کد خبر: ۴۹۵۶۶۵
زمان انتشار: ۱۲:۳۹     ۱۶ آبان ۱۴۰۰
مدیر اجرایی مجمع حکمت اسلامی:
مدیر اجرایی مجمع حکمت اسلامی بیان کرد: جمع‌آوری خاطرات شاگردان علامه طباطبایی اقدامی است که تاکنون انجام نشده است، لذا به‌مناسبت چهلمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی این امر در دستور کار مجمع عالی حکمت اسلامی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، محمدباقر خراسانی با اشاره به برگزاری هفتمین یادواره علامه طباطبایی بیان کرد: مجمع عالی حکمت اسلامی از هفت سال گذشته تاکنون مصادف با ایام ارتحال علامه طباطبایی ویژه‌برنامه‌هایی برگزار کرده است که این مراسم امسال نیز علاوه بر قم در اصفهان، تهران، تبریز و ملایر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری این نشست در آستانه چهلمین سالگرد ارتحال علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، گفت: ۲۲ برنامه برای ویژه‌برنامه امسال در نظر گرفته شده است که از این تعداد ۱۳ برنامه تخصصی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار خواهد شد. همچنین شش نشست علمی به‌صورت عمومی و سه برنامه عمومی دیگر از جمله برنامه‌های هفتمین بزرگداشت علامه طباطبایی به‌شمار می‌رود.

خراسانی با اشاره به برگزاری ۹۰ برنامه از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی ویژه علامه طباطبایی، اظهار کرد: مجموعه برنامه‌های مجمع عالی حکمت اسلامی در قالب یادنامه‌های علمی علامه طباطبایی هر ساله منتشر می‌شود که تاکنون پنج یادنامه منتشر شده است و جلد ششم در حال آماده‌سازی برای انتشار است.

وی به وجه تمایز برنامه‌های تخصصی بزرگداشت علامه طباطبایی امسال نسبت به سال‌های گذشته اشاره و تصریح کرد: امسال سه برنامه تخصصی برگزار خواهد شد؛ اولین برنامه روز ۲۴ آبان‌ماه از ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰ با حضور جمعی از اساتید و سخنرانی آیت‌الله اعرافی در حرم مطهر بانوی کرامت از طریق فضای مجازی برگزار می‌شود.

خراسانی با بیان اینکه برنامه‌های علمی کنگره علامه طباطبایی در سطح عمومی و تخصصی برای معرفی ابعاد شخصیتی علامه طباطبایی در سطح بین‌المللی برگزار خواهد شد، افزود: برگزاری کنگره علمی علامه طباطبایی تا پایان سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: جمع‌آوری خاطرات شاگردان علامه طباطبایی اقدامی است که تاکنون انجام نشده؛ لذا در دستور کار کنگره علمی که از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می‌شود، قرار گرفته است.

مدیر اجرایی مجمع حکمت اسلامی با اشاره به برگزاری دوازدهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی با سخنرانی آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در ۲۶ آبان‌ماه، گفت: برنامه روز جهانی فلسفه یکی دیگر از برنامه‌های گرامیداشت سالگرد ارتحال علامه طباطبایی است که در روزهای ۲۷ و ۲۸ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

خراسانی با اشاره به برگزاری یک‌هزار و ۵۰۰ جلسات علمی و تخصصی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی، بیان کرد: چهاردهمین درسنامه مجمع عالی حکمت اسلامی منتشر شده است؛ همچنین دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی در ملایر در حال راه‌اندازی است.

وی گفت: مجمع عالی حکمت اسلامی به‌مناسبت چهلمین سالگرد شهید مطهری نیز ویژه‌برنامه‌هایی تدارک دیده بود که مجموعه برنامه‌ها در قالب یادنامه استاد مطهری منتشر شده است.

خراسانی با بیان اینکه برای برگزاری ویژه‌برنامه‌ها هیچ هزینه مازاد بر ظرفیت مجمع عالی حکمت اسلامی به مجموعه تحمیل نمی‌شود، اظهار کرد: اصل توجه به فضای اقتصادی جامعه در برگزاری ویژه‌برنامه‌ها مورد توجه ماست، لذا کنگره‌ها و نشست‌های علمی با کمترین هزینه برگزار می‌شود.

وی به تشکیل هشت گروه فلسفه از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی اشاره کرد و گفت: هدف از تشکیل گروه‌های فلسفه، آسان‌سازی و فهم مباحث سنگین فلسفه و ارائه مباحث فلسفی با زبانی ساده برای سایر اقشار جامعه است.

وی با اشاره به حضور یکی از برجسته ترین قرآن پژوهان مسیحی در ایران گفت: این دانشمند مسیحی المیزان را به عنوان پایه مباحث علمی خود قرار می داد و می گفت چگونه شما ایرانی ها با وجود قرآن پیشرفته نشدید؟

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها