کد خبر: ۵۰۲۵۱۹
زمان انتشار: ۱۰:۰۳     ۱۱ اسفند ۱۴۰۰
نتایج دو مطالعه شواهد بیشتری را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد پاندمی ویروس کرونا از بازاری در «ووهان» چین آغاز شده است.

به گزارش پایگاه 598، با تجزیه و تحلیل داده‌های چندین منبع، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این ویروس از حیوانات آمده و در اواخر سال ۲۰۱۹ در بازار غذاهای دریایی هیوآنان چین به انسان سرایت کرده است. آنها افزودند که هیچ مدرکی از نظریه‌ای مبنی بر اینکه ویروس از آزمایشگاهی در ووهان آمده است، پشتیبانی نمی‌کند.

«مایکل ووروبی»، یکی از نویسندگان هر دو مطالعه از دانشگاه آریزونا، گفت: «وقتی همه شواهد را با هم نگاه می‌کنید، یک تصویر فوق‌العاده واضح است که پاندمی از بازار هیوآنان شروع شده است.»

در یک مطالعه، محققان از تجزیه و تحلیل فضایی استفاده کردند تا نشان دهند که اولین موارد کووید ۱۹ که در دسامبر ۲۰۱۹ تشخیص داده شدند، به بازار مرتبط بودند. محققان همچنین دریافتند که نمونه‌های محیطی که کروناویروس شأن مثبت بود، با فروشندگان حیوانات مرتبط بودند.

در مطالعه دیگری، محققان دریافتند که دو سویه اصلی ویروس کرونا ناشی از حداقل دو رویداد زمانی است که ویروس از حیوانات به انسان سرایت کرده است. آنها نوشتند که اولین انتقال به احتمال زیاد در اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاده است، و دیگری احتمالاً چند هفته بعد روی داده است.

ووروبی گفت: «یافته های جدید قوی‌ترین شواهدی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد این بیماری همه گیر منشأ مرتبط با حیوانات دارد.»

وی در ادامه افزود: «شیوع اولیه ویروس کرونا مانند یک آتش بازی بود که از بازار شروع شد و به بیرون گسترش یافت. اکثریت قریب به اتفاق موارد به طور خاص به بخش غربی بازار مرتبط بودند، جایی که اکثر فروشندگان پستانداران زنده در آن قرار داشتند. سپس موارد کووید ۱۹ از آنجا به جامعه سرایت کرد و الگوی انتقال تا ژانویه یا فوریه ۲۰۲۰ تغییر کرد.»

منبع: مهر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها