کد خبر: ۴۹۵۴۰۶
زمان انتشار: ۱۱:۳۳     ۱۱ آبان ۱۴۰۰
معاون فنی گمرک با اشاره به جزئیات واردات ۸.۸ میلیارد دلاری کالاهای اساسی در هفت ماهه امسال گفت: در این مدت برنج ۲۷ درصد بیشتر وارد شده است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از فارس، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به حجم واردات کالاهای اساسی در هفت ماهه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: طبق آمار سازمان بنادر بیش از ۱۴ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۵۳۲ تن کالای اساسی وارد کشور شد که ارزش آن ۸.۸ میلیارد دلار است، این میزان کالا به لحاظ وزن ۲۵ درصد و از نظر ارزش ۹۵ درصد رشد دارد.

معاون فنی گمرک با اشاره به اینکه گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی مثل سویا، روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام‌، کنجاله سویا و داروهای تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی  ۷ قلم کالای اساسی هستند که ارز ترجیحی دولتی دریافت می‌کنند،‌ بیان داشت: در این مدت گندم ۱۵ درصد، جو ۹۱ درصد، دانه‌های روغنی ۵۶ درصد، روغن‌های خوراکی ۱۷۰ درصد، کنجاله سویا ۱۳۶ درصد و دارو ۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ به لحاظ وزنی رشد دارد و تنها واردات ذرت ۱۹ درصد کاهش یافته است.

وی در مورد سایر اقلام وارداتی تصریح کرد: در این بازه زمانی بیش از ۲ میلیون و ۲۷۵ تن کالاهایی نظیر برنج، شکرخام، لاستیک سنگین، ماشین الات تولید کننده کالاهای اساسی، داروهای دامی ضروری، سموم تکنیکال شیمیایی، کود شیمیایی و سایر اقلام وارد شده است که از لحاظ وزن ۶ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین ارزش این کالاها نیز ۲ میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار محاسبه شده است.

معاون فنی گمرک افزود: در هفت ماهه امسال بیش از ۷۳۷ هزار تن برنج وارد کشور شده که از نظر وزن ۲۷ درصد افزایش دارد. از طرفی واردات شکر ۸۱ هزار ۹۳۰ تن بوده که ۵ درصد کاهش یافت.

ارونقی با بیان اینکه واردات لاستیک سنگین در این مدت از نظر وزنی ۴۸ درصد افزایش یافته است، گفت: واردات کودهای شیمیایی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۴ درصدی دارد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها