس فرماندهی لشکر ۵ نصر و لشکر ۲۱ امام رضا  (ع)را عهده‌دار بوده‌است.

این سردار دوران دفاع مقدس که زاده شهر مشهد است، در دوران پیروزی انقلاب جوانی ۲۰ ساله بود و اواخر سال ۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و اوایل سال ۵۹ برای آموزش به تهران رفت. به گفته خودش، با شهید خادم‌الشریعه مؤسس تیپ ۲۱ امام رضا (ع) و شهید چراغچی فرمانده تیپ امام رضا (ع) در یک کلاس آموزشی در پادگان سعدآباد- که الان پادگان امام علی (ع) است- آموزش دیده است.

سردار قاآنی بعد از طی دوره های آموزشی به مشهد بازگشت و در مرکز آموزش سپاه به عنوان کادر مشغول به فعالیت شد. ایشان با وقوع حوادث کردستان، اواسط سال ۵۹ راهی آن منطقه شد و در جریان مقابله با نیروهای متجاوزگر از خود رشادت های فراوانی به نمایش گذاشت.
 
وی از سال ۶۰ تا پایان جنگ در جبهه فعالیت کرد ودر دوران دفاع مقدس فرماندهی یگان‌های ۵ نصر و ۲۱ امام رضا (ع) را برعهده داشت. سردار قاآنی تا سال ۶۶ فرمانده تیپ امام رضا (ع) بود و پس از آن فرماندهی لشکر ۵ نصر را برعهده گرفت.

پس از پایان جنگ ایران و عراق سردار قاآنی مدتی به خراسان بازگشت و بعد از تأسیس نیروی قدس سپاه در آن مشغول به خدمت شد که تاکنون هم ادامه یافته است.

دوستی و همکاری وی با شهید سلیمانی از سال ۶۱ و در جلسات مناطق علمیاتی شروع شد و تا امروز استمرار یافته بود.

سردار قاآنی برای مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود که پس از آن جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد.

پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۸، از سوی مقام معظم رهبری سردار قاآنی به عنوان فرمانده سپاه قدس معرفی شد.

سردار قاآنی در تاریخ ۲۶ دی سال ۹۳ و در یکی از موضع گیری های خود علیه آمریکا و اسرائیل گفته بود: آمریکا و اسراییل کوچک‌تر از آن هستند که خود را همتراز با قدرت نظامی ایران بدانند؛ این قدرت اکنون خود را در کنار مردم مظلوم فلسطین و غزه در قالب موشک و سلاح به منصه ظهور رسانیده است.

فرمانده جدید نیروی قدس سپاه همچنین در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ گفته بود: ما وقتی برای دفاع از مسلمانان کشور‌های اسلامی گام برداشتیم هدفمان انجام وظیفه الهی بود و اولین نتیجه اش متوجه خود نظام شد. به برکت دستگیری از مسلمانان خداوند خطراتی را از این کشور دفع کرد و باعث شد تا ایران اسلامی به یک مرکز امنیت و ایجاد امنیت برای دیگر کشور‌ها تبدیل شود.نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۱
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها