کد خبر: ۴۶۹۷۷۳
زمان انتشار: ۱۷:۱۲     ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
یک منبع سیاسی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق احتمالا در چند روز آینده از مسؤولیت تشکیل کابینه انصراف دهد.
به گزارش پایگاه 598، ایسنا نوشت: یک منبع سیاسی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق احتمالا در چند روز آینده از مسؤولیت تشکیل کابینه انصراف دهد.

به گزارش سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، این منبع با هشدار نسبت به خطرات چنین احتمالی اظهار کرد: الکاظمی با تشکل‌ها و فراکسیون‌های سیاسی به شکل دوگانه‌ای برخورد می‌کند و این شیوه موانع بزرگی را در راه تشکیل کابینه برای او ایجاد می‌کند و احتمال دارد او در چند روز آینده مجبور به استعفا از این مسؤولیت شود.

این منبع در ادامه گفت: الکاظمی باید در وهله اول از اشتباه‌های نخست وزیران مکلف قبل از خود استفاده کرده و مطابق با منافع عمومی جامعه چهره‌های مناسبی را برای کابینه خود انتخاب کند.

او افزود: فراکسیون‌های شیعه پس از مخالفت با کاندیداهای پیشنهادی الکاظمی برای وزارتخانه‌ها، اکنون به دنبال آن هستند که ظرف مهلت ۴۸ ساعته با یکدیگر بر سر معرفی کاندیداهای جدید برای کابینه الکاظمی به توافق برسند.

منبع مذکور تاکید کرد: تایید نشدن کابینه الکاظمی به دلیل نیاز به دولتی قدرتمند جهت عبور از شرایط موجود و خروج از بحران مالی، امنیتی و بهداشتی، مشکل بسیار بزرگی ایجاد خواهد کرد.

این در حالی است که مختار الموسوی، نماینده فراکسیون فتح در پارلمان عراق امروز در گفت‌وگویی مطبوعاتی از آغاز مرحله جدیدی از مذاکرات الکاظمی با فراکسیون‌های سنی و کرد خبر داد.

الموسوی اظهار کرد: نخست وزیر مکلف مذاکرات جدیدی را با فراکسیون‌های سنی و کرد آغاز خواهد کرد تا به این ترتیب بحرانی را که در آن فراکسیون‌های شیعه برخی کاندیداها را در کابینه حفظ می‌کنند، از بین ببرد.

این نماینده فراکسیون فتح گفت: فراکسیون‌های شیعه تصویب کابینه الکاظمی را به آن مشروط کردند که او اختیار انتخاب نمایندگان فراکسیون‌های سنی و کرد در کابینه را از آنها بگیرد.

وی افزود: فراکسیون‌های شیعه برخلاف فراکسیون‌های سنی و کرد که کاندیداهای خود برای کابینه را تعیین کرده‌اند، الکاظمی را در انتخاب کاندیداهایشان آزاد گذاشتند، در صورتی که فراکسیون‌های سنی و کرد از دادن آزادی عمل به الکاظمی برای انتخاب کادر وزارتی خود امتناع کنند، فراکسیون‌های شیعه نیز کاندیداهای خود را برای کابینه جدید معرفی خواهند کرد و اختیار عملی را که در این مورد به الکاظمی داده بودند، پس خواهند گرفت.

الموسوی ادامه داد: در توافق سیاسی برای احزاب شیعه ۱۲ وزارتخانه، برای احزاب اهل تسنن شش وزارتخانه، برای کردها سه وزارتخانه و اقلیت‌ها هر کدام یک وزارتخانه اختصاص یافت.

این چهره فراکسیون فتح در ادامه گفت: فراکسیون‌های شیعه منتظر مذاکرات الکاظمی با فراکسیون‌های سنی و کرد و توافق‌های حاصل از آن و در راس آنها تعیین موضع‌گیری نهایی درباره کاندیداتوری چهره‌های جدید و یا تایید چهره‌های پیشنهادی الکاظمی هستند.

بر اساس اظهارات منابع رسانه‌ای، الکاظمی به فراکسیون‌های شیعه اعلام کرده که برخی تغییرات را در مورد کاندیداهای کابینه‌ خود انجام خواهد داد و در صورت اعتراض هر فراکسیون و یا طرف سیاسی، بدون هیچ تردیدی از این مسؤولیت انصراف خواهد داد.

نخست وزیر مکلف عراق ۲۲ آوریل جاری در منزل هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح با رهبران شیعه درباره تشکیل کابینه دیدار و گفت‌وگو کرد.


اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها