کد خبر: ۵۰۲۹۷۲
زمان انتشار: ۱۲:۰۳     ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
دستمزدی که اسکوچیچ می‌گیرد یک‌صدم قیمتی است که پورتو روی طارمی گذاشته است.

به گزارش پایگاه 598، روزنامه همشهری نوشت: «یک سایت ورزشی بین‌المللی جدولی از ارزش مربیان حاضر در جام‌ جهانی ۲۰۲۲ قطر منتشر کرده که حاوی نکات جالبی است. تاکنون ۱۸ تیم حضورشان در جام‌ جهانی را قطعی کرده‌اند و سایت مورد نظر، سرمربیان آنها را از نظر دستمزد دریافتی رده‌بندی کرده است. بنا بر ادعای این رسانه، هانسی فلیک، سرمربی تیم ملی آلمان با سالانه هفت ‌میلیون یورو دستمزد دریافتی در صدر جدول قرار دارد و دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات تیم ملی ایران با ۶۸۰ هزار دلار حقوق در سال در رده هجدهم قرار گرفته است. این یعنی او فعلا ارزان‌ترین سرمربی حاضر در قطر خواهد بود؛ مگر این که بین ۱۴تیم بعدی صعودکننده، یک مربی ارزان‌تر وجود داشته باشد که احتمالش زیاد نیست.

این عدد از کجا آمده؟

مدیران قبلی و فعلی فدراسیون فوتبال، مصرّ هستند که قرارداد دراگان اسکوچیچ به‌ صورت ریالی بسته شده است؛ هر چند در مورد عدد آن هرگز اطلاع‌رسانی خاصی صورت نگرفته است. در نتیجه مشخص نیست این عدد ۶۸۰ هزار دلار مقابل نام دراگان اسکوچیچ از کجا آمده است! در نگاه اول احتمال دادیم عدد مورد نظر مربوط به ارزش این مربی در ترانسفرمارکت باشد اما نکته اینجاست که در این سایت هم هیچ رقمی مقابل نام سرمربی تیم ملی ایران درج نشده است. بنابراین احتمالا سایت «توتال‌اسپورتال» رقم قرارداد اسکوچیچ را گمانه‌زنی کرده و از دل شایعات بیرون کشیده است. در مجموع بعید به‌نظر می‌رسد دستمزد اسکو بیش از اینها باشد.

۱۲ برابر کمتر از ویلموتس

در مورد ارزش قرارداد دراگان اسکوچیچ زیاد حرف زده شده و این موضوع چیز جدیدی نیست. با این حال اگر خبر منتشرشده اخیر را مبنا قرار دهیم، به نتیجه جالبی می‌رسیم. این که دستمزد سالانه اسکوچیچ تقریبا ۱۲ برابر کمتر از پولی است که مارک ویلموتس برای چند هفته کار در ایران و کسب آن نتایج فاجعه‌بار دریافت کرد. مربی بلژیکی دو میلیون یورو پول نقد گرفت و علاوه بر آن فدراسیون فوتبال ایران را محکوم به پرداخت غرامت شش میلیون یورویی کرده است؛ هر چند فدراسیون در این زمینه به دادگاه عالی ورزش شکایت کرده و احتمال گرفتن تخفیف وجود دارد. اگر این اتفاق رخ ندهد، حضور فاجعه‌بار ویلموتس در ایران برای فوتبال ما هشت میلیون یورو آب خورده است. اسکوچیچ اما با دریافت سالانه ۱۲ برابر کمتر از این عدد، توانست سریع‌ترین صعود تاریخ تیم ملی ایران به جام‌ جهانی را رقم بزند. هر چند تکرار می‌کنیم مبنای خبر دستمزد ۶۸۰ هزار دلاری اسکو مشخص نیست و حتی احتمال دارد او کمتر از این عدد پول بگیرد.

یک‌صدم ارزش طارمی

از ابتدای حضور دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی، این بحث وجود داشت که او به‌ خاطر رزومه لاغر و قیمت اندکش با این نسل از ستاره‌های فوتبال ایران اختلاف سطح دارد و شاید این مسئله مشکل‌ساز شود. شایعات غیررسمی حکایت از آن دارد که باشگاه پورتو برای فروش مهدی طارمی روی این بازیکن ۶۰ میلیون یورو قیمت گذاشته است. این یعنی ستاره اصلی تیم ملی ایران صد برابر بیشتر از دستمزد سرمربی این تیم ارزش دارد. این موضوع ممکن است در مورد سردار آزمون و چند بازیکن دیگر هم صدق کند. به هر حال این اعداد، غلط‌انداز هستند و به همین دلیل کار اسکوچیچ برای کنترل رختکن تیم ملی دشوار است. چه‌بسا شورش بی‌‎دلیل چند ماه قبل طارمی هم چنین ریشه‌هایی داشت. واقعیت اما آن است که اسکوچیچ حتی با همین دستمزد و کارنامه، عالی نتیجه گرفته و به‌ احتمال فراوان در جام‌ جهانی هم سرمربی تیم ملی ایران خواهد بود. بنابراین لازم است بازیکنان تیم ملی، حتی ستاره‌های موفق و گران‌قیمت تیم، خودشان را به‌ طور کامل در اختیار کادر فنی قرار بدهند. کل این تیم، مسافران یک کشتی هستند و موفقیت اسکوچیچ در تیم ملی قطعا موقعیت بازیکنان را هم در ادامه دوران حرفه‌ایشان بهبود خواهد بخشید.»

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
انتشاریافته:
در انتظار بررسی: ۰
* نظر:
جدیدترین اخبار پربازدید ها