نشانی پایگاه خبری ‌۵۹۸ درفضای مجازی: https://www.instagram.com/www_598_ir/   ایتا: https://eitaa.com/www_598_ir                                       توییتر: Twitter.com/www_598_ir                                       تلگرام: telegram.me/www_598_ir              
آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۵۷۴۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های نظارتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی حجم گسترده‌ای از سیم‌کارت‌های که برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم از سوی متخلفین استفاده‌شده، از طریق فروش آنلاین اپراتور ایرانسل واگذارشده است.
به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه 598، همین چند سال پیش که بازار تلفن همراه و سیم‌کارت دچار تحول شد و سیم‌کارت‌ها به‌راحتی و بدون ثبت‌نام در سامانه‌ای در اختیار مردم قرار می‌گرفت شاید کمتر کسی به این فکر می‌کرد که پخش این تعداد سیم‌کارت که بعدها با نام «بی‌نام‌ونشان» شناخته شد، در آینده مردم را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند.

مزاحمت، کلاه‌برداری و برداشت از حساب بیشترین جرائم سایبری است که این روزها پلیس فتا با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. کلاه‌برداری‌هایی ازجمله رادیو جوان، برنده شدن پیامکی و ... مهم‌ترین پرونده‌هایی است که در سال‌های اخیر سروصدای زیادی کرد و پایه همه این کلاه‌برداری‌ها سیم‌کارت‌های «بی‌نام‌ونشان» بوده است.

علاوه بر این‌ها مشکل دیگری که سیم‌کارت‌های مزاحم برای مردم به وجود آورده‌اند که فروانی آن‌هم زیاد بود مربوط به پیامک‌های تبلیغاتی است.

گریز از پیامک‌های مزاحم
«
تور سه‌روزه» «اقامت در هتل پنج ستاره، با پرواز ...»، «ملک با امکانات و سند» و «حراج و تخفیف‌های... درصدی»، قالب اکثر پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم است که روزانه به دست مشترکان می‌رسند.

این قبیل پیامک‌ها در اکثر مواقع بدون این‌که خوانده شوند، توسط مخاطب از روی گوشی پاک می‌شوند. برای همین ارسال‌کنندگان خلاقیت دیگری از خودشان نشان دادند که موجبات این آزاردهندگی را بیشتر می‌کند. نگارش پیامک‌هایی که به‌تازگی به تلفن‌های همراه مخابره می‌شوند، کنجکاوی مخاطب را برای باز کردن آن برمی‌انگیزد: «سلام چطوری؟ چه خبر؟ میای بریم کیش؟»

آذری جهرمی وزیر ارتباطات دراین‌باره می‌گوید: بیشترین اعتراضات از پیامک‌های تبلیغاتی مربوط به پیامک‌هایی است که از سمت سیم‌کارت‌های شخصی و به‌صورت انبوه ارسال می‌شود و ارسال پیامک از سرشماره های پیامکی در صورت اعتراض کاربران، به‌راحتی قابل‌رسیدگی و لغو شدن است.

این قبیل مشکلات و نارضایتی مردم به‌قدری فراگیر شد که رئیس‌جمهور دستوری مبنی بر حل مشکل پیامک‌های تبلیغاتی که سال‌هاست مشترکان تلفن همراه با آن مواجه هستند صادر کرد.

حسن روحانی اول بهمن‌ماه در جمع مدیران وزارت ارتباطات با تأکید بر اینکه دریافت پیامک‌های گاه‌وبیگاه تبلیغاتی نارضایتی مردم را به همراه دارد، از وزیر ارتباطات خواست چاره‌ای برای این معضل بی اندیشد.

پس‌ازآن در فاصله کمتر از یک هفته، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که با بی‌توجهی به اخطارهای مربوط به فروش غیرقانونی سیم‌کارت، مجوز ۳۰ دفتر خدمات ارتباطی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی لغو شده و سیستم شناسایی مزاحم‌های پیامکی در یک روز ۸۴۰ سیم‌کارت متخلف را شناسایی و قطع کرده است.

در این زمینه رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز از تشدید برخورد با ارسال‌کنندگان پیامک‌های تبلیغاتی پس از دستور رئیس‌جمهوری خبر داده و یکی از راهکارهای مقابله با پیامک‌های تبلیغاتی را کمک مردم به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دانست و گفت: اگر مردم پیامک تبلیغاتی را دریافت کردند شماره آن پیامک را به ۱۹۵ ارسال کنند تا در اسرع وقت نسبت به قطع آن شماره اقدام کنیم.

آخرین آمار ارائه‌شده از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در خصوص مقابله با پیامک‌های مزاحم تبلیغاتی نشان می‌دهد که تا تاریخ 24 آذرماه جاری 206 هزار و 771 سیم‌کارت شخصی به دلیل مزاحمت پیامکی قطع‌شده است.

این آمار که در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات به‌صورت آنلاین وجود دارد و با توجه به اینکه این آمار روزبه‌روز بیشتر می‌شود حاکی از آن است که روند برخورد رگولاتوری شدت بیشتری یافته و عزم جدی‌ای برای قطع گسترده و جمع‌آوری تمامی این سیم‌کارت‌ها وجود دارد

سهم اپراتورها از پیامک‌های مزاحم

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری گفت: به‌زودی در قراردادها بندی اضافه خواهد شد که اگر مشترک از سیم‌کارت خود برای پیامک‌های مزاحم استفاده کند، امکان ارسال پیامک برای تمام سیم‌کارت‌های متعلق به او غیرفعال خواهد شد.

قره داغی ادامه داد: بر اساس پایش و نظارت انجام‌شده در سامانه مدیریت کشف تخلف رگولاتوری (FMS)، سهم اپراتور ایرانسل از ارسال پیامک‌های مزاحم 80 درصد، همراه اول 11 ممیز 7 دهم درصد و رایتل 6 ممیز 8 دهم درصد است.

فروش آنلاین زمینه تخلف را فراهم کرده است
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری نیز اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های نظارتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی حجم گسترده‌ای از سیم‌کارت‌های که برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم از سوی متخلفین استفاده‌شده، از طریق فروش آنلاین اپراتور ایرانسل واگذارشده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مجید حقی افزود: فرآیند فروش آنلاین سیم‌کارت در این شرکت، زمینه سوءاستفاده متخلفین برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم به مردم را فراهم کرده است.

وی درباره برخورد رگولاتوری با این موضوع گفت: با توجه به اهمیت موضوع در این زمینه به اپراتور ایرانسل اخطار لازم داده‌شده است و ضمن برخورد قانونی، به‌منظور جلوگیری از ادامه این تخلف و سوءاستفاده از حقوق مردم، در حال حاضر بر اساس اعلام رگولاتوری این شرکت موظف است زمینه‌های سوءاستفاده و تخلف در این حوزه را از بین ببرد.

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری از تمامی مشترکان تلفن همراه درخواست کرد در صورت دریافت پیامک تبلیغاتی مزاحم، شماره سیم‌کارت ارسال‌کننده پیامک را به سرشماره 195 ارسال کنند تا این شماره‌ها در شبکه مسدود شوند.

* علی شعبانی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: