کد خبر: ۴۸۷۹۹۵
زمان انتشار: ۰۱:۵۰     ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
لحظه به لحظه با انتخابات ۱۴۰۰؛
سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراهای شهر در حالی از ساعت 7 صبح آغاز شده بود و تا ساعت 2 بامداد ادامه یافت باحضور پرشور مردم پایان یافت.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

براساس این گزارش، انتخابات شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری به همراه دومین انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۷ صبح امروز۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ آغاز شد.

گفتنی است، در انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف علیرضا زاکانی، سعید جلیلی و محسن مهرعلیزاده، رقابت بین  سید ابراهیم رئیسی، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی، محسن رضایی و عبدالناصر همتی در روز جمعه ۲۸ خرداد انجام می‌شود.

لازم به ذکر است، ۶۶ هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری، و ۷۵ هزار و ۱۵ شعبه هم برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته شده است.

 ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط انتخابات هستند که از این تعداد  ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

این انتخابات به دلیل شرایط کرونایی تا ساعت ۲۴ ادامه دارد و وزیر کشور این اختیار را دارد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا این زمان را تا ساعت ۲ بامداد تمدید کند.

صف های انتظار مردم برای آغاز رای گیری

**پوشش رسانه ای انتخابات ۱۴۰۰


** رهبر انقلاب با حضور در حسینیه امام خمینی (ره)، رای خود را در صندوق رای انداختند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری «سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری»، «ششمین دوره‌ی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا»، «انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری» و «انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی» با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه‌ امام خمینی (رحمه‌الله)، رأی خود را به صندوق انداختند.

رهبر انقلاب فرمودند: روز انتخابات روز ملت ایران است. امروزمیدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردمند. مردم هستند که با حضور در پای صندوق‌های رأی و با دادن رأی در واقع تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال‌های آینده معین می‌کنند. امروز متعلق به مردم است؛ و هرکاری که ملت ایران امروز تا شب انجام دهند از حضور در صندوق و دادن رأی این سازنده آینده ایران است. تعیین کننده سرنوشت چندساله ایران است. درست به همین دلیل است که خرد حکم میکند که در این آزمون ملی و سراسری همه شرکت کنند.

ایشان تاکید کردند: اینکه ما دعوت می‌کنیم مکرر مردم را به حضور در انتخابات این اول اثرش به خود مردم برمیگردد. البته با حضور مردم کشور و جمهوری اسلامی هم امتیازات بزرگی در عرصه بین‌المللی به دست می‌آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند:  بیایید تشخیص دهید انتخاب کنید و رأی دهید. این چیزی است که برای آینده کشور و آینده مردم دارای اهمیت است.

رهبر حکیم انقلاب بیان کردند: یک رأی هم مهم است و قطعا دارای اهمیت است و همین یک رأی‌هاست که آرای میلیونی را تشکیل میدهد. با نیت خدایی وارد شوید و این کار را انجام دهید. توصیه من است که این کار مهم را زودتر انجام دهید. هرچه زودتر این تکلیف را انجام دهید بهتر است. امیدواریم خدا به آرای شما برکت دهد و بتوانید آینده خوبی را برای ملت تهیه ببینید. امیدواریم به برکت علی بن موسی الرضا امروز برای ملت ایران یک جشن باشد و ملت از این انتخابات خیر خواهد دید.

**رئیس ستاد انتخابات کشور: نوشتن کد انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری الزامی نیست

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد: ۳ نفر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری رسماً انصراف خود را به ما اعلام کرده‌اند از این رو ۴ نفر از نامزدها در صحنه انتخابات باقی مانده‌اند.

وی افزود: با توجه به آنکه تشابه اسمی در بین نامزدها نداریم، نوشتن کد انتخاباتی آنها ضروری نیست. کسی هم بنویسد کار ثوابی کرده است.

** مردم به جشن انتخابات آمدند

طبق گزارش خبرنگاران در سطح شهر تهران و شهرستانها، در برخی شعب، مردم حتی ساعتی پیش از آغاز فرایند رای گیری در شعب حضور پیدا کردند.

حضور پرشور مردم در مراکز رای گیری

** فعال بودن مراکز رای گیری در خارج از کشور

رای گیری در مراکز انتخاباتی در خارج از کشور(سفارتخانه ها و کنسول گری) نیز در جریان است.

** گروه های سیاسی پای صندوق آمدند

جریان های سیاسی مختلف نیز در همان ساعت های اولیه پای صندوق رای آمده و به نامزد های انتخاباتی رای دادند.

محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات  در حسینیه جماران رای داد.

**حضوروزیر اطلاعات و دادستان کل کشور در ستاد انتخابات کشور

محمود علوی وزیر اطلاعات و محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور برای شرکت در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشورحضور یافتند.

**ذوالفقاری: ۲۵۰ هزار نفر از شعب و صندوق‌های اخذ رأی حراست می‌کنند

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه برای همه مراحل انتخابات از حیث امنیتی پیش بینی‌های لازم انجام و برنامه‌هایی تهیه شده است، گفت: در مرحله اخذ رأی، با توجه به افزایش شعب اخذ رأی، ۲۵۰ هزار نفر نیرو در زمان برگزاری انتخابات مستقیم برای حراست از شعب اخذ رأی به کار گرفته می‌شود.

** نامزدهای شورای ائتلاف رای دادند

نامزدهای شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران، برای شرکت در فرایند رای‌گیری در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی حضور یافتند.

**اعتراض در برخی شعب به دلیل تعلل در فرایند رای‌گیری

در مناطقی مانند شهران، حکیمیه، منطقه ۱۲، غرب تهران و بعضی نقاط دیگر، علیرغم آنکه برخی از مردم از قبل از ساعت ۷ صبح برای رای‌دهی در صف حضور دارند، اما مسئولان حوزه‌ها اعلام می‌کنند که رای گیری با تاخیر انجام می‌شود. (بیشتر بخوانید)

** رئیسی رای خود را در شهر ری به صندوق انداخت

 سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری لحظاتی پیش با حضور در حوزه انتخابیه مسجدجامع ارشاد شهر ری رای خود را به صندوق انداخت. ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری که صبح امروز برای انداختن رأی خود به مسجد ارشاد شهرری رفته بود، در هنگام تحویل مدارک و اخذ برگه‌های تعرفه رأی از مامورین حاضر در شعب، خطاب به آنها گفت:  «خداقوت! کمی سریعتر تلاش کنید چراکه مردم زیادی در صف حضور دارند.

** سیامک ره پیک رأی خود را به صندوق انداخت

سیامک ره پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان، صبح امروز رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری  همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

** آیت الله جنتی با حضور در شورای نگهبان رای داد

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به همراه عباسعلی کدخدایی برای انجام اخذ رای وارد محل استقرار صندوق ۱۵۹۴ شورای نگهبان شد.

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رای به صندوق گفت: سه سفارش دارم؛ اول مشارکت، دوم مشارکت، سوم مشارکت.

دبیر شورای نگهبان افزود: امیدوارم مردم مثل همیشه پرشور در صحنه حضور داشته باشند و به دلیل حضور مردم، دشمن هیچ غلطی نکند.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: مردم ما متدین و انقلابی هستند و تاکنون در تمام صحنه ها حضور داشته اند و تا این مردم در صحنه هستند، دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند. تا وقتی مردم در صحنه هستند، هیچ ضرری به این کشور وارد نخواهد شد؛ اجر این حضور را خداوند متعال خواهد داد.

**  اتفاقات عجیب درباره رأی‌گیری از ایرانیان خارج از کشور

درحالی که گزارش‌های متعددی از عدم تمهید شرایط کافی برای رای‌گیری در همان ساعات اولیه (۷ صبح) در برخی مناطق تهران و شهرستانها خبر می‌دهد،   روایت‌های ساکنین آمریکا نیز حاکیست که متاسفانه نگرانی‌ها و تذکر صریح رهبر معظم انقلاب در سخنرانی چهارشنبه هفته جاری نیز تامین نشده و افراد مقیم در آمریکا و برخی کشورهای خارجی نیز شرایط آسوده‌ای برای رأی دهی ندارند.

گزارشهای حاکیست که مکانهای رای‌گیری در آمریکا که تعداد زیادی از ایرانیان در آنجا ساکن هستند از ۵۵ محل به ۲۷ محل کاهش پیدا کرده است و در ایالتی مثل کالیفرنیا فقط ۴ صندوق تدارک دیده شده که عملاً دو صندوقش از مراکز تجمع ایرانیان دور است.

برخی ایرانیان می‌گویند که بعضی از صندوقهای تدارک دیده شده نزدیک به ۱۰۶ کیلومتر با محلهای تجمع ایرانیان فاصله دارد.

** رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رای داد

آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان رای خود را با صندوق انداخت.

 ** حضور علیرضا زاکانی در حسینیه جماران جهت شرکت در انتخابات

** رئیس مجلس رای داد

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی برای مشارکت در انتخابات وارد مسجد ابوذر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از انداختن رای خود به صندوق گفت:راه چاره حل مشکلات، حضور در انتخابات و انتخاب خوب است تا با تحول در عرصه مدیریت کشور، مشکلات را حل کنیم.

 محمدباقر قالیباف اظهار داشت: انتخابات فرصت بزرگی برای مردم ماست که چهره مدیریتی کشور را تغییر دهند.

وی تصریح کرد: یک وظیفه بر دوش مردم ماست که انتخاب دقیقی انجام دهند چون قرار است سرنوشت اداره چهار سال کشور و نیز شوراهای شهر را تعیین کنند و وظیفه‌ای هم بر دوش ما در مجلس قرار دارد که خواسته‌های مردم و برنامه‌های دولت آینده و عملکرد شوراهای شهر را با نظارت دنبال کنیم تا مردم احساس نکنند که خواسته‌ها و وعده‌ها اجرا نشده است. (بیشتر بخوانید)

** ورود رئیس جمهور به ستاد انتخابات

رئیس‌جمهور برای شرکت در انتخابات و بازدید از ستاد انتخابات در وزارت کشور حضور یافت.

 این بازدید با مجوز ستاد ملی کرونا و با رعایت پروتکل‌ها انجام می‌شود.

 حسن روحانی رئیس جمهور در جمع خبرنگاران به بیان سخنانی پرداخت که مهمترین محورها آن به شرح زیر است؛

به لحاظ امنیت، در سراسر کشور حتی یک مورد ناامنی هم نداشته‌ایم که بسیار ارزشمند است؛ همچنین پروتکل‌های بهداشتی در تمام حوزه‌ها مراعات می‌شود.

 قدم به قدم الکرتونیکی شدن انتخابات در حال انجام است که هر سال یک قدم به پیش می‌گذاریم و وضعیت فعلی هم نشان می‌دهد در تمام استان‌های کشور چه تعداد رای داده اند و احراز هویت هم یکی از مسائل مهمی است که به خوبی و از طریق سیستم الکترونیکی انجام می‌شود. (بیشتر بخوانید)

** سردار حاجی‌زاده آراء خود را به صندوق انداخت

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه صبح امروز (جمعه) و همزمان با برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری با حضور در مسجد ابوذر تهران آراء خود را به صندوق انداخت.

** اعتراض باقری لنکرانی به اشکالات در فرایند رای‌گیری

کامران باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت گفت: ما متوهم نیستیم اما وقتی از هفت صبح تاکنون در حوزه رای گیری هستیم و هنوز سیستم راه نیافتاده چه فکر می‌کنید؟ آقایان! طوفان را با این بند و بست‌ها نمی‌توانید کنترل کنید.

وی خطاب به مردم گفته است: مردم پای صندوق‌ها بمانند و خسته نشوند. ان‌شاءلله به زودی گریبان همه مفسدان و ناکارآمدان گرفته خواهد شد.

**استاندار تهران از اختلال در ۷۹ صندوق رأی خبر داد

پرویز سروری کاندیدای انتخابات شورای شهر تهران گفت: به خاطر اختلالی که ایجاد شده با آقای محسنی‌ بندپی استاندار تهران تماس گرفتم و ایشان اعلام کرد که در ۷۹ صندوق مشکل ایجاد شده که تا دقایقی دیگر برطرف می‌شود.

** کدخدایی :پیگیری می کنیم

عباسعلی سخنگوی شورای نگهبان گفت: مشکلات موجود در روند اخذ رای را دقایقی پیش در ستاد مرکزی پیگیری کردیم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است؛ ستاد مرکزی اگر مشکل دیگری هم وجود داشته باشد پیگیری خواهد کرد.

** الهیان: مشکلات اخذ رأی حل نشود، شکایت نمایندگان مجلس از وزیر کشور قطعی خواهد بود

زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در حاشیه شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراها، نخستین میان‌دوره مجلس یازدهم و دومین میان‌دوره‌ای دوره پنجم خبرگان رهبری در حسینیه جماران، در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به گزارش هایی که رسیده، در بعضی ار حوزه‌های رای‌گیری در تهران تعرفه با تاخیر ارائه شده و در ساعات اولیه تعرفه در این حوزه های رای‌گیری در تهران وجود نداشته است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر تامین تعرفه برای کل کشور، تصریح کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که الان در پایتخت در برخی از حوزه‌های رای گیری تعرفه وجود ندارد؛ چگونه وزارت کشور می‌خواهد تعرفه شهرستان و روستاهای دورافتاده را تامین کند!؟ به نظر می رسد سوء مدیریت در این رابطه وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: گزارش های مبنی بر نبود دستگاه احراز هویت در برای شعب اخذ رای داشته‌ایم؛ برای پیگیری این موضوع با معاون پارلمانی و مدیرکل وزارت کشور تماس گرفتیم که پاسخگو نبودند، بنابراین موضوع را به معاون پارلمانی رئیس جمهور اطلاع دادیم و این پیام را دادیم که اگر نبود تعرفه ادامه داشته باشد شکایت نمایندگان از وزیر کشور قطعی است و هرچه سریع‌تر فکری برای این قضیه شود و باید تدبیر جدی صورت بگیرد.

** آیت‌الله خاتمی رأی خود را به صندوق انداخت

آیت الله سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان صبح امروز رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری  همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

** مشکل برگه‌های تعرفه انتخابات در برخی حوزه‌های به قطعی سیستم‌ها اضافه شد

خبرها از برخی از حوزه‌های انتخابیه حاکی است که به علت کمبود و اتمام برچسب‌های هولوگرام برگه‌های تعرفه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به مردم از سوی مجریان انتخابات اعلام می‌شود که برای این انتخابات در صف نایستند.

 علاوه بر مشکل هولوگرام برگه‌های تعرفه، فرآیند رأی‌گیری به علت قطعی سیستم‌ها یا عدم صدور دستور فرمانداری ها هنوز در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه آغاز نشده است.

**قاضی زاده هاشمی در مشهد: مشارکت چشمگیر است

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، صبح امروز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا وارد شعبه ۵۶۳ مشهد واقع در حرم مطهر رضوی شد.

وی در رابطه با برنامه‌های خود در صورت انتخاب، اظهار کرد: ۲۱۳ پروژه تعریف کردیم که هدف آنها کاهش تورم، بهبود وضعیت معیشت و رفع مشکلات است.

این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: مذاکرات تصمیم نظام است و آن را به نتیجه می‌رسانیم، نتیجه‌ای که حقوق مردم در برجام را احیا کند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تأخیر در آغاز رأی‌گیری، گفت: مردم گله‌مند بودند که با تأخیر فرایند رأی‌گیری آغاز شده است، درست نیست که مردم زیر آفتاب بمانند و صف‌ها طولانی ایجاد شود.

وی بیان کرد: امیدوارم وزارت کشور با سرعت و دقت کارش را به موقع انجام دهد که مردم اذیت نشوند، سلامت مردم خیلی مهم هست، با این شور و هیجانی که به وجود آمده و مردم از صبح آمدند، امیدواریم شاهد مشارکت قوی باشیم.

** آیت‌الله جنتی از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات بازدید کرد

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رای خود به صندوق، با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دومین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از فرایند کار این ستاد بازدید کرد.

** ظریف در آنتالیا رأی خود را به صندوق انداخت

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه  با حضور در شعبه اخذ رأی آنتالیا رأی خود را به صندوق اخذ رای مستقر در این شهر انداخت.

وی برای شرکت در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه حضور دارد. وزیر خارجه گفت:من به سهم خودم از بابت همه کمبودها شرمنده مردم هستم و عذرخواهی می‌کنم.

ظریف: شرمنده ام

** عبدالناصر همتی در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت

عبدالناصر همتی با حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت.

** محسن رضایی رای خود را در حرم حضرت عبدالعظیم به صندوق انداخت

محسن رضایی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رای خود را  درحرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری به صندوق انداخت

** راه‌های ارتباطی شورای نگهبان برای دریافت گزارش تخلفات انتخاباتی

شورای نگهبان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که هیات مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم دریافت کند.

متن اطلاعیه شورای نگبهان به شرح زیر است:

«با احترام و تبریک دهه مبارک کرامت، در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در استان‌های تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، کهکیلویه و بویر احمد، همدان، گیلان و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در استان‌های تهران مشهد، مازندران هیئت مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم از طریق ذیل دریافت نماید:

سامانه مردم ناظر: mardomnazer.shora-gc.ir

شماره تلفن متصل به شبکه های اجتماعی: ۰۹۳۶۳۲۳۳۸۳۹

شماره تلفن ثابت:۰۲۱۶۴۳۶۳۶۳۶

** امیر نصیرزاده آراء خود را به صندوق انداخت

امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش صبح امروز (جمعه) و همزمان با برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در نخستین دقایق آغاز رای گیری با حضور در مسجد امام صادق(ع) کوی انقلاب آراء خود را به صندوق انداخت.

**  اعتراض رسمی ستاد رئیسی به اخلال در برگزاری انتخابات

ستاد سید ابراهیم رئیسی طی نامه‌ای شکایت خود را مبنی بر اخلال در برگزاری انتخابات در برخی از شعب به رئیس کمیسیون تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.

** انتقاد یک نماینده مجلس از اختلال در روند رای گیری

علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به کندی و اختلال در روند رأی‌گیری در برخی از شعب، گفت: توقع است مسئولان وزارت کشور روند رأی‌گیری را برای مردم تسهیل کنند.

** در صورت اختلال، رای گیری آفلاین انجام می شود

وزیر کشور گفت: رای گیری در هیچ شعبه ای متوقف نشده و نمی شود و اگر اختلال و اشکالی پیش آید البته در میان ۷۰ هزار شعبه این مساله می تواند طبیعی باشد، فرایند رای گیری آفلاین انجام می شود.

** رسانه‌ی دیکتاتوری سعودی و ملکه خط تشکیک در انتخابات ایران را آغاز کرد

شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال متعلق به دربار سعودی در جدیدترین خبرسازی خود، خط ایجاد شبهه در انتخابات ایران را آغاز کرده و میزان مشارکت مردم را حدود ۳۰ درصد برآورد کرده است.

  رسانه دولتی انگلیس از ساعت ۹:۳۳ دقیقه صبح در فراخوانی از مخاطبان خود خواسته است نتیجه مشاهدات خود از حال و هوای انتخابات را برای این شبکه ارسال کنند.

 با توجه به نوع سیاست بی بی سی فارسی در نوع پوشش اخبار ایران و با گذشت بیش از سه ساعت از فراخوان  تاکنون این شبکه نتوانسته است فیلم منفی از مخاطبان خود دریافت کند و کانال این شبکه صرفا به پوشش اخبار رسمی انتخابات می‌پردازد.

** مهرعلیزاده رای داد

مهرعلیزاده با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق رای انداخت.

نامزد انصراف داده رای داد

** فرمانده سپاه قدس رای داد

سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران رای خود را به صندوق انداخت.

** حضور نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات

نمایندگان کاندیداهای ریاست جمهوری با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات، از نزدیک در جریان آخرین وضعیت نظارت بر انتخابات قرار گرفتند.

** رئیس ستاد انتخابات کشور: آفلاین برگزار کردیم

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در ابتدای کار به لحاظ فنی مشکلاتی پیش آمد که شاید یک درصد حوزه‌ها مشمول این مشکل بودند ولی وزیر کشور دستور داد در این شعبه‌ها روش کار از آنلاین سریعاً به آفلاین تبدیل شود تا مردم معطل نشوند

**جلیلی با حضور در مسجد فاطمیه تهران رای خود را به صندوق انداخت

سعید جلیلی کاندیدای انصرافی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مسجد فاطمیه در محله خزانه بخارایی حضور یافت و رای خود را به صندوق انداخت.

** افزایش مشارکت مردم در ساعات اولیه نسبت به دوره‌های گذشته

محسنی بندپی استاندار تهران گفته آمار آرای ماخوذه هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما میزان حضور مردم نسبت به ادوار گذشته در این ساعات بیشتر شده است.

بندپی از مردم خواسته حضور در پای صندوقهای رأی را به ساعات آخر نیندازند.

**عراقچی رأی خود را در وین به صندوق انداخت

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده کشورمان که در وین به سر می‌برد، با حضور در شعبه اخذ رای مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران، رای خود را برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صندوق انداخت.

** کدخدایی بیش از ۳ هزار گزارش دریافت کرده‌ایم

سخنگوی شورای نگهبان گفت: از طریق سامانه «مردم ناظر» بیش از سه هزار گزارش دریافت کردیم و عمده آنها مربوط به تاخیر در شروع اخذ رأی گیری است که آن هم مربوط به دستگاه‌های احراز هویت بوده که در حال حاضر مشکل حل شده است.

** اعتراض مردم به اظهارات مهرعلیزاده در مناظره‌ها

محسن مهرعلیزاده نامزد انصراف داده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. با حضور مهرعلیزاده در حسینیه جماران برای دقایقی جو رای گیری متشنج شد. برخی از رای دهندگان در حسینیه جماران نسبت به اظهارات این کاندیدای انصرافی در مناظرات انتخاباتی درباره یکی از نامزدها اعتراض کردند و با شعار مرگ صد ولایت فقیه ولی را تا دم خروجی مشایعت کردند.

** فرمانداری تهران مانع حضور نمایندگان ناظر آیت‌الله رئیسی در شعب اخذ رأی شده است

فرمانداری تهران تا ساعت ۱۱ صبح امروز برای ناظران شعب آیت الله رئیسی کارت صادر نکرده است و از حضور ناظران وی در شعب اخذ رای ممانعت به‌عمل آمده است.

** نامه نماینده ستاد رئیسی به وزیر کشور/ مشکل رأی‌گیری در حوزه‌های جنوب تهران را رفع کنید

نماینده ستاد آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در وزارت کشور، صبح امروز در نامه‌ای به وزیر کشور، به اختلال در فرآیند رأی‌گیری در حوزه‌های جنوب شهر تهران اشاره کرد و با انتقاد از این موضوع خواستار رفع مشکل از سوی وزیر کشور شد.

** رئیس ستاد انتخابات کشور: اشکالات رأی‌گیری در «یک درصد» صندوق‌ها بوده است

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در ابتدای کار رای‌گیری، یک اشکالاتی بوجود آمد که با دستور وزیر کشور به سرعت از آنلاین به آفلاین رفتیم. این تعداد تنها در یک درصد صندوق‌های رأی بودند.

**حضور حداد عادل، علی اکبر ولایتی، صدیقه مصطفوی پای صندوق‌های رأی

غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی دو عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات شرکت کردند.

** قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان: میزان مصرف تعرفه روشن می شود

سیامک ره پیک قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: اگر برگه‌های تعرفه شعب تمام شود، هم از طریق ناظران و هم عوامل اجرایی و هم سیستم های آنلاینی که وجود دارد، میزان مصرف تعرفه روشن می شود و قبل از بروز مشکل، تعرفه شعب تامین می شود.

** مدیرکل انتخابات شورای نگهبان: مردم در ساعات اولیه بابت روند اجرایی انتخابات اذیت شدند

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: در روند اجرایی و کارکرد دستگاهها، به خصوص در ساعت اولیه صبح مشکلاتی به وجود آمد که باعث اذیت شدن مردم شد.

** در برخی شعبه‌ها به مردم می‌گویند «نمی‌خواهد برای ریاست جمهوری رأی بدهید، فقط شوراها را بنویسید و بروید»

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: برگزاری انتخابات در استان مازندران با ایرادات و اشکالات فراوانی همراه است که این ایرادات باعث شده تا در تعداد قابل توجهی از شعب اخذ رأی با تأخیر آغاز شود. از جمله حومه ساری رأی گیری ساعت حدود ساعت ۱۰:۳۰ آغاز شد. در ساعات اولیه رأی گیری در بعضی از شعب شاهد قطعی برق و در برخی دیگر از شعب شاهد نقص فنی سیستم‌ها بودیم. در بعضی شعب به مردم گفته می‌شد که نمی‌خواهد برای ریاست جمهور رای بدهید، تعرفه رأی مربوط به شوراها را پر کنید و بروید. نماینده فرمانداری در شعبه اخذ رأی در روز انتخابات خواب مانده و او را از خانه‌اش صدا کرده و از رختخواب بیرون کشیده و به شعبه اخذ رأی آوردند.

** ۲ هزار گزارش مردمی از تخلفات انتخابات در سامانه «مردم ناظر»

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰۰ گزارش مردمی، در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که بیشترین شکایات از تأخیر در آغاز فرآیند رأی دهی و کندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت بوده است.

**طبق آمار وزارت کشور، میزان مشارکت بالایی در انتخابات خواهیم داشت

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آماری که ۲۰ دقیقه پیش از میزان مشارکت دیدم و هر لحظه هم به آن اضافه می‌شد، نشان می‌داد که میزان مشارکت خوبی را در این دوره از انتخابات شاهد خواهیم بود.

وی افزود: فکر می‌کنم اگر کسی با صندوق رأی قهر کند، در واقع با اقتدار، عزت و پیشرفت کشورش قهر و دشمن را شاد کرده است.

درویشیان گفت: اگر رأی تاثیر نداشت، دشمنان در رسانه‌هایشان تبلیغ نمی‌کردند که رأی ندهید. یک رأی هم یک رأی است؛ در واقع آراء مردم جمع و تبدیل به میلیون ها رأی خواهد شد، بنابراین حتماً در سرنوشت مردم تاثیر خواهد گذاشت.

** مشارکت پایین نیست؛ پروژه تحریم شکست خورد

محمود صادقی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتشار توئیتی در فضای مجازی به شکست خوردن پروژه تحریم انتخابات و پایین نبودن مشارکت مردم اعتراف کرد؛پیش از این جبهه اصلاحات اعلام کرده بود در انتخابات نامزد ندارد.برخی از جریان های ضد انقلاب با همکاری مالی چند کشور انتخابات ندیده خط تحریم انتخابات را پیش می بردند.

اطلاعیه شماره ۲۳ ستاد انتخابات کشور: هیچ مدرک دیگری جز شناسنامه برای رای دادن قابل قبول نیست

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ شماره ۲۳ خود اعلام کرد: اخذ رای در همه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی توسط شخص رای دهنده امکان‌پذیر است و هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نیست.

ضمنا به همه رای‌دهندگان توصیه می‌شود از موکول کردن حضور خود در شعبه به ساعات پایانی به جهت ازدحام جمعیت خودداری کنند.

** هیچ شخص یا مجموعه‌ای حق نظارت بر امر انتخابات را ندارد

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد: از آنجا که نظارت بر انتخابات صرفاً بر عهده شورای نگهبان می‌باشد، لذا هیچ شخص یا مجموعه‌ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.

** سفیر چین: رای‌گیری در چین به پایان رسید

سفیر ایران در چین اعلام کرد که رای‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مختلف چین به اتمام رسید.

پایان رای گیری در کشور چین

** پیام انتخاباتی ناوگروه نیروی دریایی ارتش از اقیانوس اطلس

فرماندهان و کارکنان هفتاد و هفتمین ناوگروه اعزامی نیروی دریای ارتش در اقیانوس اطلس، طی پیامی همراهی خود را با مردم درباره مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کردند.

** ستاد انتخابات: فاقدین سواد و یا کسانی که نقص عضو دارند با یک همراه باسواد به شعب مراجعه کنند

اطلاعیه شماره ۲۵ ستاد انتخابات کشور صادر شد ودر آن آمده است که رای دهندگانی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند ، برای شرکت در انتخابات و دادن رأی می توانند به همراه شخصی با سواد از افراد خانواده و یا فردی مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه نمایند.

** دریافت ۴۱۳۳ گزارش تخلف انتخاباتی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۴:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۱۳۳ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

**زالی: پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رأی رعایت شده است

فرمانده مقابله با کرونا در تهران گفت: گزارش‌های واصله به ستاد مقابله با کرونای تهران، حکایت از رعایت حداکثری پروتکل‌ها در شعب اخذ رأی دارد.

** آیت‌الله جنتی: رأی گیری انتخابات شوراها در برخی حوزه‌ها با تعرفه کاغذی انجام شود

آیت‌الله احمد جنتی در نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور خواست تا به منظور رعایت حقوق مردم، رأی‌گیری در انتخابات شوراها در برخی از حوزه‌ها از طریق تعرفه کاغذی انجام پذیرد.

** سه عضو شورای نگهبان از ستاد انتخابات کشور بازدید کردند

آیت‌الله سید محمدرضا مدرسی یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، فضل الله موسوی و هادی طحان نظیف از اعضای حقوقدان شورای نگهبان از ستاد مرکزی انتخابات وزارت کشور بازدید و با عبدالرضا رحمانی فضلی دیدار کردند.

**آرای نامزدهایی که خرید و فروش رأی کنند، باطل می‌شود

احمد نادری، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای تهران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: گزارش‌هایی به ما رسیده است که در برخی شهرستان‌های استان تهران خرید و فروش رأی صورت می‌گیرد.وی بیان کرد: کسانی که خرید و فروش رأی می‌کنند، مستحضر باشند، اگر برای هیئت نظارت بر انتخابات شوراها روشن و ثابت شود که خرید و فروش رأی انجام شده است، آرای نامزدها در همان شوراها و صندوق‌هایی که خرید و فروش رأی صورت گرفته است، توسط هیئت نظارت باطل خواهد شد.

** رصدهای ما نشان می‌دهد که میزان مشارکت خوب بوده است

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عصر امروز (جمعه) با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا به حال که ما رصد می‌کردیم مشارکت خوب بوده است و ان‌شاءالله ساعات باقی مانده بهتر باشد. میزان مشارکت در مقایسه با دوره‌های قبل را باید از دست اندرکارانی که آمار در اختیار دارند، پرسید.

** اطلاعیه شماره ٢٧ ستاد انتخابات کشور

زمان اخذ رای در سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ٢١ تمدید گردید.

** منتظری در جمع خبرنگاران: تخلفات انتخاباتی خیلی زیاد نیست

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور پس از بازدید از هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در شورای نگهبان در جمع خبرنگاران، گفت: امروز، روز بسیار ارزشمند و مبارکی برای ملت ایران بود. گزارش‌هایی که ما در سراسر کشور داشتیم، حاکی از این است که استقبال تا به حال خوب بوده است و امیدواریم تا پایان ساعات رأی گیری، کسانی هم که حضور پیدا نکردند، حماسه دیگری را بیافرینند.

وی بیان کرد: خوشبختانه تخلفات خیلی زیاد نیست که نگران کننده باشد. مشکلی که فقط به وجود آمده بود و قطعاً باید پیگیری شود، مسئله قطع سیستم است.

**سرلشکر سلامی: مردم ایران دشمن را با آرا خود موشک‌باران خواهند کرد

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در حاشیه قرارگاه انتظامی امام علی (ع) که عهده دار مسئولیت تأمین نظم و امنیت انتخابات ۱۴۰۰ است، گفت: بحمدالله امروز ملت بزرگ ایران در حال خلق و آفرینش یک حماسه سیاسی جدیدی هستند و با مشارکت گسترده و باشکوه خود در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همه آرزوها و رویاهای شوم دشمنان مشت محکمی خواهند زد.

وی افزود: دشمن با مدل جنگ به نبرد و مقابله با این انتخابات پرداخته است، از سویی مردم شریف و عزیز ایران اسلامی نیز هر رأی خود را همچون یک موشک تلقی می‌کنند و دشمن را با آرا خود موشک‌باران خواهند کرد.

** گزارش شماره ۴ سامانه مردم ناظر: ۵۷۵۲ گزارش تخلف انتخاباتی ثبت شده است

از زمان آغاز رسمی فرآیند رأی گیری تا ساعت ۱۹:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۵۷۵۲ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که از این میان تعداد ۷۷۸ شکایت بین ساعات ۱۶ الی ۱۹ توسط مردم به ثبت رسیده است.

** امتناع مجریان انتخابات از ارسال صندوق‌های سیّار به مراکز درمانی

 با گذشت بیش از ۱۳ ساعت از آغاز رسمی فرایند رأی‌گیری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، گزارش های دریافتی از منابع مردمی حاکی است، عدم ارسال صندوق سیار به مراکز درمانی برای اخذ رای بیماران و کادر درمان، باعث اعتراض این گروه از مردم شده است.

علاوه بر مراکز درمانی، گزارش‌های دیگری نیز از دریافت شده که با وجود درخواست از مجریان انتخابات برای ارسال صندوق سیار جهت دریافت رأی سالمندان بستری در منزل که امکان خروج از خانه را ندارند، هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

** موسوی: هرگونه گمانه‌زنی رسانه‌ای درباره میزان مشارکت، فاقد اعتبار است

سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص آمار و ارقام منتشر شده در برخی از رسانه‌ها در مورد میزان مشارکت مردم در انتخابات امروز تاکنون گفت: میزان مشارکت مردم در انتخابات صرفاً از طریق ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد و هرگونه گمانه‌زنی رسانه‌ای درباره میزان مشارکت، فاقد هرگونه استناد و اعتبار است.

وی تأکید کرد: در خصوص اعلام آمار و ارقام میزان مشارکت در انتخابات، مردم صرفاً به اطلاعیه‌های رسمی ستاد انتخابات کشور توجه کنند.

** اطلاعیه شماره ۲۸ ستاد انتخابات کشور

زمان اخذ رای در سراسر کشور به مدت یک ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ۲۲ تمدید گردید.

** شش استان با کمبود تعرفه مواجه شدند

با شروع موج جدید مشارکت مردم در پای صندوق های رای، برخی شعب اخذ رای در تعدادی از استان ها با کمبود تعرفه روبرو شده اند.

** ساعت اخذ رای تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان: طبق هماهنگی انجام شده با وزارت کشور ساعت اخذ رای تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد.

**  قالیباف از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در ستاد انتخابات کشور از روند برگزاری انتخابات بازدید کرد.

** در نامه‌های جداگانه به ستاد انتخابات کشور اعلام شد؛ اعتراض نماینده قاضی‌زاده به اخلال در روند رأی گیری

از ابتدای آغاز روند اخذ رأی در ستاد انتخابات کشور، مصطفی طالب پور قشلاقی، نماینده سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در نامه های جداگانه نسبت به اخلال در روند رأی گیری انتقاد کرد.مصطفی طالب پور قشلاقی نماینده ستاد قاضی زاده مستقر در ستاد انتخابات کشور در نامه‌های جداگانه به جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور نسبت به اعلام انصراف این نامزد انتخاباتی از حضور در فرایند رأی گیری از سوی برخی شعب، تأخیر در آغاز فرایند اخذ رأی و معطلی ۴ ساعته رأی دهندگان، درج اشتباه کد نامزد مربوطه در شعب خارج از کشور، قطع دسترسی نماینده قاضی زاده در ستاد انتخابات کشور به سامانه‌های وزارت کشور برای بررسی آمار مشارکت کنندگان و نظارت و مخدوش کردن نام این نامزد انتخابات در برخی حوزه‌های رای گیری اعتراض کرده است.

** درخواست ستاد رئیسی برای تمدید انتخابات

شورای هماهنگی ستادهای مردمی رئیسی از شورای نگهبان خواست رأی‌گیری را تمدید کند.

** زمان رای گیری تمدید شد

با مجوز ستاد ملی کرونا انتخابات ریاست جمهوری در شعب دارای مراجعه کننده تا ساعت ۲ بامداد تمدید شد.

** حضور عبدالناصر همتی در ستاد انتخابات کشور

 عبدالناصر همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به منظور پیگیری امورات مربوط به انتخابات دقایقی پیش وارد وزارت کشور شد.

** هم اکنون پایان رسمی انتخابات
در این ساعت(از دو بامداد به بعد) صرفا از افراد حاضر در شعب رأی‌گیری، آرا اخذ می شود.
منبع : مشرق
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها