آمار اعتراضات بی سابقه در خیابان‌های کوبا
کد خبر: ۴۸۹۱۵۹
زمان انتشار: ۱۴:۴۳     ۲۱ تير ۱۴۰۰
هزاران معترض کوبایی در اعتراضی بی‌سابقه در خیابان‌های این کشور حضور یافتند و نارضایتی خود را بابت شرایط بد اقتصادی، روند واکسیناسیون کرونا و بی اعتنایی دولت ابراز داشتند.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از خبرگزاری رویترز، میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهوری کوبا که ریاست حزب کمونیست این کشور را نیز به دست دارد، در خطابه‌ای تلویزیونی‌، ایالات متحده را مقصر ناآرامی‌های کشورش دانست.

در جریان اعتراضات روز یکشنبه که از هاوانا تا سانتیاگو در جریان بود، جیپ‌های نیروهای ویژه مسلح به سلاح خودکار نیز در پایتخت دیده شد و دیاز کانل از حامیانش خواست تا در مقابل تحریکات بایستند.

هزاران تن از مردم کوبا در میان حضور گسترده پلیس در مرکز شهر هاوانا جمع شدند و تعداد کمی دستگیری و درگیری بین مردم و نیروهای پلیس رخ داد.

یکی از خبرنگاران رویترز نیز شاهد استفاده پلیس از اسپری فلفل علیه تعدادی از معترضان و ضرب و شتم آنها توسط افسران پلیس بود اما تلاشی مستقیم برای درگیری متقابل با معترضانی که شعار "آزادی" سر می‌دادند، دیده نشد. همچنین معترضان فریاد "دیاز-کانل، استعفا" و حامیان دولتی نیز شعار "فیدل" را سر دادند.

اعتراضات در سن آنتونیو دولوس بانوس در استان "آرته‌میسا" در جوار هاوانا آغاز شد و فیلمی در فضای مجازی دست به دست شد که نشان می‌دهد صدها سکنه این منطقه شعارهای ضد دولتی سر می‌دادند و خواستار بهتر شدن اوضاع کشور و واکسیناسیون در مقابل کرونا برای پایان دادن به محدودیت‌های روزانه بودند.

رئیس جمهوری کوبا که به تازگی از این منطقه بازگشته، گفت: معترضان حق دارند اما کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی دستکاری شده با سازماندهی آمریکا و مزدوران وجود دارد. هشدار می‌دهم که تحریکات بیشتر قابل تحمل نیستند و با آنها برخورد می‌شود.

همچنین اعتراضاتی دیگر در "پالما سوریانو" واقع در "سانتیاگو دو کوبا" برگزار شد و فیلم‌ها در رسانه‌های اجتماعی نشان داد که صدها تن در خیابان‌ها گردهم‌ آمده‌اند.

یکی از معترضان گفت: مردم علیه بحران غذا و دارو اعتراض می‌کنند.

دیاز کانل نیز در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: ما از تمامی انقلابی‌ها در کشور، تمامی کمونیست‌ها می‌خواهیم تا در صورت تلاش برای ایجاد تحریکات به خیابان‌ها بیایند.

کوبا دو سال است که با بحران اقتصادی پیچیده‌ای روبروست و دولت هاوانا، تحریم‌های واشنگتن و پاندمی کرونا را مقصر اصلی آن می‌داند.

کوبا دو واکسن دارد و کارزار واکسیناسیون گسترده خود را آغاز کرده و از جمعیت ۱۱.۲ میلیون نفری‌اش ۱.۷ میلیون نفر واکسینه شده‌اند و دو برابر این تعداد نیز حداقل یک دوز از واکسیناسیون سه مرحله‌ای را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز به کوبا نسبت به استفاده از زور علیه اعتراضات این کشور هشدار داد و در توئیتی نوشت: ایالات متحده حامی آزادی بیان و تجمعات در کوباست و به شدت اعمال و استفاده از هرگونه خشونت علیه معترضان صلح طلب را که برای حق خود به خیابان‌های این کشور آمده‌اند، محکوم می‌کند.

"حاکمیت میهن خود را، تحویل نخواهیم داد"

دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا و رئیس جمهور این کشور در تلویزیون عمومی کوبا حاضر شد و از آنجا خطاب به مردم سخنرانی کرد.

رئیس دولت در اظهارات خود درباره مشارکت دولت ایالات متحده در "اقدامات بی ثبات کننده سیاسی تاریخی که علیه کوبا در حال وقوع است و به ویژه طی این بیماری همه گیر تشدید شده است"، سخن گفت.

وی با مثالهای مشخصی که بین سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ اتفاق افتاده است، اضافه کرد: ایالات متحده با یک سری اقدامات محدود کننده مالی علیه بخش انرژی با هدف خفه کردن اقتصاد ما شروع به تشدید محاصره کرده است و این باعث شیوع حرکت خواسته گسترده اجتماعی می‌شود که بذر مداخله بشردوستانه را که به مداخله نظامی و دخالت ختم می‌شود و بر حقوق، حاکمیت و استقلال همه مردم تأثیر می‌گذارد، می‌افشاند.

دیاز کانل افزود: ۲۴۳ اقدام اعمال شده توسط دولت دونالد ترامپ انجام گرفت و سپس تصمیم گرفتند که کوبا را در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار دهند؛ یک لیست جعلی، نامشروع و یک جانبه که دولت ایالات متحده تصویب کرده است. فکر می‌کنند امپراتورهای جهان هستند. این محدودیت‌ها باعث شد که بلافاصله منابع مختلف درآمد ارزی مانند گردشگری، سفر کوبایی-آمریکایی‌ها به کشورمان و حواله‌های مالی قطع شود.

وی افزود، طرحی برای بی اعتبار کردن تیپ‌های پزشکی کوبا و همکاری‌های همبستگی ارائه شده توسط کوبا ایجاد شد که بخش مهمی از ارز حاصل از این همکاری قبلا دریافت می‌شد.

رئیس جمهوری کوبا اشاره کرد که همه اینها باعث شده است که وضعیت کمبودها در کشور به وجود بیایید، به ویژه مواد غذایی، داروها، مواد اولیه و تجهیزاتی که بتواند روندهای اقتصادی و تولیدی ما را توسعه دهد و به صادرات کمک کند.

وی همچنین محدودیت‌های مربوط به سوخت و قطعات یدکی را که باعث نارضایتی شده است، همراه با مشکلات انباشته‌ای که بیان کرد "ما قادر به حل آنها نبودیم و ناشی از دوره خاص است"، بر شمرد که همراه با "یک کمپین رسانه‌ای شدید که تلاش بر بی اعتباری دارد و به عنوان بخشی از جنگ غیر متعارفی که سعی در شکستن وحدت بین حزب-دولت-مردم را دارد"، شده است.

دیاز کانل افزوده است: تلاش می‌کنند دولت را در تأمین رفاه مردم کوبا ناتوان نشان دهند و آنها قصد دارند ادعا کنند که با دولت ایالات متحده می‌توانند آرزوی پیشرفت کشوری مانند کشور ما را برآورده کنند. این دستورالعملی ریاکارانه و سخنرانی دولبه است که ما در طول تاریخ ایالات متحده نسبت به کوبا به خوبی با آن آشنا شده‌ایم.

دیاز کانل تصریح کرد: با این وجود کوبا بیش از یک سال است که موفق به کنترل همه گیری شده و پنج واکسن تولید کرده است.

رئیس جمهور کوبا به دو مشکل خاص اشاره کرد که کشور را درگیر کرده است: یکی انرژی که تأثیر مستقیم بر خدمات برق در خانه‌ها دارد و دیگری داروها است، در سناریویی که بیماران افزایش پیدا کرده‌اند، مصرف دارو نیز بیشتر شده است.

وی همچنین اضافه کرد که با توجه به شرایط فعلی COVID-۱۹ باید به سمت تجربه بستری در خانه برویم.

وی بیان داشت: به روشی بسیار ظریف کسانی که هرگز مخالف این محاصره نبوده اند، هم اکنون کمپین‌هایی را تشویق می‌کنند که به دنبال مشروعیت بخشیدن به این ایده است که دولت کوبا قادر به کنترل همه گیری نیست.

رئیس جمهوری کوبا در انتها تاکید کرده است: ما نمی‌خواهیم حاکمیت یا استقلال این ملت را تحویل دهیم. اگر می‌خواهند انقلاب را سرنگون کنند، باید از جنازه ما عبور کنند.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها