کد خبر: ۴۸۹۸۲۲
زمان انتشار: ۱۲:۱۶     ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
آنچه تاکنون در پیک پنجم کرونا دیده ایم قدرت سرایت واریانت دلتا است که باعث افزایش شیوع خانوادگی این نوع از ویروس شده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از مهر، پیک پنجم کرونا به سرعت در حال تاخت و تاز است و هر روز شاهد افزایش موارد ابتلاء و مرگ‌های کرونایی در کشور هستیم. به طوری رکورد بیشترین موارد ابتلاء در یک شبانه روز در همین پیک پنجم اتفاق افتاد. زیرا، از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور تا کنون، آمار ابتلاء در یک شبانه روز به بیش از ۲۷ هزار مورد نرسیده بود. همین موضوع نشان می‌دهد که قدرت سرایت دلتا نسبت به واریانت های قبلی، خیلی بیشتر است و حالا اغلب مبتلایان از یک خانواده می آیند. یعنی کمتر خانواده‌ای هست که چند نفر همزمان مبتلا نشده باشند.

سید علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که واریانت دلتا بیشترین قدرت سرایت را دارد، گفت: وقتی واریانت دلتا وارد یک جمعیت می‌شود، در افرادی که واکسینه نشده اند، می‌تواند چرخش زیادی داشته باشد و مشاهده می‌شود که اکثر بستری‌ها در بیمارستان‌ها به صورت خانوادگی است.

وی افزود: نکته نگران کننده این است که میزان شکست ایمنی بدن این جهش در افرادی که واکسینه شده و ایمنی دارند، بیشتر از واریانت های دیگر ویروس است، به گونه‌ای که شکست ایمنی بدن در جهش‌های قبلی حدود ۵.۹ درصد بود اما در این واریانت حدود ۱۹ درصد است.

ناجی خاطرنشان کرد: جوامعی که واکسیناسیون بالایی دارند، واریانت دلتا در فرم شدید بیماری کووید ۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن، تأثیر چندانی نداشته اما با توجه به روندی که تغییر ویروس‌ها دارند، نگران هستیم. چون باید جلوی گردش ویروس در جوامع گرفته شود. در مبارزه با کرونا، باید قانون ویروس را در نظر بگیریم اما سیاست‌های خیلی از کشورها، نادیده گرفتن قانون ویروس در مبارزه با آن است و واریانت ها به همین دلیل ایجاد می‌شود.

ناجی افزود: تا الان واکسن‌ها با توجه به درصد کفایت و قدرتی که دارند، تا حدودی در برابر واریانت دلتا اثربخش هستند اما این یک واقعیت است که تمام واکسن‌ها نسبت به واریانت دلتا، کاهش کفایت و قدرت را دارند.

در همین حال مقامات ارشد وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، نسبت به کاهش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه گلایه کرده اند و عنوان داشته اند که تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز هم نتوانست مثمر ثمر باشد و شرایط وخیم‌تر شده است.

سعید نمکی وزیر بهداشت، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، کسانی هستند که روز گذشته متفق القول عنوان داشته اند که تعطیلی‌ها مفید نبود.

باز بودن رستوران‌ها و دیگر اماکن تجاری و…، در تعطیلات ۶ روزه، مهم‌ترین نکته مورد اشاره و گلایه است‌. زیرا، قرار بود شهر تعطیل شود تا بیماری کمتر منتقل شود، اما محاسبه‌ها بر عکس شد.

این یک واقعیت است که همه ما از این شرایط خسته شده ایم اما نمی‌توانیم قانون ویروس را با رفاقت با کرونا، به هم بزنیم. ویروس کرونا با هیچ کسی رفاقت ندارد و برای هیچ کشوری در هیچ شرایطی استثنا قائل نمی‌شود.

تقویت بهداشت فردی و اجتماعی مانند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات و مسافرت نرفتن، نکاتی است که در این شرایط بسیار مهم است اما رعایت این شیوه نامه‌ها را الان به وضوح نمی‌بینیم.

تعطیل اعلام کردن ۶ روزه تهران و البرز برای این نبود که مردم به مسافرت بروند بلکه برای این بود که در خانه بمانیم و جلوی گردش بیشتر ویروس را بگیریم و فشاری که روی کادر درمان است، کاهش پیدا کند اما این رفتار را و همچنین رعایت بهداشت فردی که مهم‌ترین جز آن، استفاده از ماسک است را در مردم نمی‌بینیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها می‌گویند کرونا گرفته ایم اما باز هم بیرون از قرنطینه می‌رویم و می‌گویند که مراقب هستیم اما باید گفت که اگر مراقب بودید که کرونا نمی‌گرفتید. عدم ابتلاء به کرونا نیازمند رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. بنده با تمام وجودم سختی‌های شرایط کرونایی را درک می‌کنم اما بهترین راه، رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.

روز گذشته وزیر بهداشت با اشاره به تعطیلی ۶ روزه تهران و البرز، نسبت به اینکه جاده‌ها باز هستند و رستوران‌های معروف تهران مملو از مشتری در ظهر و شب، به شدت گلایه کرد و خطاب به این دسته از هموطنان گفت: به فکر خودتان و پرسنل بیمارستان‌ها باشید.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت نیز از کاهش میزان رعایت پروتکل‌ها بعد از تعطیلی ۶ روزه خبر داد و افزود: در این شرایط، تعطیلی‌ها فایده‌ای ندارد. در همین حال، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، عنوان داشته که هنوز به نوک قله پیک پنجم نرسیده ایم و این یعنی روزهای سختی در پیش داریم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها