کد خبر: ۴۹۱۰۶۸
زمان انتشار: ۱۳:۴۸     ۰۲ شهريور ۱۴۰۰
یادداشت/
سیروس محمودیان

پایگاه 598:  1. فارغ از علل و عوامل مؤثر بر تشدید شیوع بیماری کرونا در مقاطع زمانی مختلف، به‌طور طبیعی شنیدن آمار بالای فوتی‌های کرونا در هریک از موج‌های کرونایی کشور مایه تأثر همگانی است اما دراین‌بین موج‌سواری‌های ضدانقلاب که در هر دوره از پیک‌های کرونایی از شنیدن آمار بالای مرگ‌ومیر ایرانی‌ها در پوست خود نگنجیده و به بهانه‌های واهی و با آب‌وتاب قابل‌تأملی در رسانه‌های خبری، دامنه و شدت این تأثر نفس‌گیر را چندبرابر می‌کنند، غیرقابل‌اغماض بوده و درواقع نمک‌پاشی بر زخم ملت ایران است.

وضعیت کرونا و مجموعه علت‌ها

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نبود یک برنامه تخصصی برای قطع زنجیره انتقال ویروس، چندگانگی مراکز تصمیم‌گیر در بدنه اصلی دولت روحانی و ناتوانی وی در کنترل اجتماعی بیماری، وعده‌های محقق‌نشده روحانی و شعارگرایی در تأمین واکسن، بدعهدی غربی‌ها در تحویل به‌موقع واکسن‌های خریداری‌شده، تنوع و جهش‌های ویروسی، بی‌توجهی عمومی به توصیه‌های پیشگیرانه و مراقبتی، بلاتکلیفی حوزه بهداشتی و درمانی در تشخیص داروهای مؤثر بر درمان بیماری و ده‌ها عامل دیگر در فراگیری این بیماری مؤثر است و به قطع یقین نمی‌توان صرفا یک وجه را علت‌العلل تشدید وضعیت کرونا در کشور دانست.

حتی در کشورهای توسعه‌یافته هم که از سیستم بهداشتی– درمانی ظاهرا توانمندی برخوردار هستند، تزریق واکسن به‌تنهایی قادر به کنترل بیماری نبوده و ایجاد محدودیت‌های اجتماعی و قرنطینه‌های مداوم چندهفته‌ای در این کشورها گواه روشنی بر خطا بودن اتکای صرف بر واکسیناسیون عمومی است.

2. به‌طورمعمول ضدانقلاب با خبرسازی‌های غیرواقعی که مشخصا مبتنی‌بر جعل واقعیات است در هفته‌های اخیر تلاش فراگیری داشتند تا با ایجاد یک جنگ روانی و تهییج افکار عمومی، عدم موفقیت مطلوب سیستم بهداشتی، درمانی کشور در مهار بیماری کرونا را به رهبر معظم انقلاب منتسب دانسته و در ادامه با تحریف حقایق علمی، اجتماعی و تاریخی، مجموع هشدارهای هوشمندانه ایشان درخصوص خطرات واردات واکسن از کشورهای بدسابقه‌ای مانند آمریکا و انگلیس را دستمایه هجمه به اصل نظام و حاکمیت قرار دهند.

رهبری و اهمیت حفظ سلامت جامعه

3. حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در 19 دی‌ماه 1399 با لحاظ همه تجارب تاریخی و سابقه دشمنی‌های دامنه‌دار دو کشور مذکور با ملت ایران و براساس: الف) اهمیت حفظ سلامت جامعه، ب) وجود ابهام‌های فنی و تخصصی در واکسن پیشنهادی به ایران، ج) سابقه سیاه دشمنی دو کشور با ملت ایران و د) لزوم عدم اعتماد به دشمن، با صراحت و شجاعت راهبردی مبتنی‌بر ویژگی حاکم بر رهبری نظام پا به میدان گذاشته و ممنوعیت واردات واکسن از آن دو کشور را رسما اعلام کردند.

4. ازنظر ساده‌اندیشان، شاید مناسب‌تر آن بود که رهبر انقلاب به‌دلیل ناشناخته بودن جنس این نوع بیماری جدید و حتی نامعلوم بودن راه‌های درمان آن با مصلحت‌اندیشی در کنج عافیت نشسته و یا در خفا و با حفظ مراتب محرمانگی، نظر خود را صرفا به مسئولان دخیل در واردات واکسن اعلام داشته و عملا خود را از حاشیه‌های احتمالی و غوغاسالاری‌های ضدانقلاب و مخالفان برحذر می‌داشتند اما ایشان به روال سابق، منافع و مصالح عمومی را فدای احتمالات پیش‌رو نساخته و خطرات احتمالی واردات واکسن از دو کشور متخاصم و متعرض به منافع ملت ایران را به مردم و مسئولان گوشزد کردند تا دولتمردان در چارچوب مصالح و منافع ملی راه‌حل مناسبی برای مقابله با این بیماری بیابند.

بدبینی حکیمانه به خیرخواهی دشمن

5. تاریخ ما مملو از دشمنی‌های پیدا و پنهان، غیرانسانی و حتی ددمنشانه غربی‌ها با ملت ایران است. در این میان عقل سلیم حکم می‌کند از اعتماد به چنین کشورهایی به‌شدت پرهیز کرده و در مواجهه با خیرخواهی‌های کاذب و تبلیغی آنها جوانب احتیاط را رعایت کرده و با بدبینی حکیمانه‌ای به خیرخواهی دشمن چشم دوخت!

نگاهی گذرا به سیاهه دشمنی غربی‌ها در دویست سال اخیر گویای آن است که آنها از هر فرصت پیش‌آمده برای غارت و چپاول ملت ایران بهره کافی را برده‌اند. نقش تاریخی انگلیسی‌ها در زمینه‌چینی برای تحمیل عهدنامه‌های خفت‌بار گلستان و ترکمانچای برای حفظ منافع نامشروع‌شان در هندوستان، تحمیل قراردادهای 1919، دارسی، رژی و غارت نفت ایران در آن سال‌ها، به بیراهه کشاندن نهضت مشروطه؛ حاکم کردن رضاخان قلدر بر سرنوشت ملت ایران و مهم‌تر از همه تحمیل قحطی‌های سنگین در متن جنگ‌های جهانی اول و دوم بر مردم ایران و قتل‌عام بی‌سروصدای حداقل ده میلیون ایرانی بر اثر گرسنگی تنها برگی کوچک از دشمنی آنهاست.

آزموده را آزمودن خطاست!

دشمنی با انقلاب اسلامی، ایجاد درگیری‌های خونین قومی، حمایت از منافقین در جریان ترورهای اوایل پیروزی انقلاب، قرار دادن انواع تجهیزات شیمیایی و جنگ‌افزارهای کشتارجمعی در اختیار صدام برای کشتار مردم، فتنه‌جویی و مداخله آشکار در فتنه سال‌های 1378 و 1388 نیز نمونه کوچکی از دشمنی علنی غربی‌ها با ملت ایران است.

صادرات تعمدی خون‌های آلوده از سوی فرانسه و به خطر انداختن جان هزاران ایرانی با شیوع بیماری مهلک ایدز نمونه دیگری از این دشمنی است. همچنین تحمیل تحریم‌های ضدانسانی در سال‌های اخیر و صدمه زدن به معیشت مردم و حمایت از ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و سردار حاج‌قاسم سلیمانی نیز نمونه بارزتری از دشمنی آشکار غربی‌هاست.

طبیعی است در چنین فضای مبهم و غبارآلودی اعتماد به غربی‌ها دور از منطق بوده و عملا می‌تواند سم مهلکی برای کشور باشد. ازاین‌رو آزموده را آزمودن خطاست!

منع واردات از چند کشور؟

6. بدیهی است رهبر انقلاب در طول دو سال گذشته به‌هیچ‌وجه با واردات واکسن کرونا کمترین مخالفتی نداشته‌اند. ایشان در آن مقطع صرفا به‌خاطر بی‌اعتمادی فراگیر عینی به غربی‌ها، موضوع واردات واکسن از دو کشور یادشده را علنا منع کرده و مسئولان را به واردات واکسن‌های قابل‌اعتماد از سایر کشورها و همچنین حمایت از تولید واکسن داخلی تشویق و ترغیب کردند. بدیهی است منع واردات از سه کشور به معنای منع واردات واکسن از سایر کشورهای پیشرو در این عرصه مانند چین، روسیه، کره، ژاپن، هند و دیگران نبوده و نیست. ازاین‌رو پیش از هر چیزی این سوال باید پرسیده شود که چرا از فرصت طلایی خرید واکسن از سایر کشورها استفاده نشد و دولت واکسن موردنیاز کشور را تأمین نکرد!

حلقه مفقوده مقابله با کرونا

7. در خاتمه لازم به ذکر است علل افزایش آمار فوتی‌های یک بیماری جهانی به شکل همه‌گیری امری چندوجهی بوده و پیشگیری، مقابله با شیوع کرونا و درمان بیماران سه موضوع مستقل اما مرتبط با هم است که موفقیت در مهار این بیماری مهلک همه‌گیر، منوط به هماهنگی مؤثر اضلاع مثلث عملکرد موفق دولت، کارآمدی سیستم درمانی- بهداشتی و همراهی آحاد جامعه در مواجهه با بیماری است. بی‌تردید آموزش همگانی، پایبندی عمومی به مقررات و همکاری اجتماعی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی نقش مهمی در مهار این بیماری دارد. درواقع نه ممنوعیت واردات واکسن‌های مشکوک آمریکایی بلکه اهمال دولت روحانی در تأمین واکسن مناسب و مطمئن به‌قدر کفایت از سایر کشورها و یا برنامه‌ریزی برای رسیدن به واکسن تولید داخل، حلقه مفقوده مقابله عملی با کرونا بوده است که ضدانقلاب از خلأ پیش‌آمده نهایت سوءاستفاده را کرده و به بهانه مخالفت رهبر انقلاب با واردات واکسن از دو کشور متخاصم آمریکا و انگلیس و با فضاسازی‌های سنگین، نظام اسلامی را آماج حملات خود قرار داده است.

اخبار ویژه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها