کد خبر: ۴۹۳۶۳۲
زمان انتشار: ۰۹:۱۸     ۱۷ مهر ۱۴۰۰
وزیر امور خارجه با بیان اینکه به مذاکرات وین باز خواهیم گشت و در حال نزدیک شدن به جمع بندی نهایی در دولت جدید هستیم، گفت: وقت خود را در مذاکرات تلف نخواهیم کرد.

فارس: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در نشستی مطبوعاتی در پایان سفرش به بیروت اظهار داشت: با احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان در چارچوب روابط دو‌کشور آمادگی داریم برای عبور لبنان از بحران اقتصادی همه گونه همکاری را با دولت لبنان به عمل بیاوریم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: لبنان جامعه ای فرهیخته و در عین حال ثروتمند است به ویژه لبنانی های خارج از کشور.

وی بیان کرد: ما آمادگی داریم در چارچوب صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری مشترک و یا هر روش دیگری دو نیروگاه برق به حجم ۲ هزار مگاوات در مدت ۱۸ ماه در لبنان ایجاد کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: ما به مذاکرات وین باز خواهیم گشت. به جمع بندی نهایی در دولت جدید، در حال نزدیک شدن هستیم. برای دولت جدید که دولت عملگرا و نتیجه گراست بسیار مهم است که در مذاکرات منافع و حقوق ملت ایران به طور کامل تامین شود.

وی گفت: ما وقت خودمان را در مذاکرات تلف نخواهیم کرد. برای ما مهم است که نشانه هایی از طرف مقابل از جمله آمریکا دریافت کنیم که نشان دهنده نیت جدی آمریکایی ها برای بازگشت کامل به تعهداتشان باشد.

وزیر خارجه بیان کرد: ما رفتار آمریکایی ها را ملاک قرار می دهیم و این رفتار را اندازه گیری می کنیم و اگر رفتار آمریکایی ها مبتنی بر بازگشت کامل به تعهداتشان و سه کشور اروپاییی باشد می توان نسبت به مذاکرات وین خوشبین بود.

وی یادآور شد: البته ما در دولت جدید برنامه توسعه اقتصادی پایدار ایران را به عنوان مسیر اصلی توسعه کشور دنبال می کنیم و اجرا و پیاده کردن برنامه توسعه اقتصادی پایدار را به مذاکرات وین گره نخواهیم زد و ربط نخواهیم داد.

* تا این مرحله به نتایج و توافقاتی با عربستان رسیده ایم

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سؤالی عنوان کرد که گفتگوهای سعودی و ایرانی در مسیر درست خودش قرار دارد و افزود: نیازمند گفتگوهای بیشتر هستیم و تا این مرحله به نتایج و توافقاتی رسیده ایم و دو طرف نسبت به اجرای توافقات در زمان مناسب خودش اقدام و اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما از استمرار گفتگوها و نتایج عملی که به نفع دو‌طرف باشد و به نفع منطقه خواهد بود، استقبال می کنیم. ما قطع کننده رابطه دیپلماتیک با عربستان نبودیم، این تصمیمی بود که عربستان سعودی چند سال پیش اتخاذ کرد.

وزیر خارجه ادامه داد: مذاکرات موجود را سازنده می دانیم و امیدوار هستیم دو طرف به نتایج مناسب نائل شوند.

امیرعبداللهیان عربستان را کشوری مهم در منطقه خواند و یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران هم کشوری مهم در منطقه است و نقش این دو کشور در کمک به توسعه و امنیت پایدار و رشد منطقه مهم است

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها