کد خبر: ۴۸۱۹۰۱
زمان انتشار: ۱۱:۳۱     ۲۶ آذر ۱۳۹۹
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر اساس فرض برداشتن تحریم ها نوشته شده است گفت: لایحه‌ای که امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است ایرادات جدی دارد.
به گزارش پایگاه 598، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت تا جایی که امکان داشت بودجه را بر اساس واقعیت‌ها بسته است.

مهرداد لاهوتی در گفتگو با تیتر امشب افزود: دولت با توجه به شرایط حاکم تا جایی که امکان داشت به دنبال حفظ سهمیه اوپک و کم نشدن برداشت نفت در میادین مشترک است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه پیشتر بودجه شرکت‌های دولتی در مجلس رسیدگی نمی‌شد، گفت: یکماه قبل از ارائه بودجه عمومی به مجلس ابتدا بودجه شرکت‌های دولتی (1 هزار 561 هزار میلیارد تومان) مشخص شد که این مقوله یکی از امتیازات خوب اصلاحات ساختاری بودجه 1400 است.

لاهوتی به توجه ویژه بودجه 1400 به استان‌ها اشاره کرد و افزود: 69 درصد اعتبارات استانی افزایش یافته است.

او گفت: بودجه سال گذشته برای دریافت 179 هزار میلیارد تومان مالیات پیش بینی شده بود. می‌توان در بودجه مالیات‌ها را افزایش داد و وابستگی به نفت را کاهش داد. اما امسال با افزایش 45 هزار میلیار تومانی دریافت مالیات را 225 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه به توان دولت برای صادرات 2 میلیون و 700 هزار بشکه فروش نفت اشاره کرد و گفت: قدرت صادرات و پیش فروش  افزایش اوراق نفتی به مبلغ 70 هزار میلیارد تومان از ابتکارات دیگر دولت بود.

لاهوتی افزود: فروش اموال منقول و غیر منقول، فروش نفت و مالیات سه منبع درآمد دولت و تکیه دولت در بودجه 1400  است.

از سوی دیگر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از برخی اقلامی که در بودجه عمومی دولت لحاظ نشده است گفت و افزود: لایحه‌ای که امسال تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است ایرادات جدی دارد، بودجه نسبت به عملکرد که حدود 500 هزار میلیارد تومان است حدود 60 درصد رشد داشته است.

"جعفر قادری" گفت: سهم اعتبارت عمرانی در بودجه تقدیمی از 22 درصد به 11 درصد رسیده است و کمترین سهم را دارا است.

قادری افزود: مالیات‌ها در بودجه 1400 رشد آنچنانی نداشته است. سهم اعتبارات عمرانی به 11 درصد در بودجه پیش بینی شده و کمترین سهم را دارد.

وی به رشد هزینه‌های جاری دولت اشاره کرد و گفت: فرض دولت بر اساس فروش روزانه 2 میلیون و 3 دهم بشکه نفت و برداشتن تحریم‌ها بنا شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها