کد خبر: ۵۰۲۹۴۰
زمان انتشار: ۰۸:۴۴     ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
معاون فرهنگی وزارت بهداشت مطرح کرد:
معاون فرهنگی وزارت بهداشت بر ضرورت اختصاص غذا در روزهای تعطیل و جمعه ها در خوابگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در آیین‌نامه جدید علی‌رغم بار مالی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

به گزارش پایگاه 598، به نقل از ایسنا، دکتر عباس شیراوژن در نشست «مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» گفت: پیشنهاد می کنم مسئله‌ ها و مطالبات صنفی را باید با همه جانبه و چند بعدی نگاه کرد و صرفا از یک زاویه نباید به موضوعات پرداخت، زمانی که از زوایای مختلف به یک پدیده نگاه می‌کنیم آسیب‌ها٬ آفت‌ها و دلایل را بهتر تشخیص می‌هیم.

وی اضافه کرد: در اهدافی که برای شوراهای صنفی نوشته شده است٬ برخی بندها جدی‌تر گرفته شده و برخی بندها مغفول مانده است به عنوان مثال در بندی که آگاه سازی دانشجویان نسبت به حقوق و تکالیف خودشان را مورد توجه قرار می‌دهد هم حقوق و هم تکالیف باید دیده شوند. اعضای شورای صنفی ارتباط خود را با دانشجویان بعد از انتخاب شدن حفظ کنند و دغدغه ها و مشکلات را با سرعت و دقت منتقل کنند. شما باید در انتقال اطلاعات و پاسخ های دریافت شده در این نشست و سایر برنامه‌ها نیز با دانشجویان موفق تر عمل کنید.

وی با تاکید بر همدلی که یکی از اهداف شوراهای صنفی است ابراز کرد: بحث دیگر همدلی است، در بند آخر آیین‌نامه شورای صنفی٬ برای همفکری و همدلی با مسوولان دانشگاهی هدف گذاری شده است که باید به این بند نیز فکر کرد٬ گاهی این همدلی کم دیده می‌شود٬ شما نباید تصورتان این باشد که مسوولان در طرف مقابل شورای صنفی هستند. این که وضعیت دانشگاه و رضایت‌مندی دانشجویان بیشتر شود، هدف مشترک شما و مسئولان دانشگاهی است.

شیراوژن با بیان این‌که نکته مهم دیگر توجه به موضوع خلاقیت است٬ یاداور شد: ممکن است مسوولان نسبت به یک موضوع تنها از یک زاویه نگاه کنند ، در حالی که شما راه حل کم هزینه‌تر و بهتری سراغ دارید و این برای مسوولان بسیار کمک کننده است؛ ما منتظر ایده‌های نو از طرف شما هستیم. نکته بعدی این است که تلاش کنید و مراقب این ماجرا باشید که به یک تشکل و مجموعه سیاسی تبدیل نشوید. باید مراقب باشید مورد سوء استفاده جریان‌های سیاسی قرار نگیرید و شان استقلالی خود را حفظ کنید. مراقب باشید کنش های شما به ضد خود تبدیل نشود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به دبیران شورهای صنفی با بیان این‌که در حفظ ارتباط خود با دانشجویان صرفا به فضای مجازی تکیه نکنید بلکه به صورت حضوری و میدانی در کنار دانشجویان باشید و مشکلات شان را شناسایی کنید٬ خاطرنشان کرد: تکیه صرف بر فضای مجازی موجب می‌شود که اگر در فضای مجازی مشکلی به شما منتقل نشود از پیگیری مشکلات دانشجویان عقب می‌مانید. ارتباط خود با بدنه دانشجویی را بدون نگاه به رقابت‌های انتخاباتی حفظ و تقویت کنید.

وی افزود: تاکید صرف بر ناداشته‌های دانشجویان و کمبود امکاناتی که علی‌رغم تلاش مسوولان همچنان حل نشده است و ایجاد فاصله میان انتظارات و واقعیت‌ها موجب افسردگی دانشجویان می شود. اگر تلاش کنیم نکات مثبت را ببینیم و تقویت کنیم و همزمان به دنبال راه حل‌ برای مشکلات باشیم، بهتر است.

وی افزود: مدیران فعلی در دانشگاه‌ها خودشان زمانی دانشجو بودند٬ مشکلات را می‌دانند و نسبت به این فضا دور نیستند اما در جایگاه مسوولیت می‌بینند رفع این مشکلات راحت نیست و به دنبال راه حل‌ها هستند. ما باید تجربیات نو و کم هزینه را با هم به اشتراک بگذاریم تا دیگران هم استفاده کنند و همه با هم در رفع این مشکلات کمک کنیم. ما باید در این فرصت‌هایی که وجود دارد، دانش مدیریتی خود را افزایش دهیم زیرا شما در حوزه‌های مدیریتی در آینده مسئولیت خواهید داشت.

شیراوژن گفت: در بحث اقناع مدیران صرفا تحت فشار گذاشتن کار را پیش نمی‌ برد٬ اقناع افراد و اثر گذاری بر تصمیمشان نیازمند ادبیات و روش های خاص خود است٬ باید به مدیران راه کار بدهیم ، بن‌بست ایجاد نکنیم و به دنبال ایجاد فشار نباشیم. در مواجهه با مسئولان، سوال و پرسش داشته باشید اما قضاوت نکنید و گزاره‌های اخلاقی را رعایت کنید٬ هر چه اخلاقی‌تر و پژوهش محورتر رفتار کنید ، نتیجه‌گیری سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که مراقب باشید حریت خود را حفظ کنید٬ گفت: مراقب باشید که حریت و آزادگی شما از بین نرود. از فرصت های در دسترس برای حل مشکلات شخصی استفاده نکنید.

وی در خصوص مشکلات خوابگاهی و سفرهای معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای شناسایی مشکلات٬ بیان داشت: اصل سفر و حضور ما در دانشگاه‌ها دیدن مشکلات است و متناسب با بودجه و اعتباری که می‌گیریم، تلاش داریم مشکلات را حل کنیم. در این میان هزینه غذای دانشگاه‌ها افزایش دو تا ۳ برابری پیدا کرده است و ما مطالبات پیمانکاران غذا در دانشگاه‌ها را داریم.

این مقام مسوول بیان داشت: در این میان برای رفع مشکلات خوابگاهی تلاش بسیاری شده است تهیه خوابگاه گاه از طریق وام انجام می‌شود که اقساط را دانشگاه و سود و کارمزد را صندوق رفاه پرداخت می‌کند و یا خرید از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها است که به دلیل شیوع کرونا درآمد بیمارستان‌های دولتی کم شده است و در این میان دانشجویان نیز مشکل‌دارتر می‌شوند.

شیراوژن یاداور شد: اجاره خوابگاه هم راه خوبی است که این موضوع هم شرایط خاص خود را دارد و بسیاری از دانشگاه‌ها به دنبال اجاره بوده و هستند. مشکل دیگر ساختمان‌های خصوصی است که به دلیل شرایط کرونا تغییر کاربری داده‌اند و مشتری دانشجویی برای این خوابگاه‌ها به دلیل امکان تعطیلی دوباره دانشگاه به صرفه نیست.

به گزارش مفدا، معاون وزیر بهداشت در خصوص اختصاص دادن غذا برای روزهای تعطیل٬ بیان کرد: تاکید ما هم بر قرار دادن غذا در روزهای تعطیل و جمعه است و در آیین‌نامه جدید علی‌رغم بار مالی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها