کد خبر: ۵۰۲۹۰۹
زمان انتشار: ۱۳:۲۶     ۱۸ اسفند ۱۴۰۰
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته دومین ماهواره نظامی خود را در مدار زمین قرار داد، اقدامی بزرگ که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشته است.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، همزمان با اعیاد شعبانیه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از ماهواره بر سه مرحله ای قاصد از کویر شاهرود ماهواره نور ۲ را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داد.

 ماموریت این ماهواره سنجشی و شناسایی است و ماهواره نور ۲ با سرعت ۷/۶ کیلومتر بر ثانیه و ۴۸۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گرفت.

گفتنی است؛ اولین اقدام فضایی سپاه ۲۱ ماه قبل و در سال ۹۹ با قرار دادن ماهواره نور یک آغاز شد و برغم پیش‌بینی‌های عمر یکساله، ماهواره نور همچنان زنده و فعال است و اطلاعات خود را به منتقل می‌کند.

 خبرگزاری رویترز درباره این موفقیت فضایی ایران گزارش داد: سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که ماهواره نظامی نور۲ را با موفقیت وارد مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین کرده است.

 رویترز در ادامه در تلاش برای تحت‌الشعاع قرار دادن پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران در این پرتاب فضایی، پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور۲ را یک پیشرفت بزرگ در ''صنعت نظامی'' ایران توصیف کرد و افزود: قرار گرفتن این ماهواره در فضا در حالی انجام شده است که مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ وارد مرحله حساسی شده است. این اقدام همچنین نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را افزایش می‌دهد.

رویترز نوشت، ارتش آمریکا می‌گوید که همان فن‌آوری بالستیک مورد استفاده برای قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌تواند به تهران امکان پرتاب تسلیحات دور بردتر  را بدهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با اعلام خبر پرتاب موفقیت‌آمیز دومین ماهواره سپاه پاسداران ایران تلاش کرد این رویداد را به مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین ارتباط دهد و گزارش داد: قرار گرفتن ماهواره نور۲ در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین همزمان با مذاکرات احیای برجام که در شرایط حساسی قرار دارد، انجام گرفته است. 

‌آسوشیتدپرس نوشت، مذاکره کننده ارشد ایران نیز دوشنبه شب برای انجام رایزنی‌هایی به تهران بازگشت که نشان دهنده افزایش فشارها بر ایران همزمان با نزدیک شدن این رایرانی‌ها به پایان کار خود است.

شبکه الجزیره قطر هم گزارش داد: سپاه پاسداران ایران توانسته است دومین ماهواره نظامی را وارد مدار زمین کند که تصاویر مربوط به آن صبح روز سه‌شنبه منتشر شد.

شبکه سعودی العربیه هم در گزارشی جهت دار، خبر پرتاب ماهواره نور۲ را منتشر و آن را یک پیشرفت نظامی برای ایران توصیف کرد.

رسانه‌های صهیونیستی همچون اورشلیم پست و تایمز آو اسرائیل در گزارش‌هایی به‌طور مفصل قرار گرفتن موفقیت‌آمیز این ماهواره در فضا را پوشش خبری دادند و مدعی شدند که این اقدام به نگرانی‌ها نسبت به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران افزوده است.

شبکه دویچه‌وله نیز ضمن اعلام خبر پرتاب ماهواره نور۲ و قرار گرفتن آن در مدار زمین گزارش داد که این، یک دستاورد بزرگ برای صنعت نظامی ایران به‌شمار می‌آید اما نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور افزایش می‌دهد.

خبرگزاری شینهوا و سایر رسانه‌های چینی مانند چاینا مورنینگ پست و شبکه سی‌جی‌تی‌ان نیز این رویداد را پوشش دادند و جزئیات مربوط به پرتاب این ماهواره را منتشر کردند.

روزنامه واشنگتن پست، شبکه‌های ای‌بی‌سی نیوز و سی‌بی‌اس نیوز، سوئیس اینفو و وب سایت تحلیلی میدل‌ایست مانیتور هم ازجمله دیگر رسانه‌هایی هستند که خبر پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور۲ و قرار گرفتن آن در فضا را منتشر کردند و به تحلیل این دستاورد علمی ایران پرداختند هرچند این رسانه‌های غربی نیز تلاش کردند بیشتر بعد نظامی این پرتاب موفق فضایی را در کانون توجه قرار دهند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها