کد خبر: ۴۹۳۹۵۵
زمان انتشار: ۱۱:۱۴     ۲۰ مهر ۱۴۰۰
مشترکان بد مصرف که معادل ۸۵۰ هزار مشترک هستند بیش از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته‌اند و طبق مصوبه مجلس یارانه انرژی آنها حذف می‌شود.

به گزارش پایگاه 598، بر اساس آمارهای اعلام شده وزارت نیرو، تعداد کل قبوض صادر شده برای مشترکان خانگی حدود ۳۰ میلیون بوده که از این تعداد حدود ۸۲ درصد مشترکین یعنی ۲۵ میلیون اشتراک کمتر از الگوی تعیین شده یعنی در مناطق معتدل ۳۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق داشته‌اند و برای این گروه از مشترکان فقط ۷ درصد افزایش سالانه بر اساس مصوبه دولت با یارانه کامل انرژی اعمال شده که قبض برق عمده این مشترکان رقم بسیار پایینی است.

طبق این داده‌ها، مشترکان بد مصرف که معادل ۸۵۰ هزار مشترک هستند بیش از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته‌اند و طبق مصوبه مجلس یارانه انرژی آنها حذف می‌شود.

بر این اساس، حدود ۱۵ درصد مشترکان، مابین الگوی تعیین شده تا دو برابر الگو (بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلووات) مصرف داشته‌اند که این دسته از مشترکان علاوه بر افزایش سالانه ۷ درصد تعرفه، مشمول ۱۶ درصد افزایش به دلیل مصرف بالاتر از الگو شده‌اند و در مجموع ۲۳ درصد افزایش تعرفه در قبض آنها اعمال شده است.

بر طبق این گزارش‌ها، در قبوض برق تابستان ۱۴۰۰ رقم‌های بالای قبض برق در کمتر از ۳ درصد مشترکان بسیار پرمصرف دیده می‌شود که کاملا منطبق با مصرف آنهاست. مشترکینی که قبض برق بالایی دارند باید علت را در میزان و نحوه مصرف برق خود جستجو کنند، چرا که تعرفه برق گروه پرمصرف بدون یارانه انرژی محاسبه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین علت‌های مصرف بالای برق در بخش خانگی استفاده از سیستم‌های سرمایشی متعدد و یا وسایل برقی غیراستاندارد است که مصرف برق چندبرابری را در خانوار رقم می‌زند، لذا برای تهیه لوازم خاگی حتما باید به برچسب انرژی هر محصول برای میزان برق مصرفی آن توجه داشت.

منبع: ایلنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها