کد خبر: ۴۸۴۰۵۵
زمان انتشار: ۱۱:۳۶     ۲۹ بهمن ۱۳۹۹
آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، رافائل گروسی پیشنهاد سفر به تهران و یافتن راه حلی مشترک برای ادامه نظارت های آژانس در ایران را ارائه داده است.
به گزارش پایگاه 598 به نقل از نشنال نیوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس درآستانه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در ایران، پیشنهاد داده است که برای حل اختلافات بر سر این مسئله به تهران سفر کند.

ایران روز سه شنبه اعلام کرد که طی نامه ای به طور رسمی به اطلاع آژانس رسانده است که از روز سوم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند که شامل کاهش تعداد بازرسان بین المللی هسته ای در این کشور می شود.

رافائل گروسی نیز تائید کرد که ایران، آژانس را در جریان این تصمیم خود قرار داده است. و ی در این باره اظهار داشت: ایران روز ۱۵ فوریه به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که اجرای تدابیر داوطلبانه برای شفاف سازی را که براساس برجام اجرا کرده بود، از روز ۲۳ فوریه متوقف خواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد: رافائل گروسی پیشنهاد داده است که هرچه زودتر به تهران سفر کند تا به یک راه حل قابل قبول برای طرفین در جهت حل این مسئله و ادامه فعالیت های نظارتی ضروری آژانس در ایران بیابد.

بنابر این گزارش، اجرای پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس امکان نظارت دقیقی بر فعالیت‌ها و برنامه هسته ای ایران را می‌دهد.

ایران در زمان مذاکرات هسته ای پذیرفت که اجرای این پروتکل را که قبلا متوقف کرده بود یک بار دیگر از سر بگیرد اما اکنون در ادامه گام های خود در راستای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام کرده است که قصد توقف اجرای آن را دارد.

جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و کوتاهی طرف های اروپایی برای عمل به تعهداتشان ذیل این توافق و جبران تاثیرات ناشی از تحریم های آمریکا تصمیم گرفت که طبق مفاد برجام اجرای تعهداتش را به صورت گام به گام کاهش دهد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان های بین المللی در وین،  سه‌شنبه شب، اقداماتی که از پنج اسفند متوقف می شوند را تشریح کرد و گفت که این اقدامات شامل موارد زیر می شوند:

* مفاد پروتکل الحاقی

* کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)

* استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران

* اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد

* اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی

* دسترسی ها پیرو مفاد برجام

* نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه

* اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژنظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها