کد خبر: ۴۸۸۲۱۳
زمان انتشار: ۱۳:۰۸     ۰۳ تير ۱۴۰۰
معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با میزان حقوق بازنشستگان با ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی توضیح داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، مهرداد قریب در سلسله نشست‌های رؤیای تأمین اجتماعی فراگیر که با موضوع «متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران، از رؤیا تا واقعیت» برگزار شد، اظهار کرد: متناسب‌سازی خواسته بحق چندین‌ساله مستمری‌بگیران بود. باید بر اساس ماده 96 افزایش‌هایی را اعمال کنیم و با توجه به ماده 111 متناسب‌سازی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه 55 درصد مستمری‌بگیران سازمان حداقلی‌بگیر هستند که هرسال بر اساس ماده 111 یک متناسب‌سازی صورت می‌گیرد، گفت: یکی از دلایل اصلی ایجاد شکاف درصد افزایش مستمری بین حداقلی‌بگیران و سایر سطوح، نحوه اعمال افزایش‌های سالانه است که باعث اختلاف 114درصدی بین حداقلی‌بگیران و سایر سطوح در دوره 20ساله از سال 80 تاکنون شده است.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی به تاریخچه متناسب‌سازی در سازمان اشاره کرد و گفت: پیش از این متناسب‌سازی حقوق‌ها یک بار در سال 81 و یک بار در سال 88 اتفاق افتاد.

قریب ادامه داد: بر اساس بند ب ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه ملزم به انجام متناسب‌سازی شدیم و این کار از سال 98 کلید خورد و برای نخستین بار با مشارکت جدی شرکای اجتماعی صورت گرفت، البته موانعی برای اجرای متناسب‌سازی وجود داشت که از جمله آنها می‌توان به قانون بودجه 99 اشاره کرد که بر این اساس قرار شد برای سال 99، 50 هزار میلیارد تومان بابت رد دیون دولت تخصیص یابد که در یک مرحله 39 هزار میلیارد تومان آن محقق شد.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: زمانی که متناسب‌سازی مرحله اول در مرداد 99 عملیاتی شد یک رضایتمندی خوبی در جامعه هدف شکل گرفت و در ادامه عامل تورم در مرحله دوم متناسب‌سازی در صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری فاصله ایجاد شده بود که موجب نارضایتی مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی شد و در ادامه قرار شد متناسب‌سازی مرحله دوم از ابتدای سال 1400 اجرا شود.

وی تصریح کرد: اعتبار خوبی در بودجه 1400 تصویب شد تا بتوانیم مرحله دوم متناسب‌سازی را اجرا کنیم و 89 هزار میلیارد تومان بابت دیون معوقه دولت به تأمین اجتماعی در بودجه پیش‌بینی شد و مهمترین آیتم متناسب‌سازی مرحله دوم این بود که برای جبران افت 75درصدی زمان برقراری مستمری به یک فرمول مشترک رسیدیم و آیتم دوم افزایش مزایای جنبی مانند کمک‌هزینه عائله‌مندی، هزینه مسکن و کمک‌هزینه اولاد بود. آیتم سوم تفاوت تطبیق متناسب‌سازی بود و با اعمال تطبیق به‌عنوان مثال حقوق افرادی که با 20 سال سابقه بازنشسته شده بودند با حق اولاد و همسر کمتر از سه میلیون و 900 هزار تومان نشد.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها