کد خبر: ۴۹۳۹۷۰
زمان انتشار: ۱۴:۲۷     ۲۰ مهر ۱۴۰۰
مبالغ نجومی درج شده در قبوض جدید برق برخی از مشترکان صحیح نیست و صورتحساب دوره اخیر این افراد دوباره محاسبه و رقم آن اصلاح می‌شود.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از دنیای سرمایه گذاری آنلاین، دکتر پرویز محمدنژاد رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی اختصاصی با اعلام این خبر اظهار داشت: به نظر می‌رسد وزارت نیرو در محاسبه تعرفه برق در صورتحساب‌های جدید، در خصوص تفکیک مشترکان پرمصرف در دهک‌های بالا که در قانون به آنها اشاره شده، دچار اشتباه گردیده است.

وی ادامه داد: با توجه به دغدغه و گلایه‌ تعداد زیادی از مشترکان برق در کشور مبنی بر دریافت صورتحساب‌های چندبرابری نسبت به دوره‌های قبل، این کمیته با تشکیل جلسات فوری و با حضور مسئولان ذی‌ربط در وزارت نیرو و صاحب‌نظران خواستار دریافت توضیحات چگونگی محاسبه قبوض جدید برق شد که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

محمدنژاد با اشاره به تکالیف قانونی وزارت نیرو در خصوص افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در راستای رعایت الگوی تعیین‌شده و تشویق مشترکان کم‌مصرف اظهار داشت: در قانون طبق بند «ی» تبصره ۸، این اجازه به وزارت نیرو برای افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در دهک‌های بالا داده شده است که برای دهک‌های پایین جامعه که مصرف برق آنها کمتر از ۱۶۰ کیلو وات باشد، صورتحساب آنها رایگان صادر بشود. ولی در خصوص چگونگی تفکیک و نحوه محاسبه قیمت برق، ایراداتی به وزارت نیرو وارد می‌باشد.

وی افزود: هزینه ناشی از این اقدام با طراحی الگوی مصرف از دهک‌های بالاتر جبران می‌گردد و طبق پیش‌بینی انجام شده، ۱۰ درصد از مقدار مصرف بالاتر توسط این دهک‌ها قادر است تا کسری مربوطه را پوشش دهد.

رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به نحوه محاسبه الگوی مصرف، گفت: الگوی مصرف برای مناطق عادی ۳۰۰ می‌باشد و بعد از ۶۰۰ کیلووات به صورت آزاد محاسبه می‌گردد. بدین صورت که از ۳۰۰ تا ۶۰۰ به صورت تصاعدی محاسبه و از عدد ۶۰۰ کیلووات (در هر ماه) به بالا سبب می‌شود که از قاعده یارانه استفاده نشود و نرخ به صورت آزاد محاسبه گردد.

وی تصریح کرد: نرخ آزاد سه تعریف دارد: نرخ تمام شده، نرخ صادراتی و نرخ تجدید پذیر. برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر به علت راندمان پایین، گرانتر از سایر نیروگاه‌ها می‌باشد. این در حالی است که نیروگاه‌های کوچک از ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان محاسبه می‌شود که میانگین مشخص شده برای آنها هر کیلو وات ساعت ۸۲۰ تومان می‌باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، اضافه کرد: صورتحساب‌هایی که اکنون افزایش نجومی داشته‌اند با روش میانگین نرخ تعرفه نیروگاه‌های تجدیدپذیر مطابق با قانون اصلاح الگوی مصرف محاسبه شده است و تقریباً ۳۰ هزار مشترک، مشمول نرخ نجومی تعرفه‌ها شده‌اند.

محمدنژاد درباره امکان اصلاح قبوض نجومی گفت: صحبت‌هایی در این رابطه انجام شده است که بزودی براساس تصویب و تصمیم این کمیته عمل خواهد شد.
وی با اشاره به روش اصلاح قبوض گفت: قرار بر این شده است که بر دو روش این اصلاح انجام بگیرد؛ اول اینکه مبلغ این قبوض در بازه زمانی بیشتر از دو ماه محاسبه گردد و دوم اینکه مبنای تقسیطی برای پرداخت هزینه‌های صادر شده در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان تأکید کرد: خواسته این کمیته و همکاران بنده از وزارت نیرو اصلاح صورتحساب‌های جدید و یا مساعدت ویژه با مشترکان برای تسویه قبوض خود می‌باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها