کد خبر: ۴۹۷۲۰۸
زمان انتشار: ۱۴:۲۲     ۱۰ آذر ۱۴۰۰
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از بارش باران و برف در ۲۸ استان خبر و نسبت به احتمال وقوع کولاک برف در ۱۷ استان هشدار داد.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در برخی مناطق استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق روی می‌دهد. از بعدازظهر امروز سامانه بارشی وارد کشور شده و در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان باعث بارش می‌شود.

فردا این سامانه بارشی در استان های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و بخش‌هایی از مرکز کشور باعث بارش باران، وزش باد شدید موقتی، در استان‌های جنوبی رعدوبرق و در برخی مناطق شمال غرب و ارتفاعات استان‌های واقع در البرز مرکزی و زاگرس مرکزی باعث بارش برف می‌شود.

روز جمعه بارش در شمال غرب و غرب قطع شده و در نیمه شرقی کشور، سواحل مرکزی و شرقی دریای خزر، مناطق مرکزی و جنوبی کشور بارش پیش‌بینی شده است.

 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی دریای خزر روزهای پنجشنبه و جمعه مواج خواهد بود. شنبه هفته آینده در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش پراکنده روی داده و سپس سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود.

طی روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در نیمه شمالی کشور روی می‌دهد. امروز و فردا تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت پیش‌بینی شده است. در شهرهای تهران، اصفهان و مشهد تا اواسط روز پنجشنبه هوا آلوده خواهد بود و از اواخر روز پنجشنبه از شدت آلودگی در این شهرها کاسته خواهد شد.

*توصیف سامانه: ورود سامانه بارشی به کشور

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۰

زمان پایان: اواخر وقت جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۲

نوع مخاطره: بارش باران و برف، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط همراه با رعدوبرق،مه آلودگی و کاهش دید و کاهش ۷ تا ۱۲ درجه ای دما در نیمه شمالی کشور.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و غرب کردستان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۱ : گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، قزوین، البرز، تهران، قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، غرب اصفهان، ارتفاعات سمنان و غرب خراسان شمالی.

جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ : مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، شرق تهران، قم، اصفهان، یزد، فارس، هرمزگان، کرمان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق استانهای مرکزی و لرستان و خوزستان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها، احتمال کولاک برف در گردنه‌های کوهستانی و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: پرهیز از هرگونه رفت وآمد غیر ضروری، به‌ویژه در مسیرهای بین شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها

*توصیف سامانه: بارش برف، کولاک ، لغزندگی جاده‌ها

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۰

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۲

نوع مخاطره: بارش برف، کولاک برف ، لغزندگی جاده ها ، مه آلودگی و کاهش دید.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ : ارتفاعات در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۱ : اردبیل، چهارمحال و بختیاری، قزوین، غرب کردستان، مرکزی، همدان، ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، تهران، البرز، لرستان و ارتفاعات غرب اصفهان.

جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ : خراسان شمالی، شمال شرق خراسان رضوی، شمال و غرب اصفهان.

اثر مخاطره: بارش برف، کولاک برف، لغزندگی جاده‌ها، مه آلودگی و کاهش دید، انسداد جاده‌های کوهستان، تاخیر یا لغو پروازها.

توصیه: جلوگیری از کوهنوری ، احتیاط در رانندگی در جاده‌های بین شهری و مجهز بودن به تجهیزات زمستانی، آمادگی نیروهای امدادی و راهداری‌ها برای برف‌روبی در محورهای کوهستانی و آمادگی شهرداری‌ها برای برف‌روبی سطح شهری.

*توصیف سامانه: تداوم پایداری جو

زمان شروع: صبح پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۱

زمان پایان: پیش از ظهر پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۱

نوع مخاطره: انباشت و افزایش غلظت آلاینده ها همراه با کاهش کیفیت هوا.

منطقه اثر: تهران، اصفهان، مشهد.

اثر مخاطره: افزایش محسوس شاخص کیفیت هوا توام با رشد پتانسیل غلظت آلاینده‌ها تا شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی در صورت عدم رعایت و کنترل منابع آلاینده، احتمال شرایط بسیار ناسالم به‌ویژه در مناطق پر تردد و صنعتی.

توصیه: مدیریت جهت کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، تاکید بر عدم تردد برای تمام گروه‌های سنی و جلوگیری از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها