کد خبر: ۵۰۲۶۸۰
زمان انتشار: ۱۳:۱۲     ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
رئیس‌جمهور اوکراین به شدت از ناتو انتقاد کرد و گفت که این سازمان هیچ کاری برای اوکراین نکرد.

به گزارش پایگاه 598، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی ویدیویی، نشست اخیر ناتو را در بحبوحه درگیری بین اوکراین و روسیه "ضعیف" خواند.

زلنسکی گفت: "اجلاس سران ناتو امروز برگزار شد. این یک نشست ضعیف، یک اجلاس سردرگم بود، نشستی که نشان می‌دهد همه مبارزه برای آزادی در اروپا را هدف شماره یک نمی‌دانند."

زلنسکی اعضای ائتلاف نظامی را متهم کرد که به روسیه "چراغ سبز برای شروع گلوله باران شهرها و روستاهای اوکراین" داده‌اند و افزود که ناتو کاری نکرد جز اینکه ۵۰ تن سوخت دیزل به اوکراین داد.

 رئیس‌جمهور اوکراین در یک ویدئوی فیس‌بوک گفت که اوکراینی‌ها بدون ترس علیه روس‌هایی که به کشورشان حمله کرده‌اند - و ادامه خواهند داد - جنگیده‌اند، اما بدون حضور ناتو در "۹ روز تاریکی" قرار گرفته‌اند.

زلنسکی گفت: ناتو با علم به اینکه حملات و پیامدهای جدید اجتناب ناپذیر است، عمدا تصمیم گرفت آسمان اوکراین را نبندد.

رئیس جمهور از ناتو خواست تا به "همه کسانی که به خاطر شما خواهند مرد" فکر کند.

او گفت: "آیا این اتحادی است که شما می ساختید؟" یک منطقه پرواز ممنوع، که برای جلوگیری از پرواز هواپیماهای دشمن به منطقه و حمله به اجرا گذاشته می‌شود، پشتیبانی هوایی روسیه را قطع می‌کند و پیشروی نیروهای روسی به سمت کی‌یف را کاهش می‌دهد. 

زلنسکی گفت: «نمی‌دانم می‌توانید از کشورهای ناتو محافظت کنید یا خیر». شما نمی‌توانید با یک لیتر سوخت، یک لیتر خون ما را بخرید.»

 

زلنسکی از مردم اروپا خواست در برابر حملات روسیه ساکت نمانند

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین از طریق ویدئوکنفرانس در تجمعات مردم تفلیس، پاریس، لیون، براتیسلاوا، فرانکفورت، ویلنیوس و پراگ برای اعلام همبستگی با کی‌یف در برابر حملات روسیه شرکت کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین طی سخنرانی که روی پرده‌های بزرگ پخش شد، اعلام کرد: می‌خواهم به مردم اروپا بگویم که ساکت نمانید. از شما می‌خواهم به خیابان‌ها بیایید از اوکراین، تلاش‌ها و مبارزه ما حمایت کنید.

او در یک سخنرانی تلخ و احساسی از ناتو به دلیل امتناع از اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین انتقاد کرد و گفت که با تشدید حملات هوایی روسیه، دستان روسیه را به طور کامل باز خواهد کرد.

زلنسکی در یک سخنرانی شبانه گفت: «همه افرادی که از این روز به بعد می میرند به خاطر شما، به دلیل ضعف و عدم اتحاد شما نیز خواهند مرد.» ائتلاف با امتناع از ایجاد منطقه پرواز ممنوع به بمباران شهرها و روستاهای اوکراین چراغ سبز نشان داده است.

زلنسکی با تاکید بر اینکه امروز «ایستادگی» اوکراین در برابر حملات روسیه برای اروپا حائز اهمیت فراوانی است، گفت: چرا که اگر اوکراین نتواند روی پاهای خود بایستد، اروپا هم نمی‌تواند بایستد. اگر ما سقوط کنیم، شما هم سقوط می‌کنید. بدین دلیل لطفا سکوت نکنید، بر این مساله چشم نپوشید. این پیروزی نور بر تاریکی و پیروزی آزادی بر برده‌داری خواهد بود. اگر ما پیروز شویم، به همان اندازه اروپا خوشبخت خواهیم بود. و اروپا به واسطه این پیروزی باشکوه، صلح‌آمیزتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای حمایت از اوکراین به خیابان‌ها بیایید و اگر پیروز شویم، مطمئنم که با هم پیروز خواهیم شد، این پیروزی تمام جهان دموکراتیک خواهد بود، پیروزی آزادی ما، پیروزی نور در برابر تاریکی و پیروزی آزادی در مقابل بردگی خواهد بود. اگر پیروز شویم، ما هم به اندازه اروپا سعادتمند خواهیم بود و اروپا هم با این پیروزی شکوهمند به آرامش بیشتری دست خواهد یافت.

 

زلنسکی: حمله به نیروگاه زاپروژیا یک اقدام تروریستی است

او همچنین طی بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در تلگرام اعلام کرد: :ارتش روسیه به نیروگاه زاپروژیا حمله کرد. تانک‌های روسی می‌دانستند کجا را هدف گرفته‌اند. این می‌توانست به فاجعه‌ای ۶ برابر بزرگتراز چرنوبیل تبدیل شود. این‌یک اقدام تروریستی است.

زلنسکی با اشاره به اینکه ۱۵ نیروگاه‌ هسته‌ای در اوکراین وجود دارد، خطاب به مردم روسیه گفت: «همه ما با عواقب حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ دست‌وپنجه نرم کردیم. قطعات گرافیتی که بر اثر انفجار در چرنوبیل سوخت، تخلیه مردم از منطقه و قربانیان این فاجعه را چگونه می‌توان فراموش کرد؟ اگر فراموش نکرده‌اید، پس نباید سکوت کنید.»

او در رابطه به تلفات نظامیان روس در درگیری‌های ۹ روز گذشته گفت: ۹ هزار و ۲۰۰ سرباز روس در اوکراین کشته شدند.

وی همچنین اظهار داشت: «شهرهای اوکراین از جمله چرنیهف، اوختیرکا، خارکیف و ماریوپول پس از اشغال دوران نازی‌ها تاکنون با چنین فجایع انسانی مواجه نشده‌ بودند. زیرساخت‌های عمرانی، مناطق مسکونی و مردم هدف قرار گرفتند. ۴۷ غیرنظامی در نتیجه بمباران چرنیهف توسط جنگنده‌های روسیه کشته شدند. باید تحریم‌های شدیدتری علیه روسیه وضع شود.»

رئیس جمهور اوکراین با اشاره به اینکه ارتش روسیه در حال آماده‌سازی برای «اقدامات تحریک آمیز» در برخی شهرها است، تاکید کرد: «از ساکنان خرسون درخواست می‌کنم تا از این گونه اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها