کد خبر: ۴۶۶۲۲
زمان انتشار: ۱۴:۴۳     ۰۴ فروردين ۱۳۹۱
با دستور ویژه رییس جمهور حدود 800 میلیارد تومان بدهی معوقه شهرداری تهران به بانك های عامل طی مدت پنج سال استمهال شد...
به گزارش پايگاه 598 به نقل از سایت اطلاع رساني وزارت كشور به نقل از سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور؛  در بخش پرداخت اعتبارات عمراني دولت،در زمان دولتهاي نهم و دهم 7/10 برابر دولت هاي قبل به متروي تهران كمك شده كه مشتمل بر پرداخت يك هزار و 171 ميليارد تومان بابت توسعه خطوط متروي تهران و تجهيز ناوگان و كمك به ترخيص 49 دستگاه واگن مترو از گمرك و تامين 12 واگن و چهار لكوموتيو جديد در دولت دهم براي خط پنج متروي پايتخت بوده است.

همچنين يارانه بليت پرداختي به شركت متروي تهران فقط در دولت دهم نسبت به دولت هشتم حدودا هشت برابر شده است.در دولت هشتم 6/17 ميليارد تومان يارانه بليت پرداخت شده در حالي كه در دولت دهم تاكنون 137 ميليارد تومان يارانه بليت پرداخت شده و فقط در سال جاري تاكنون 7/78 ميليارد تومان يارانه بليت به حساب شركت قطار شهري تهران واريز شده است.

همچنين صدور مجوزات قانوني جهت بهره گيري شركت متروي تهران از محل منابع خارجي (فاينانس) بالغ بر سه هزار و 800 ميليون دلار تصويب كه 986 ميليون دلار آن با تضمين و تعهد وزارت كشور به بانك مركزي در بهمن ماه سال جاري براي خط چهار متروي تهران نهائي شده است كه 50 درصد آن را هم دولت پرداخت خواهد كرد.

براي بهره گيري مابقي خطوط متروي تهران از اعتبارات فاينانس نيز تمامي مجوزهاي قانوني دولتي لازم صادر گرديده و منتظر اقدامات بعدي شهرداري تهران در خصوص ارائه قرارداد تجاري و انتخاب و معرفي بانك عامل به بانك مركزي مي باشد.

در بخش صدور مجوز بهره گيري از منابع مالي خارجي و فاينانس براي تسريع در توسعه متروي پايتخت ، مجوز داده شده در زمان دولت دهم نسبت به دولت هاي قبلي 5/2 برابر شده است.

با دستور ويژه رئيس جمهور و مساعدت مساعدت وزارتخانه هاي امور اقتصاد و دارائي ، كشور و بانك هاي داخلي در جهت تسريع و تسهيل تحقق تعيين كنسرسيوم بانك عامل براي فاينانس هاي شهرداري تهران حدود800 ميليارد تومان بدهي معوقه شهرداري تهران به بانك هاي عامل طي مدت پنج سال استمهال گرديد كه بر اساس آن شهرداري تهران متعهد گرديد 25 درصد از كل مبلغ را طي دوره فوق به صورت نقدي و مابقي را تهاتر نمايد كه قسط اول آن را هم در دو ماه قبل پرداخت نمود.در مقابل سه بانك تجارت،ملي وسپه بعد از حصول اطمينان از خوش حسابي شهرداري تهران مجددا با تشكيل كنسرسيوم جديد،عامليت بانكي خط چهار متروي تهران را پذيرفتند.

به علاوه به منظور تسريع در توسعه خطوط متروي تهران،مجوز انتشار اوراق مشاركت به مبلغ هزار ميليارد تومان براي متروي تهران توسط دولت صادر شده است.

همچنين مبلغ چهار هزار و 600 ميليارد تومان نيز به صورت نقدي طي دولت نهم و دهم به شهرداري تهران كمك شده كه اين جداي از منابع فاينانس بوده و از محل بودجه هاي عمومي كشور مي باشد و مقايسه آن با مبلغ تجميع شده حاصل از بودجه عمراني عمومي و مبالغ فاينانس پرداخي دولت هاي قبل صحيح نمي باشد و لذا اعداد و ارقام مندرج در گزارش ارائه شده از سوي رئيس جمهور در مجلس شوراي اسلامي صحيح و مستند به سوابق و مدارك كافي مي باشد.

شايان ذكر است علاوه بركمك هاي فوق،شهرداري تهران مستقيما توسط خزانه مبلغ دو هزار و 38 ميليارد تومان فقط از سال 87 تا كنون بابت ماليات بر ارزش افزوده دريافت كرد،كه بالغ بر يك چهارم كمك پرداختي به حدود يك هزار و 200 شهرداري كشور مي باشد،كه سهم سال جاري آن تاكنون 837 ميليارد تومان بوده است و از اين محل هم مي توانست نسبت به تامين كسري و نيازمندي هاي سفارشات تجهيزاتي مربوط به دوره هاي تصدي مديران دولتي و شهري دولتهاي هشتم و ماقبل وافزايش ظرفيت ناوگان قطار شهري بهره برداري نموده و با موافقت شوراي اسلامي شهر تهران به شركت متروي تهران كمك نمايد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها