کد خبر: ۴۹۳۴۶۷
زمان انتشار: ۱۲:۵۵     ۱۱ مهر ۱۴۰۰
دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه بیش‌تر موکب‌های ایرانی در کربلا مستقر بودند، از توزیع حدود چهار میلیون پرس غذا و ۷۲۰ هزار و ۸۵۰ قرص نان بین زائران اربعین در موکب‌های مستقر در عراق و مرزها خبر داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، یوسف افضلی با بیان اینکه عملیات اربعین روز گذشته به پایان رسید، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته فعالیت برای اربعین امسال از ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهرماه صورت گرفت که موکب‌های اربعینی هم در عراق تا روز جمعه و در ایران تا روز گذشته در مرزها مشغول خدمت‌رسانی به زائران بودند.

وی با اشاره به اینکه موکب‌های ایرانی امسال در کنار موکب‌های عراقی از زوار پذیرایی کردند، افزود: ۵۰۰ موکب در عراق و حدود ۱۰۰ موکب در ایران در ایام اربعین راه‌اندازی شدند که در زمینه اسکان و تغذیه در دو بخش بانوان و آقایان فعالیت داشتند.

افضلی با بیان اینکه امسال با توجه به اینکه عملیات اربعین دیر اجرایی شد بیشتر موکب‌های ایرانی در کربلا مستقر شدند، گفت: ۱۵۴ موکب در کربلا داشتیم که ۶۰ موکب آن در صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم امام حسین (ع) بودند. البته در صحن حضرت زینب (س) یک درمانگاه ۲۸ تختخوابی و ۳ یونیت دندانپزشکی نیز توسط مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر راه‌اندازی شد.

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین درباره خدمات موکب‌ها در عراق و ایران، خاطر نشان کرد: امسال ۵۶۶ هزار و ۴۸۶ نفر در موکب‌های ایران و عراق اسکان داده شدند و سه میلیون و ۹۶۴ هزار و ۹۷۵ وعده غذایی و دو میلیون و ۴۹۱ هزار و ۲۰۰ میان وعده و همچنین ۷۲۰ هزار و ۸۵۰ قرص نان بین زائران توزیع شد.

افضلی با بیان اینکه در زمینه اسکان در عراق از ۱۶ تا ۲۴ ماه صفر در موکب‌های بانوان ۲۳۱ هزار و ۳۰۰ نفر و در موکب‌های آقایان ۳۲۷ هزار و ۳۵۰ نفر اسکان داده شدند که در مجموع ۵۵۸ هزار و ۶۵۰ نفر در موکب‌ها اسکان یافتند، از توزیع ۷۱۷ هزار و ۱۷۰ وعده صبحانه، ۸۲۱ هزار و ۴۵۰ پرس غذا برای ناهار و ۷۰۹ هزار و ۱۱۵ پرس غذا برای شام در عراق همزمان با ایام اربعین خبر داد و گفت: امسال با وجود اینکه تجهیزات موکب‌های اربعین محدود بود، دو میلیون و ۲۴۷ هزار و ۷۳۵ وعده غذایی و یک میلیون و ۴۱۵ هزار و ۱۵۰ میان وعده بین زوار اربعین توزیع شد. همچنین در کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و بلد ۵۶۲ هزار و ۳۵۰ قرص نان در اختیار زوار قرار گرفت.

وی درباره فعالیت موکب‌هایی که در مرزهای زمینی مستقر بودند، تصریح کرد: در زمینه اسکان موکب‌های مرز شلمچه با اسکان هفت هزار و ۸۰۰ نفر فعال بودند؛ به طوری که ۴ هزار نفر در موکب‌های بانوان و ۳ هزار و ۸۰۰ نفر درموکب‌های آقایان اسکان یافتند. همچنین در مرز چذابه ۳۶ نفر از آقایان اسکان داده شدند و در مرز مهران نیز زائران پس از ورود به سمت شهرهای خود رفتند و اسکانی در این مرز نداشتیم.

دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین با اشاره به طبخ و توزیع۱۵۸ هزار و ۵۰۰ قرص نان در موکب‌های اربعینی مستقر در مرزهای زمینی گفت: در ایام اربعین امسال در مرزها یک میلیون و ۷۱۷ هزار و ۲۴۰ وعده غذایی توزیع شد؛ به طوری که ۶۳۰ هزار و ۹۵۰ وعده صبحانه، ۴۹۳ هزار و ۸۴۰ پرس غذا برای ناهار و ۵۹۲ هزار و ۴۵۰ پرس غذا برای شام بین زوار توزیع شد.

افضلی با بیان اینکه موکب‌های اربعینی فعالیت خود را برای کمک به نیازمندان ادامه می‌دهند، خاطرنشان کرد: جمع کردن موکب‌ها به معنای پایان فعالیت آنها نیست. بلکه موکب‌های اربعینی در طول سال برای کمک به نیازمندان فعال هستند و با توزیع بسته‌های معیشتی و غذایی یا حتی ساخت مدرسه و سایر امور جهادگرانه فعالیت می‌کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها