کد خبر: ۴۹۹۹۶۵
زمان انتشار: ۱۳:۰۳     ۳۰ دی ۱۴۰۰

 

به گزارش پایگاه 598، دنیای اقتصاد درباره بازار ارز گزارش داده است: در دی ماه ۱۴۰۰، منفی‌ترین دمای دلار ثبت شد. بر اساس بررسی‌ها میزان بازدهی ماهانه به رقم منفی ۶/ ۷ درصد رسیده است. اگر دی ماه را به سه بازه زمانی ۱۰ روز تقسیم‌بندی کنیم، سه نوع رفتار در قیمت دلار مشاهده می‌شود: ۱۰ روز نخست ثبات قیمت در محدوده ۳۰ هزار تومان و ۱۰ روز دوم شامل افت قیمت قابل توجه و کانال‌شکنی متوالی بود. در بازه ۱۰ روز آخر نیز نرخ دلار با هسته سخت کانال ۲۷ هزار تومانی برخورد کرد و نتوانست پایین‌تر برود. روز گذشته نیز آخرین قیمت دلار در معاملات نقدی ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان ثبت شد. البته این گزارش معاملات روز ۳۰ دی ماه را در نظر نگرفته است.

در ماهی که گذشت قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران کاهش قابل توجهی داشت. در ۱۰ روز آغازین دی ماه که کارشناسان بازار ارز از آن با عنوان بازه ثبات یاد می‌کنند، نرخ دلار از سطح قیمتی ۳۰ هزار و ۱۵۰ تومان به رقم ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومان رسید که با توجه به مقدار کاهش قیمت در دهه دوم می‌توان دهه اول را کم نوسان‌تر و در ثبات دانست. اما با شروع روزهای میانی ماه قبل و با انتشار اخبار مثبت در زمینه مذاکرات ایران و گروه ۱+‌۴ و همچنین اخباری مبنی بر تقویت بازار ارز توسط بازارساز نمودار قیمتی شاخص ارز شیب تندی به خود گرفت و در این دهه بود که دلار شاهد کاهش قیمت از سطح ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومان تا رقم ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود. اما این روند کاهشی تا روزهای پایانی ماه ادامه پیدا نکرد و با وجود سه تلاش دلار در جهت عبور از مرز حمایت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی این اتفاق نیفتاد و قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای پایانی دی ماه سال جاری در محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ تا ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان به کار خود پایان داد. عده‌ای از تحلیلگران و کارشناسان بازار ارز تهران روند کاهشی دی ماه را در نتیجه انتظارات مثبت جامعه و بازار از چشم‌انداز سیاست خارجی کشور می‌دانند. این افراد با اشاره به روند مثبت و رو به جلوی مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای این قرارداد معتقدند در صورت ادامه انتشار اخبار مثبت و نزدیک‌تر-شدن به حصول توافق جدید، بازار ارز تهران در ماه‌های آتی می‌تواند شاهد ریزش-های بیشتری نیز باشد. از طرف دیگر، سخنانی مبنی بر آزاد شدن بدهی‌های میلیارد دلاری بلوکه شده ایران در کشورهای عراق و کره و همچنین سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر بهبود اوضاع بازار ارز در ماه‌های آتی سبب شده احتمال افزایش عرضه دلار در بازار تهران افزایش یابد؛ که این امر خود سبب کاهش قیمت تا رسیدن به سطح تعادلی عرضه و تقاضای بازار در بازه زمانی طولانی مدت خواهد شد. در نهایت دی ماه سال جاری با منفی ۸ درصد نرخ بازده، کاهشی‌ترین ماه از ابتدای سال جاری بوده است. روز گذشته، چهارشنبه ۲۹ دی ماه نیز قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران با ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه و در سطح قیمتی ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد. این در حالی است که رقم پیش‌بینی‌های مطرح شده توسط بازیگران بازار ارز برای واپسین روز دی ماه با جهشی ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ دیروز و در محدوده ۲۷ هزار و ۹۰۰ تا ۲۸ هزار تومان ارائه می‌شد.

نمودار قیمت سکه طرح جدید نیز در دی ماه با تبعیت از روند قیمت دلار دچار شیب نزولی قابل توجهی شد. به‌صورتی که شاخص بازدهی هر قطعه سکه طرح جدید در ماهی که گذشت به رقم منفی ۷ درصد رسید که البته این رقم کمترین شاخص بازدهی ماهانه برای این فلز گران‌بها در سال جاری نیست. در فروردین ماه ۱۴۰۰ شاخص بازدهی سکه با رقم منفی ۵/ ۸ درصد رکورد کمترین شاخص بازدهی ماهانه را ثبت کرد. قیمت هر قطعه سکه طرح جدید نیز در معاملات بازار روز چهارشنبه با ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها