کد خبر: ۵۰۰۰۰۴
زمان انتشار: ۰۹:۰۴     ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
رییس هیات مذاکره‌ کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای وین با همتای روس خود دیدار و آخرین تحولات در این حوزه را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه 598، جلسه دوجانبه علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای وین و  میخائل اولیانوف نماینده روسیه در این مذاکرات برگزار شد.

یست و ششمین روز از مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نیز با دیدار باقری کنی و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام آغاز شده بود.

نشست‌های دوجانبه باقری با «مورا» و «اولیانوف» در وین

نشست‌های دوجانبه باقری با «مورا» و «اولیانوف» در وین

باقری کنی روز چهارشنبه با نمایندگان تمام کشورهای مشارکت کننده در گفت‌وگوها در قالب جلسات دو و چند جانبه ملاقات کرد و این امر به گفته ناظران می‌تواند نشانه ای از رسیدن مذاکرات به مراحل حساس باشد.

پیشتر اشتفن کلمنت سفیر اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: تیم اتحادیه اروپا در حال آماده سازی جلسات امروز است که در قالب های مختلف در جریان مذاکرات وین برگزار می شود.

هم زمان، جلسات در سطح کارشناسی نیز از صبح روز پنج شنبه در خصوص موضوعات مختلف آغاز شده است. این جلسات بر اساس توافقی برگزار می‌شود که در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام صورت گرفت و در جریان آن نمایندگان کشورهای شرکت کننده در گفت‌وگوها بر اولویت داشتن موضوع لغو تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه تاکید کردند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از ششم دی ۱۴۰۰ آغاز شده و مذاکره‌کنندگان سرگرم تبدیل ایده‌ها به کلمات و جملات هستند. راستی آزمایی لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی که ایران بر آن تاکید دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است. گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده و رسیدن به یک توافق خوب به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها، بستگی دارد.

درحالی که روسیه و چین از خواسته های منطقی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حمایت می‌کنند، گفته می‌شود که غربی‌ها در میز مذاکره دائما رویکرد متغیری را در پیش گرفته و تجدید نظر در پیشرفت‌های حاصل‌شده را طلب می‌کنند. به گفته افراد آشنا با فضای مذاکرات، این عادت ناپسند طرف‌های غربی است که معمولا در میانه مذاکرات سعی می کنند طرف مقابل خود را برای گرفتن امتیاز هر چه بیشتر تحت فشار قرار دهند.

این روزها مذاکرات به گردنه تصمیم‌گیری‌های سخت سیاسی برای طرف‌های غربی رسیده و ضروری است که با برداشتن گام‌های معنادار و اقدام محور تمایل معتبر خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند. آنها باید طبق تجربه بدانند که مقصر نمایی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات کارساز نیست و ادامه مسیر برای دست یابی به توافق نهایی در انتظار اقدامات عملی آن هاست.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه، تصریح کرد: آنچه باقی مانده موضوعات کلیدی است که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی را می‌طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده و رفع تحریم ها اعلام کند.اگر این اتفاقات در بازگشت از پایتخت ها بیفتند، می توان گفت با سرعت خوبی در حال حرکت به یک توافق قابل اتکا و پایدار هستیم.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها