کد خبر: ۴۹۷۵۲۲
زمان انتشار: ۰۹:۲۷     ۱۷ آذر ۱۴۰۰
معاون درآمد آب و فاضلاب تهران در خصوص محاسبه تعرفه آب بهای مشترکان در فصول سرد سال توضیحاتی را ارائه داد.

 

به گزارش پایگاه 598، به نقل از خبرآنلاین: معاون درآمد آب و فاضلاب تهران در خصوص محاسبه تعرفه آب بهای مشترکان در فصول سرد سال توضیحاتی را ارائه داد.

سید رسول باقری گفت: محاسبه تعرفه آب مشترکان جهت شرب خانگی پله‌های مختلفی دارد، به نحوی که در حوزه آب بها ۱۰ پله وجود دارد که نرخ آب بهای مشترکان با توجه به این پلکان تعیین می‌شود.

او ادامه داد: به عنوان مثال اگر شهروندی تا ۱۸ مترمکعب مصرف آب داشته باشد، آب بهای آن یک تعرفه دارد و اگر از ۱۸ تا ۲۵ متر مکعب مصرف داشته باشد، آب بهای او با تعرفه‌ای دیگر محاسبه می‌شود.

معاون درآمد آب و فاضلاب تهران گفت: بر این اساس اگر مشترکی بیش از حد مجاز آب مصرف کند، مشمول پرداخت جریمه می‌شود. امسال افزایش قیمت ۷ درصدی در زمینه آب داشتیم، اما اعلام شد برای مشترکان پر مصرف ۱۶ درصد به این ۷ درصد اضافه خواهد شد؛ بنابراین محاسبه آب به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

باقری ادامه داد: قبوض آب در نرم افزارهایی که طراحی شده محاسبه و قیمت نهایی آن به مشترکان اعلام می‌شود. به طوری که صفر تا پنج مترمکعب مصرف آب یک قیمت و پنج تا ۱۰ مترمکعب تعرفه‌ای دیگر دارد و همین روال تا پله آخر قیمت گذاری ادامه دارد.

او ادامه داد: مشترک در هر پله از آب بها قرار بگیرد، ۷۰ درصد آن، بهای فاضلاب محاسبه می‌شود و بنابراین تعرفه فاضلاب مستقل نیست و مرتبط به آب بها است.

به گفته این مقام مسئول در قبوض آب، هزینه دفع فاضلاب درج شده است، کارمزد دفع فاضلاب برای تمامی مشترکانی که به تأسیسات انتقال فاضلاب متصل هستند، محاسبه می‌شود که این رقم ۷۰ درصد از میزان آب‌بها است.

بختیاری گفت: معمولا در ماه‌های گرم سال به دلیل افزایش مصرف، تعرفه آب بها پلکانی افزایش می‌یابد. اما از ابتدای مهر ماه همزمان با سرمای تدریجی هوا، بهای آب مشترکان طبق مصوبه وزارت نیرو در حالت کف قرار می‌گیرد و ضرایب افزایشی تابستان معمولا برای فصول سرد محاسبه نخواهد شد؛ بنابراین در فصول سرد سال تعرفه آب کمتر محاسبه می‌شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها